Türkiye’De Elma Nerede Yetişir?

Elma üretimin 2/3’ü Isparta, Karaman, Niğde, Antalya, Kayseri ve Konya illerimizde gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de yaklaşık 1.7 milyon dekar alanda elma üretimi yapılmaktadır. Niğde, Isparta ve Karaman en fazla elma alanı bulunan illerimizdir. Yetiştiriciliği en fazla yapılan elma çeşidi Starking elmadır.

Türkiye’de en iyi elma nerede yetişir?

Ülkemizde elma yetiştiriciliği ile öne çıkan ilimiz Isparta ilidir. Elma Türkiye’de Isparta dışında Akdeniz kuşağında bulunan bütün illerimizde yetiştirilebilir. Ayrıca Ege Bölgesi ile Batı ve Doğu Marmara bölgelerinde de elma yetiştiriciliği yaygındır.

Elma hangi ilde meşhur?

Elma üretimi en fazla yapıldığı ilimiz Isparta’dır.

Elma neden ülkemizin her yerinde yetişir?

Elma, Türkiye’de yetişen bir bitkidir. Batı Asya kökenlidir ve Avrupa ülkelerine de oradan yayılmıştır. Ilıman iklimli her bölgede yetişebilen bu meyve, -30 derece soğuğa kadar dayanıklıdır. Ülkemizde en çok Isparta ilinde elma üretilmektedir.

Elma nerelerde ve nasıl yetişir?

İklim İstekleri

Elma ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim bitkisidir. Akdeniz Bölgesinde 800 m.’den yukarı yerlerde yetişir. Yüksek ışık yoğunluğu elmada çok iyi renk oluşumunu sağlar. Elma ağacı düşük sıcaklıkların olduğu sert kışlara dayanıklı olmasına rağmen, yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz.

You might be interested:  Kışlık Üzüm Yaprağı Nasıl Saklanır?

Türkiye elma üretiminde dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye, dünya elma üretiminde önemli ülkeler arasında olup, 2019/20 sezonunda 3,6 milyon ton üretim ile dünyada dördüncü sırada yer almaktadır.

Amasya Elması Ne Zaman Çıkar?

Meyve et rengi parlak beyazdır. Genç yaşlarda dik, olgun yaşlarda yayvan gelişir. Karadeniz Bölgesi’nde yıllara göre iklim şartlarına bağlı olarak 25 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında hasat edilir.

Elma hangi memlekette yetişir?

Soğuğa dayanıklı bir meyve olduğu için, yetişme alanı oldukça geniştir. Elmanın en çok yetiştiği iller ise Amasya, Niğde, Nevşehir, Isparta, Burdur, Bursa ve Tokat’tır. Elma üretiminde ilk sırada yer alan ülke ise Çin’dir.

Uzun elma nerede yetişir?

Kars. Türkiye’de sadece Kars’ın Kağızman ilçesinde yetiştirilen, şekli dolayısıyla ‘uzun elma’ olarak nitelendirilen ve coğrafi işaret tescil belgesi alan elma, tezgahlarda satışa sunuldu.

Beyaz elma nerede bulunur?

Sadece Gümüşhane’de yetişiyor.

Içi dışı kırmızı elma nerede yetişir?

Ardahan’ın Posof ilçesinde endemik bir tür olarak yetiştirilen ‘içi dışı kırmızı elma’, Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

Elma nerede yetişir ve faydaları nelerdir?

ki-çenekli bitkiler sınıfının, Gülgiller familyasından bir ağaç ve aynı adla anılan meyvesidir. Batı Asya kökenli olup oradan Akdeniz ve Batı Avrupa ülkelerine yayılmıştır. Ilıman iklimli her ülkede yetişir, -30 C soğuğa dayanabilir.

Elmalar yemek dışında hangi amaçla kullanılır?

Elma, içinde bulunan bileşenlerle ağızdaki asit miktarının azalmasını sağlarken lifli yapısı sayesinde de dişlerin temizlenmesine ve diş etlerinin güçlenmesine katkıda bulunuyor. Kısacası, elma adeta doğal bir diş fırçası.

Elma toplama mevsimi ne zaman?

Elmanın hasat zamanı, meyve kabuğunun sertliği, ve elmanın daldan kopma durumuna göre Eylül ve Ekim aylarında türüne göre hasat edilmektedir. Sonbaharın girmesiyle beraber, Eylül ayında hasat edilen elma, Ekim- Kasım aylarında pazar tezgahlarında ve marketlerin meyve reyonlarında yerini alır.

You might be interested:  Limon Kabuğunun Acısı Nasıl Giderilir?

Elma ağacı hangi toprakta yetişir?

Elma ağacı yetiştiriciliği için uygun topraklar, süzek, nemli olan, pH değeri 7’ye yakın olan topraklar uygundur. Ayrıca, verimli, kumlu ve pH değeri 6 ila 7 arasında topraklarda maksimum verim sağlanıldığı bildirilmiştir.

Elma ağacı ne zaman meyve verir?

El ile seyreltmenin yanı sıra, ABD’deki elma ağacı yetiştiricileri, verimi ve kârı artırmak için kimyasal maddeler kullanarak seyreltme yapıyorlar. ABD’nin çoğu bölgesinde elma hasadı yaz sonu ve sonbahar gibi yapılır (Ağustos-Ekim).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *