Kışlık Bamya Nasıl Pişirilir?(Soru)

Buzluğa atılan bamya nasıl pişirilir?

Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateş üzerinde, bamyayı hiç karıştırmadan, donmuş bamyanın buzu kendiliğinden çözülene kadar bekleyin. Yaklaşık 5 dakika kadar sonra tencerenin kapağını açıp, hafifçe karıştırın. Kısık ateş üzerinde bamyalar yumuşayana kadar pişirin.

Bamyanın piştiğini nasıl anlarız?

Ardından bamyanın sap kısmının külah şeklinde kaldığını göreceksiniz. Eğer bamyanın tepe kısmı düz bir şekilde kesilip atılırsa pişme sırasında bamya salyalaşır. Bu sebeple koni şeklinde kesmeye özen göstermelisiniz.

Derin dondurucuya bamya nasıl konulur Kışlık?

Dondurucuya Kışlık Bamya Saklama Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bamyaların üzerini huni şeklinde temizleyelim ve yıkayalım.
 2. Tencereye su alıp kaynatalım.
 3. İçine toz şeker, tuz ve limon tuzu koyup karıştıralım.
 4. Yıkanmış bamyaları ilave edip beş dakika haşlayalım (hafif sararması yeterli)
 5. Süzgece alıp soğutalım.

Iri bamya dondurucuya nasıl konur?

Ben 1 kg bamyayı 3 poşete böldüm. Siz istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Poşete sadece bamya koyulur. Ağzı sıkıca kapatılır ve derin dondurucuya kaldırılır.

Bamyanın Ekşiliğini ne alır?

Bamyayı limon sıkarak pişireceğimiz için ekşi tadını dengelemek için tatlı bir şey eklememiz gerekiyor. Tercihe göre bir adet havuç veya 1 adet kesme şeker kullanabilirsiniz.

Bamya buzluğa çiğ konur mu?

Peki, bamyayı sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için buzlukta nasıl saklamalıyız? Yazın sebze tezgâhların da gördüğümüz bamya kışın yetişmez bu nedenle bamyayı kışın da yemek istiyorsak yazdan derin dondurucuya atmamız gerekir. Bazı sebzeler pişirilerek bazı sebzeler ise çiğ halde buzluğa atılır.

You might be interested:  Yoğurtla Marine Edilmiş Et Nasıl Pişirilir?(Doğru cevap)

Bamya ne kadar sürede pişer?

Sıcak su ve tuz ekledikten sonra, tencerenin kapağını kapatın. Orta ateşte yaklaşık 20 dakika pişirin. Bamyalar yumuşamaya başlayınca, limon suyu ve toz şekeri de ekleyin. 5 dakika daha pişirdikten sonra, ateşten alın ve soğumaya bırakın.

Bamyaya ne kadar su konur?

Bamyaları uç kısımları çevirerek ince bir şekilde soyalım hiç delmeyelim sonra derin bir kaba 4 su bardağı su koyalım. Limon tuzunu eritelim bamyaları dökelim. 15 dk bekletelim.

Iri bamya nasıl pişer?

Kişnişli İri Bamya Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bamyaları doğrayalım.
 2. Soğanı kimyonu ve kişnişi aynı anda kavuralım.
 3. Soğanlar yumuşayınca bamya ve domates püresini ekleyelim.
 4. Tuzunu da atıp orta ateşte pişirelim.
 5. Domateslerin suyu yeterli gelmezse biraz su ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Pişmiş bamya buzluğa konur mu?

Pişmiş bamyaları 1-2 gün kadar dolapta saklayabilirsiniz. Bunun için pişmiş bamyayı cam, plastik veya çelik kaplara doldurun ve kapaklarını kapatın. Buzdolabı rafına yerleştirerek 1-2 gün saklayabilirsiniz.

Sirkeli bamya nasıl yapılır?

Sirkeli suya koyun tencereye yağları koyun soğanı koyup 2 dk çevirin. Üstüne domatesi ve salçayı koyun iki dk daha çevirin bamyaları yıkayıp süzün. Tencereye koyun tuzu şekeri baharatları serpin kısık ateşte 10 dk seğnemesini bekleyin. Suyunu verin limonu sıkıp koyun kısık ateşte 45 dk pişirin afiyet olsun.

Bamya kurutması nasıl yapılır?

Orta kalınlıkta bir iğne ve uzunca bir iplik alın. Sap kısımlarına iğneyi geçirerek bamyalarınızı tek tek ipe dizin. Ardından ipin uç kısımlarına düğümler atarak gün ışığını alan, hafif gölgeli bir noktaya bamyalarınızı asın. Bu şekilde güneşi alış biçimine bağlı olarak 7-10 gün içerisinde kurumuş olacaklardır.

Iri bamya nasıl saklanır?

Tek tek poşetlenmiş olarak derin dondurucuya atılan bamyalar, birçok sebze türünde olduğu gibi dondurucu içerisinde 8 ila 12 ay arasında bir süre boyunca tazeliğini korur. Bu nedenle bamya, derin dondurucu içerisinde saklanmaya oldukça elverişli olan besinler arasında yer almaktadır.

You might be interested:  Elma Sirkesiyle Nasıl Zayıflanır?

Ayıklanmış bamya nasıl saklanır?

Bamya buzdolabında nasıl saklanır?

 1. Almış olduğunuz bamyaları yıkamayın, varsa çürükleri ayıklayın.
 2. Ayıkladığınız bamyaları Koroplast Kilitli Poşet’e aktarın.
 3. Buzdolabının en serin yerinde muhafaza edin.
 4. Bamyaların uçlarını, dış kabuğunu almayacak şekilde yuvarlayarak keserek ayıklayın ve soğuk suyla yıkayın.

Bamya nasil Saklanmali?

Bamyaları buzlu sudan çıkardıktan sonra kuru, temiz bir bezin ya da kağıt havluların üzerine serin, her yerleri kuruyana kadar bekleyin. Güzelce kuruduğundan emin olduğunuz bamyaları kilitli poşetlere ya da buzdolabı poşetlerine aktarın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *