Şeftali Çekirdeği Ne Zaman Ekilir?

Mevsim sonbahara gelip 2,5-3 ayı tamamladığınızda tohumları buzdolabından ve kilitli poşetlerin içinden çıkarın. İçini verimli toprakla doldurduğunuz saksıların üzerine aralıklarla yerleştirmeye başlayın. Tohumları yerleştirirken filizlenmeye başlayan kısmın üstte kalmasına özen gösterin.

Şeftali çekirdeği kaç günde çimlenir?

15-20 gün beklettiğiniz poşetleri hiç açmadan direk buzdolabına koyun. Buzdolabına koyduğunuz şeftali tohumlarını yaklaşık 2,5-3 ay kadar burada kalsın. Buzdolabında bekletme işlemi soğuk katlama için gereklidir. Buzdolabında yaklaşık 3 ay beklettiğiniz tohumları sonbahara doğru tohumları buzdolabından çıkarın.

Şeftali nasıl yetiştirilir kısaca?

Diğer yaz meyvelerine oranla erken uyanan bir meyve olan şeftali en iyi kumlu ve çakıllı topaklarda yetişir. Bununla birlikte kış mevsiminde sıcaklığın -10’un altına düşmediği tüm bölgelerde kolaylıkla üretilebilir. Çiçeklenme döneminde ise havanın soğuması, bitkinin köklerini böceklere karşı korur.

Çekirdekten meyve fidanı nasıl yetiştirilir?

Tohumları bir kâğıt havlu üzerine alın ve üzerini de kâğıt havluyla kapayın. Fısfıs yardımıyla peçeteyi nemlendirin ve bir buzdolabı poşetinin içerisine hava almayacak şekilde koyun. Mümkün olduğunca sıcak bir ortamda tohumların filizlenmesini bekleyin. Filizlenme işlemi yaklaşık 10-15 gün sürebilir.

Şeftali ağacı nasıl yetiştirilir?

Sulaması iyi yapılan şeftali ağacının verimi yüksek olmaktadır. Sulama sabah ve akşam saatlerinde yapılırsa, toprağın suyu emmesi o kadar yavaş ve verimli olacaktır. Toprağın 10 cm kadarı kurumuşsa, ağacın sulama zamanı gelmiş demektir. Ağaç, bir defada bol su ile sulanmalıdır.

You might be interested:  Solgar Üzüm Çekirdeği Ekstresi Ne Ise Yarar?

Çekirdek kaç günde çimlenir?

Ayçiçeği tohumu çimlenme süresi ortama 25 ile 30 gün civarını bulmaktadır.

Şeftali nerede ve nasıl yetişir?

Şeftali, farklı iklim şartlarına uyabilen meyve türlerinden birisidir. Ekvatorun güney ve kuzeyinde 24-25 enlem dereceleri arasında yetiştirilen bir meyvedir. Ülkemizde sıcak iklim Akdeniz ve Ege Bölgesi, mutedil Marmara Bölgesi ve soğuk iklime sahip Doğu Anadolu Bölgesinde yetiştiriciliği yapılır.

Şeftali ne zaman ekilir?

Aşılı açık kök yarı bodur şeftali fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı ilk haftasından itibaren), Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Çekirdekten yetişen şeftali meyve verir mı?

Bunlar da çiftlikten… Çekirdekten yetişen şeftaliler. Çekirdekten yetişen ağaçlar meyve vermez, verse de yenmez vs gibi söylemler tamamen yersiz ve anlamsızdır. Meyve olgunlaşır, doğadaki canlılar yer, çekirdeklerini bir yerlere taşır ve o düşen çekirden orda çimlenip meyve veren yeni bir ağaç olur.

Çekirdekten yetişen ağaç meyve verir mi?

Bazı meyvelerin çekirdeklerini dikerseniz o meyveyi üreten ağacın aynısını elde edersiniz. Örneğin badem, ceviz, incir, Malta eriği, Trabzon hurması gibi meyvelerin çekirdeklerini diker ve büyütürseniz o ağaç bu meyveleri geç de olsa verir. Ağaç yaprak, dal ve görünüş olarak “aşılı” olandan da farkı olmaz.

Aşısız ağaç meyve verir mi?

Aşısız Limon Fidanı Meyve Verir mi? Citrus yani narenciye grubundan olan limon ağacı aşısız olarak üretildiyse meyve verebilir. Burada önemli olan limon fidanının üretim şeklidir.

En hızlı büyüyen meyve ağacı hangisi?

narenciye. Narenciye cinsinin meyve ağaçları, özellikle portakal ve limon ağaçları, küçük bahçelerde bulunabilen hızlı büyüyen bitkilerdir. Ortalama 6-7 metreye kadar büyürler ve yaprak dökmeyen yapraklara sahip oldukları için bir köşeyi gölgelemek için kullanabilirsiniz.

You might be interested:  Kalın Biftek Nasıl Pişirilir?(Soru)

Şeftali Fidanı kaç günde bir sulanır?

Genellikle şeftali fidanında hasat dan önce sulama yapılır hasat sonuna kadar sulama yapılmaz. Hasat bittikten sonra sulaması iklim ve toprak yapısına göre değişip yazları 7-10 günde bir kışları 10-15 günde bir sulama yapılmalıdır.

Şeftali ağacı hangi toprağı sever?

Şeftalinin toprak isteği üzerinde bulunduğu anaca göre değişiklik arz eder. Yetiştiriciliğe en uygun topraklar; süzek, killi, kumlu, çakıllı, milli, derin ve çabuk ısınan alüvyon topraklardır. Toprak PH derecesi 6-7 olmalıdır. Yeterli gübreleme ve sulama yapıldığında kumlu topraklarda da yetiştirilebilir.

Şeftali ağacı suyu sever mi?

Şeftali ağacı, yetiştiği bölgenin iklimine göre su ihtiyacı duyar. Özellikle, ilk dikildiği zamanlarda bol sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Mayıs ayında şeftali ağacı sulamasının başlanması gerekmektedir. Ağustos ayında hasat yapılacağı için, bu aya kadar düzenli olarak sulamanın yapılması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *