Ebegümeci Yemeği Nasıl Pişirilir?(Çözülmüş)

Ebegümecinden ne olur?

Ebegümeci yemeği faydaları;

 • Ebegümeci nefes darlığına iyi gelir ve öksürüğü keser.
 • Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.
 • Ateş düşürücü etkisin olması ile birlikte bademciklere de iyi gelmektedir.

Ebegümeci salatası nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Otların yaprakları ve taze dalları ayrılır.
 2. Hiç kum kalmayana kadar bir kaç defa iyice yıkanıp, süzülür.
 3. Kaynayan bol suda otların dal kısımları yumuşayıncaya kadar pişirilip, süzülür.
 4. Soğuk sudan geçirilip, tekrar süzülerek servis tabağına alınır.

Taze ebegümeci nasıl tüketilmeli?

Ekşimsi tadı olan ebegümecinin salatası, turşusu ve çayı yapılır. Taze saplarıyla salatası yapılırken kurutularak da çayı tüketilir. Ancak anne olmak isteyenlerin veya halihazırda hamile olanların başta ebegümeci çayından olmak üzere salatası, turşusu ve yemeğinden de tüketmemesi gerekiyor.

Ebegümeci çayı nasıl yapılır?

Çeyrek litre kaynamış iyi suya 2-4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız.

Ebegümecinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ebegümecinin içinde bolca C vitamini bulunduğundan güçlü antioksidan özelliklere sahip bir bitki. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığı, bronşit, grip ve nezle gibi birçok rahatsızlığa çözüm oluyor. Özellikle göğsü yumuşatıcı bir etki oluşturduğu, balgam ve öksürüğü hızla yok ettiği biliniyor.

You might be interested:  Sarımsak Limon Kürü Nasıl Hazırlanır?

Ebegümeci otu nasıl pişirilir?

Ebegümeci Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Ebegümeci ayıklanıp yıkanır. Saplarıyla beraber doğranır.
 2. Sıvı yağ da küp küp kesilen soğan kavrulur, içine ebegümeci eklenip ikisi bir kavrulur.
 3. Küp küp domates ve baharatlar da eklenir ve hepsi bir 10 dk kavrulur. Ispanak gibi çabuk piştiği için bu kadar kavurmak yeterlidir.

Ebegümecinin salatası olur mu?

Ebegümeci salatası yapmak için, ebegümeci kaynayan su içerisinde ya da buhar sepetinde haşlanır. Ardından doğranır veya bütün bırakılır. Ebegümeci salatası sarımsaklı yoğurtlu, ya da zeytinyağı limon suyu ilavesiyle servis edilir.

Ebegümeci çiğ yenir mi?

Oldukça hafif bir lezzete sahip olan ebegümeci, sağlık açısından birçok faydası olan bir bitkidir. Ebegümecinin hem pişirilmiş hem de çiğ hali oldukça zengin besin değerlerine sahiptir. Ebegümeci, insan sağlığı için faydalı olan polisakkarit kaynağı olduğu gibi aynı zamanda iyi bir antioksidan bitkidir.

Taze ebegümeci yaprağı çayı nasıl yapılır?

Ebegümecinin yaprakları ve çiçekleri yıkanarak hazır hale getirilir. Daha önceden kaynatılmış suya eklenerek yapılabildiği gibi etkisinin daha hafif olması istendiğinde sıcak su ile karıştırılıp su dökülür ve ardından tekrar su koyularak demlenir.

Ebegümeci çayı zayıflatır mı?

Pek çok kişi ebegümeci bitki çayı zayıflatır mı sorusuna cevap arar. Ancak bu durum kişiden kişiye değişebileceği gibi zayıflatmaya genel olarak yardımcı olmaktadır. Ebegümeci çayı metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımını hızlandırıp hızlı bir şekilde kilo vermeye etki eder.

Ebegümeci iltihaba iyi gelir mi?

Ebegümeci, güçlü bir iltihap giderici olarak tanınmaktadır. Demlenen ebegümeci çayı, boğaz iltihaplarında kullanılabilir.

Ebegümeci çayı faydaları nelerdir?

Solunum sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda da etkili olan ebegümeci çayı, özellikle balgamlı öksürük, bronşit gibi kış hastalıklarının tedavisinde takviye olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca ateş düşürücü ve rahatlatıcı etkileri de vardır. Vücuttaki ağrıları gidermeye yardımcı olur.

You might be interested:  Hazır Dolma Nasıl Pişirilir?(En iyi çözüm)

Ebegümeci nedir kısa bilgi?

Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesine ait olan ebegümeci, birden fazla çeşidi bulunan bir bitkidir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan türü, Malva silvetris olarak isimlendirilmiş olan büyük ebegümecidir. Çok yıllık, otsu ve mor çiçekli bir bitki olarak yol kenarlarında sıklıkla kendiliğinden yetişir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *