Tosya Pirinci Nasıl Pişirilir?(Çözülmüş)

1.5 bardak kaynayan suya, pirinç ve tuz katılarak önce hızlı ateşte pişirilir. Pilav suyunu çekince, ateş iyice kısılır, Tavada kızdırılan tereyağı, pilavın üzerine dökülürek, 5 dakika beklenip, tahta kaşığın sapıyla ezmeden yavaşça karıştırılır. Afiyet olsun.

Tosya pirincinden pilav nasil yapilir?

Pirinçleri unu çıkana kadar güzelce yıkıyoruz ve pirinci kaynayan suya salıyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz altını kapatıyoruz. En son tereyağını kokusu çıkana kadar eritip pilavın içine döküyoruz demlemeye bırakıyoruz. Pilavı ezmeden karıştırıyoruz pilavımız hazır.

Tosya pirinc ne kadar su?

İyi pilav pişirebilmek için suyunu iyi ayarlamak gerekir. Pirinçler cinslerine ve yapılarındaki nemlerine göre ortalama 1 ölçüye 1,5-2 ölçü su kullanılır. Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız içerisine 3-4 damla limon suyu koyun.

Tosya Yaşar pirinci nasıl pişirilir?

-1’e, 1,5′ ölçü ile tencereye su konur ve suyun kaynaması beklenir. -Kaynayan suya Tosya Pirinç koyulur ve tuz eklenir. -İlk başta yüksek ateşte pişirilirken pilav suyunu çekmeye yakınken ve pirinç göz göz olmaya başladıktan sonra ateş, kısılır ve kısık ateşte pirincin suyu iyice çekmesini beklenir.

Çorum pirinci nasıl pişirilir?

Osmancık Pirinç Pilavı Hazırlanışı: Isınan tereyağı ve sıvı yağın içerisine yıkanıp süzülmüş olan pirinçleri ilave edin ve kavurun. Tavuk suyunu ve tuzu ekleyin. Kısık ateşte, pirinçler göz göz oluncaya kadar pişirin. Karıştırın ve 5 dakika dinlenmeye bırakın.

You might be interested:  Şeker Pancar Nasıl Pişirilir?(En iyi çözüm)

Sarıkılçık pirinç pilavı nasıl pişirilir?

Sarıkılçık Pirinç Pilavı Tarifi: Bir saat, Ilık ve tuzlu su ile ıslatılan 1 su bardağı pirinç, bol soğuk suyla ovulmadan yıkanır. 1.5 bardak kaynayan suya, pirinç ve tuz katılarak önce hızlı ateşte pişirilir.

Salma usulü pirinç pilavı nedir?

Salma pirinç pilavının ölçüsü bir ölçü pirinçe bir buçuk ölçü sudur. Pirinçler güzelce yıkanır yağ pilav tenceresinde eritilir ve ölçülü sıcak su konur kaynayan yağlı suya yıkanmış pirinçler eklenir. Et suyu, tavuk suyu, bulyon, şehriye ilaveleri salma pirinç ölçüsünde değişiklik yapmaz. Afiyet olsun.

Sarı Kılçık pirinç nedir?

Sarıkılçık pirinci Tosyanın en özel pirincidir.İsmini çeltiğinin ucundaki kızıla çalan kılçıktan almaktadır. Genetiğiyle oynanmamış nadir pirinçlerden biridir. En büyük özelliği tanelerinin ufak ama piştikten sonra en az 3-4 kat büyümesidir. Dünyanın en lezzetli pirincidir.

Tosya Pirinci nerenin?

Kastamonu’nun pirinciyle ünlü Tosya ilçesinde, çeltik üretiminde Ilgaz Dağı’nın kar suyu kullanılıyorTosya Ziraat Odası Başkanı Akdiken: “Haklı bir üne sahip olan Tosya pirinci Ilgaz Dağı’ndan gelen berrak ve temiz kar sularıyla yetişiyor.

Pirinç çeşitleri nelerdir?

Pirinç çeşitleriyle ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 • Baldo Pirinç Ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen pirinç türüdür.
 • Basmati Pirinci.
 • Arborio Pirinci.
 • Jasmine Pirinç (Yasmin)
 • Esmer Pirinç
 • Yabani Pirinç
 • Siyah Pirinç
 • Wehani Pirinci.

Akçeltik pirinci nasıl pişirilir?

1.5 bardak kaynayan suya, pirinç ve tuz katılarak önce hızlı ateşte pişirilir. Pilav suyunu çekince, ateş iyice kısılır, Tavada kızdırılan tereyağı, pilavın üzerine dökülürek, 5 dakika beklenip, tahta kaşığın sapıyla ezmeden yavaşça karıştırılır. Afiyet olsun.

Sarıkılçık Pirinci nerede yetişir?

Ilgaz Ajansı’n haberine göre Sarıkılçık Pirinci Ilgaz ilçesinin 4 köyünde yetişiyor ve 2 bin 5 yüz dekar alanda ekimi yapılıyor.

You might be interested:  Dondurucudaki Barbunya Nasıl Pişirilir?(Çözüm bulundu)

Pirinci ile ünlü yer neresidir?

Pirinç dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Kastamonu’nun Tosya ilçesinde vatandaşlar kahvaltıda da pirinç pilavı tüketiyor. Türkiye’nin önemli pirinç üretim merkezlerinden Tosya’da, neredeyse üç öğün sofralardan pirinç eksik olmuyor.

Osmancık Pirinç ne kadar su?

Pirinçler cinslerine ve yapılarındaki nemlerine göre ortalama 1 ölçüye 1,5-2 ölçü su kullanılır. Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız içerisine 3-4 damla limon suyu koyun.

Hangi pirinç ne kadar su çeker?

Eğer pirinçler önceden ıslatılmış ise 1 bardak baldo pirinç için 1 bardak su eklenmelidir. Baldo pirinçler hemen yıkanıp kavurma işlemine geçecekse; su oranı 1 bardak pirinç için 1.5 bardak su olabilir. Pilava şehriye ya da nohut gibi ek malzemeler ekleniyorsa bu oran 2 bardak su olacak şekilde değiştirilmelidir.

3 bardak Osmancık pirince ne kadar su?

Tane Tane Pirinç Pilavı ( Tam Ölçülü) Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 su bardağı Osmancık pirinç
 2. 3 su bardağı sıcak su.
 3. 1 fincan arpa Şehriye.
 4. 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 5. 2 yemek kaşığı tereyağı
 6. 1 tatlı kaşığı tuz.
 7. 1 tutam karabiber.
 8. 2 damla limon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *