Kofana Nasıl Pişirilir?(Çözünme)

Kofana tava nasıl pişirilir?

Lüfer Tava Nasıl Yapılır?

  1. Lüferi temizleyip yıkayın. Sırtından ikiye ayırıp kılçıklarını ayıklayın.
  2. Teflon tavada sıvıyağını ısıtın. Fileto edilmiş balığı mısır ununa bulayıp kısık ateşte 15 dakika pişirin.
  3. Afiyet olsun.

Kofana nasıl bir balıktır?

Kofana balığı, son yıllarda ülkemizde nadir olarak görülen, soyu tükenme noktasına gelen bir balıktır. Kofana balığı ayrı bir tür olmayıp lüfer balığı büyüğüne verilen isimdir. 35-50 cm büyüklüğünde lüfer balığı kofana olarak adlandırılır.

Kofana lezzetli mı?

Kofana göç balıkları arasında en lezzetli balık olarak bilinir. Büyüklüğüne göre değişik isimler almaktadırlar. Güçlü çeneleri, sivri ve keskin dişleri vardır. Oldukça yırtıcı bir balık olan kofana kendi boyunda, hatta kendisinden iri balıklara saldırıp parçaladığı da olur.

Kofana fırında kaç dakikada pişer?

Mersin’de avladığım 1 kofana 1 lüferi hızlıca fırına attım. Bunu da paylaşmak istedim. Çok ta lezzetli oldu. 200 derece 50-60 dakikada çok güzelce pişiyor.

Lüfer tavada olur mu?

Hem tavada hem de ızgarada lüfer balığı pişirilebilmektedir.

Kofanadan ne yapılır?

Kofananın ızgarası, pilakisi enfestir, kafasından çorba yapılır. Yağsız zamanında fileto çıkarılarak yapılan tavası da çok lezzetlidir. Fileto çıkarılırken bilerek orta kılçığı üstünde bir miktar et bırakılır, bu etli kemik de tavada kızartılarak balık pirzolası gibi yenir.

You might be interested:  Kedim Üzüm Yedi Ne Yapmalıyım?

Kofana hangi balığın büyüğüdür?

Kofana. 35 cm’den büyük olan Lüferler bu adla anılırlar. Ağırlıkları 500 gr’ı geçer.

Kofana hangi balık?

25 santimden sonrası gerçek lüfer olarak adlandırılırken bu cins balık 350 grama kadar büyüyebiliyor. 35 santimden sonrasına kofana ismi verilirken artık denizlerimizde bu cinse rastlanmıyor. En büyük boyu olan sırtıkara ise 50 santimden daha büyük balıklar ama 20 yıldır denizlerimizde görülmüyor.

Kofana balığı ne ile beslenir?

Lüfer yavru iken dipte daha fazla bulunur ve yengeç, karides veya plankton gibi canlılarla beslenir.

Kofana hangi ayda yenir?

Çinekop, tekir, kırlangıç ve kofana ocak ayında en bol dönemini yaşar ve en çok avlanan balıklardır.

Kofana ne ile avlanır?

Lüfer’in büyüğüne Kofana denilir ama maalesef yanlış avlanmalar nedeniyle Kofana, denizlerimizde eskisi kadar çok bulunmaz. Kofana büyüdükçe sırtı kara olur. Zokayla yemli avcılıktan sonra en zevkli lüfer avı “uzun olta” ile yapılanıdır.

Kofana hangi denizde olur?

Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Hint okyanusu ve atlas okyanusunda sürüler dolaşan lüfer pullu bir göçmen balıktır. Soğuk denizde yaşayanları daha yağlı olduğundan daha da lezzetli olur. Ülkemizde Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi’nde yakalananların tadı muhteşemdir.

Lüfer fırında kaç derecede pişer?

Fırın tepsisine veya fırın kabına ince halkalar halinde kestiğimiz soğanları ve limonları yerleştirip hemen üzerine lüferi yatırıyoruz. Lüfer üzerine de kalan soğan ve limon dilimlerini ve koyup kalan karışımı sürüyoruz ve önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında 30 dk. pişiriyoruz.

Lüfer ızgara mi fırın mi?

Lüfer çok narin bir balık. Lüferin ızgarası güzel olur. Ama fırında da güzeldir. Izgara yapılmazsa lüferin tadı bozulmaz.

Lüfer fırında mı ızgara mı?

Yağını ve lezzetini içinde barındıran pişmiş lüfer, buğulama ve fırın gibi pişirme seçenekleri ile hazırlanır. Fırın ve tava dışında ızgarada pişirme yöntemi ile pişirildiğinde kalorisi değişen lüfer ızgara 1 porsiyonda yaklaşık 150 kaloriye sahip olduğu için diyet yaparken tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *