Şevketi Bostan Nasıl Pişirilir?(Çözülmüş)

Şevketi bostan yemeği nasıl yapılır?

Şevketibostan Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Soğuk su ve yarım limonun suyunu bir kaba koyun.
  2. Arpacık soğanları soyun.
  3. Zeytinyağı ve kuzu etini tencereye alın.
  4. Şevketi bostanları ve sıcak suyu ekleyip tencerenin kapağı kapalı halde pişirmeye bırakın.
  5. Terbiye için bir kasede un ve limon suyunu karıştırın.

Şevketi bostanın terbiyesi nasıl yapılır?

Terbiye yapımı için küçük kavanoza yarım limon suyu, 1 yumurta sarısı, 1 kaşık un ve 1 su bardağı su koyup ağzını kapatıp iyicene çalkalayalım. Kıvamını almış bostanın başına ilave edelim, arzuya göre terbiye kavanozuna bir kaşık yoğurt da ilave edilebilir. Afiyet olsun.

Şevketi bostan kavurması nasıl yapılır?

Yapılışı:

  1. Ayıklanmış Şevket -i bostanların yeşil kısımlarını kesin ve 3-4 cm boyunda doğrayın bol su altında yıkayın.
  2. 1 adet limon sıktığınız bol suda 15 dakika kadar bekletin.
  3. Tencereye etlerinizi alıp suyunu salıp çekinceye ve üzeri hafifçe karamelize oluncaya kadar kavurun.

Şevketi bostan nasıl temizlenir?

Öncelikle derin bir mutfak kabının içerisine sirkeli su konulur. Sirkeli su hazırlandıktan sonra şevketi bostanın sağlam yaprakları su karışımında bekletilir. Şevketi bostanın köklerindeki toprak suyun dibine çöker. Bunun ardından ise ayrılan bu kökler sirkeli suda temizlenir.

You might be interested:  Lezzetli Istavrit Nasıl Pişirilir?

Şevketi bostan tadı neye benziyor?

minik ahtapotlara benzeyen, antalya seyahatlerimde kabusum olan bir ot turu ve yemegi.. bulması ve temizlemesi çok zahmetli olan bitki. anason kokuludur, alışkın olmayanlar ilk yediklerinde yadırgarlar ama özellikle ege yöresinin damak tadına gayet uygundur.

Şevketi bostan nereden alınır?

Şevketi Bostan Akdeniz ikliminin etkili olduğu ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir. Türkiye’de Ege, Marmara, Karadeniz, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde doğa da kendiliğinden çıkan şevketi bostan, yemeklik olarak en çok Ege Bölgesinde değerlendirilir.

Şevketi bostan nerenin yemeği?

Ege Bölgesinde sıklıkla tüketilen yabani bitkilerden olan Şevketibostan ya da askalivrus/askolibrus Girit mutfağında ve Girit’ten batı Anadoluya göç eden Girit Türkleri tarafından kemikli kuzu etiyle pişirilerek ( şevketibostan yemeği ) ya da haşlama salata ( şevketibostan salatası) olarak tüketilir.

Şevketi bostan ne zaman çıkar?

Yeşil güdük dikenleri, uzun beyaz kökleri olan şevketi bostan aslında bir kök bitkisidir. Kasım ayında çıkar ve bahar gelince sezonu biter. Şevketi bostan semt pazarlarında çoğu zaman leğenlerde kökleri ayıklanmış olarak dikenli yaprakları ile birlikte satılır.

Şevketi bostan ne zaman ekilir?

Ekim: Ekim için en uygun zaman İzmir şartlarında 15 Haziran – 15 Ağustos arasıdır. Ekim gecikirse bitki gelişimi yavaş olur, çok fazla gecikirse hiç bitki çıkışı olmaz.

Zeytinyağlı şevketi bostan yemeği nasıl yapılır?

Unu çok az suyla açın. Limon suyunu, tuzu ve suyla incelttiğiniz unu da ilave edip karıştırın ve kaynamasını bekleyin. Kaynama başlayınca yeşil yaprakları da ekleyip karıştırın ve kaynar suyunu ilave edip düdüklü tencerede 20 dakika kadar pişirin. Soğuduktan sonra servis tabağına alıp buzdolabında dinlendirin.

Şevketi bostan çorbası nasıl yapılır?

Şevketi Bostan Yemeği Nasıl Yapılır? Şevketi bostanlar yıkanıp, tepeleri kesildikten sonra, kalan kısmı ince ince doğranır. 2 lt su ve tuz kaynatılır. Kaynadığında içine şevketi bostanlar atılarak, 10 dakika süreyle malzeme haşlanır. Daha sonra ateşten alınarak süzülür.

You might be interested:  4 Aylık Bebek Için Elma Püresi Nasıl Yapılır?

Akkız otu nasıl pişirilir?

Öncelikle akkızlar güzelce ayıklanır. Oldukça sert bir yapıları olduğundan tavsiyem düdüklü tencerede pişirmenizdir. Sonrasında soğan ince ince küp küp doğranır. Etlerimiz tenceremize alınarak kısık ateşte tenceremizin kapağı kapalı olacak şekilde suyunu salıp çekene kadar pişirilir.

Şevketi bostan buzluğa konur mu?

Temizlenen şevketi bostan tencerede kaynayan su içinde 4-5 dakika haşlanır. Haşlanan şevketi bostan suyundan süzülür ve soğumaya bırakılır. Soğuyan şevketi bostan otu, ihtiyaç durumuna göre plastik torbalara konur ve derin dondurucuya kaldırılır.

Yoğurtlu şevketi bostan nasıl yapılır?

Şevketi bostanları dişe gelecek şekilde julyen doğrayın. Doğradığınız şevketi bostanları yoğurt -mayonez karışımına ekleyin ve karıştırın. Çin turpunu yarım ay şeklinde doğrayın. Şevketi bostan salatasını servis tabağına alın ve dilimlenmiş turplar ve ceviz ile süsleyin.

Şevketi bostan Kenger mi?

Bodrum ve çevresinde sofraları süsleyen bir doğal lezzet “Kenker”, diğer bilinen adıyla Şevketibostan. Kenger (Gundelia tournefortii) papatyagillerden, 70-80 cm boylanabilen, tüylü, dikenli, sütlü çok yıllık otsu bitkidir. Sakız otu ismiyle de bilinir ve köklerinden kenger sakızı elde edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *