Tantuni Eti Nasıl Pişirilir?(EN iyi 5 ipucu)

Etleri varsa fazla yağlı kısımlarını temizleyip ince dilimler halinde doğrayın. Üzerini geçecek kadar soğuk su ilavesiyle suyunu çekene kadar haşlayın. Wok ya da sac tavayı ocakta kızdırın. Pamuk yağını tavaya dökün ve haşlamış olduğunuz etleri de üzerine ilave edin.

Orjinal tantuni hangi etten yapılır?

İnce kıyılmış dana etinin biraz su ilave edilerek geniş tavalarda kavrulmasıyla ortaya çıkan yöresel bir tat tantuni. Yarım ekmek ya da dürüm içinde servis ediliyor.

Tantuni eti nasıl haşlanır?

Etleri çok ince ve kısa şeritler halinde doğrayın, soğuk suyun içerisine alın tuz ekleyin, 15-20 dakika haşlayın, süzün ve haşladığınız suyu dökmeyin.

Tavuk tantuni hangi etten yapılır?

Ev Usulü Tavuk Tantuni Tarifi İçin Malzemeler

 1. 500gram tavuk göğsü
 2. 2adetsoğan(piyazlık doğranmış)
 3. 3adetdomates(küp doğranmış)
 4. 1/2demetmaydanoz.
 5. 1çaytuz.
 6. 1/2çay kaşığıkimyon.
 7. 1çay kaşığıpul biber.
 8. 4adetsandviç ekmeği(arzuya göre lavaş)

Tantunide etin neresi kullanılır?

Tantuni hazırlamak için ama en iyi tantuniyi hazırlamak için en birinci kural iyi etin temin edilmesi olmuştur, çünkü iyi bir tantuni önce iyi bir etin kullanılması ile mümkündür, yetişkin danaların bonfile, tranç (ayna diye tabir edilen kısım) ya da kontrfile kısımlarından seçilen etler ile hazırlanmaktadır.

You might be interested:  Pınar Karides Nasıl Pişirilir?

Tantuni hangi malzemeden yapılır?

Tantuni, Mersin’e has bir dürüm çeşididir. Bugün tüketilen tantuni iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir.

1 kg etten ne kadar tantuni çıkar?

1 kg etten ne kadar tantuni çıkar? Tadına ulaşabilmek için pişmiş etin en az 60 gram olması öneriliyor. Çiğ et pişerken takriben ağırlığının üçte birini kaybettiğini düşünürsek dürüm başına 90 gram olur. Bu durumda 11 tantuni çıkar.

Tantuni eti haşlanır mı?

Etleri varsa fazla yağlı kısımlarını temizleyip ince dilimler halinde doğrayın. Üzerini geçecek kadar soğuk su ilavesiyle suyunu çekene kadar haşlayın. Suyu yavaş yavaş ilave ederek, suyunu çekene kadar pişirim. Pişen tantuniyi sandviç ekmeği ve lavaşın içerisine yerleştirin.

Tantuni hangi etten olur?

Bu yemek, Mersin’e özgüdür. Günümüzde yapılırken iki farklı et türü kullanılır. Eğer içerisinde yalnızca et içeriyorsa biftek, ete ek olarak kuyruk yağı da ekleniyorsa Tantuni adı verilir.

Tantuni fiyatı ne kadar?

Çift Lavaş Et Tantuni – 11.50 TL.

Tavuk göğsü ile neler yapılabilir?

Tavuk Göğsü Yemekleri | Yemek Tarifleri

 • Sebzeli Soslu Tavuk Yemeği.
 • Tavuklu Zade Kebabı
 • Tavuklu Semizotu Salatası
 • Tavuk Göğsü Kızartması
 • Supangleli Tavuk Göğsü
 • Lokanta Usulü Tavuk Çorbası
 • Çerkez Tavuğu.
 • Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı

Tavuk tantuni hangi baharatlar atılır?

Tavuk Tantuni Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1 paket tavuk göğsü (yaklaşık 500-600 gram)
 2. Haşlamak için su.
 3. Zeytinyağı
 4. Karabiber.
 5. Kimyon.
 6. Kırmızı toz biber ve ya pul biber (acı severler acı pul biber tercih edebilirler)
 7. Lavaş ekmeği (fırında yaptırdım)

Kuşbaşı etten tantuni nasıl yapılır?

Etleri nohut büyüklüğünde doğrayın zeytinyağını wok tavaya alın etleri soteleyin, kekik, karabiber, pulbiber, kimyon, tuz ve de yarım çay bardağı su ilave edin. Etlerimiz pişince 10 dk dinlendirelim lavaşımızı serelim hazırladığımız eti uzunca serelim ve de soğan domates maydanoz biberleri ekleyelim sıkıca saralım.

You might be interested:  Buzluk Mantısı Nasıl Pişirilir?(Soru)

Tantuni Hangi yağ ile yapılır?

Tantunileri pişirdiğiniz yağın içine biraz da kırmızı toz biber eklediğinizde hem daha iştah açıcı bir görüntü hem de daha doyumsuz bir lezzet elde etmeniz mümkün. Yağ demişken, tantuninin hasının pamuk yağı ile yapıldığını da hatırlatalım.

Tantuni nedir ve nasıl yapılır?

Aktarılanlara göre kasaptan alınan artık kıymaların ve sakatatların domates ve sumaklı soğan ile kavrularak lavaş içinde sunulan tantuni bir fakir yiyeceğidir. Aynı zamanda da bir kebap çeşididir.

Tantuniye salça konur mu?

Üzerine sumak, reyhan, kimyon, biber ve domates salçası koyup güzelce ovuyoruz. Ardından maydanoz ve domates koyup karıştırıyoruz. Daha sonra ekmeğe biber salçası sürüp içine biraz kıyma biraz domates sosu biraz zerzevat (isteğe bağlı turşu konulabilir ) katıp dürüm şeklinde sarıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *