Bezelye Konservesi Nasıl Pişirilir?(EN iyi 5 ipucu)

Konserve bezelye pişmiş mi?

Eğer bezelyeler, konserve bezelye ise havuç ve patatesin üzerini geçecek kadar su eklenir ve 15 20 dakika kadar pişirilir. Çünkü konserve bezelyeler, pişmeye yakın olduğu için başta atılması ezilmelerine ve dağılmalarına neden olacaktır. Eğer konserve bezelye değilse, havuç ve patatesle birlikte pişirebilirsiniz.

Bezelye konservesi kaç dakika kaynatılır?

Üzerlerine sıcak su konarak çay kaşığının ucu kadar tuz konarak kapaklar sıkıca kapatılır. Düdüklü tencerenin ortasına kavanozlar yerleştirilir. Kavanozun kapağı yukarıda olacak şekilde kavozonun yarısına kadar su konup düdüklünün düdüğü kapalı olarak 15 dk pişirilir.

Yeşil bezelye konservesi nasıl yapılır?

Bezelye Konservesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bezelyeleri ayıklıyoruz, yıkıyoruz ve haşlıyoruz.
 2. Bu arada kavanoz kapağını da küçük bir kapta su ile biraz kaynatıyoruz.
 3. Haşlanan bezelyeleri kaynar suyu ile birlikte sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz, kavanoz iyice dolmalı.

Konserve bezelye pişince sertleşir mi?

Bezelye pişirirken en önemli püf noktası taze bezelyenin ayıklandıktan sonra hemen pişirilmesidir. Aksi takdirde bezelyeler sertleşerek kuruyacaktır. Bunun olmaması için bezelyeleri pişirirken suyuna bir tutam karbonat atmanız yeterlidir.

Konserve bezelye pişirilir mi?

Konserve bezelye belli bir miktar pişmiş olduğu için kavurma kısmında bezelyeyi eklemiyoruz. Yaklaşık 20 dk, patatesler yumuşayana kadar pişiriyoruz. Daha sonra bezelyeyi de ekleyip bir 10 dk daha pişirip yarım saat dinlendirdikten sonra yemeğe hazır. Tuz ve baharat miktarı damak zevkine göre değişebilir.

You might be interested:  Hindi Kuşbaşı Nasıl Pişirilir?(Soru)

Konserve bezelye yenir mi?

Konserve bezelye; haşlanmış bezelye ile aynı oranda kalori içermektedir. Ancak konserve besinler katkı maddesi içerdiğinden tüketimi çok fazla önerilmemektedir. Konserve bezelye kilo aldırmaz; ancak sağlığın korunması için tüm konserve besinlerde olduğu gibi konserve bezelye tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

Bezelye konservesi neden bozulur?

Bozulma etmeni olan mikroorganizmalar Bacillus türleridir. Bezelye, kuru fasulye, mısır konservelerinde sık görülür. Eğer bozulma etmeni gaz yapan bir mikroorganizma (Clostridium türü) ise kutu içinde oluşan gaz kutunun dışından gözlenebilir. Kutunun alt ve üst kapakları oluşan gaz miktarına bağlı olarak şişer.

Garnitür yemek nasıl yapılır?

Bezelye Yemeği (Garnitürlü) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Soğanlar yemeklik doğranır.
 2. Tencerede pembeleşene kadar pişirilir.
 3. Üzerine salçalar eklenip kavrulur.
 4. Suyu süzülen garnitür tencereye alınıp karıştırılır.
 5. Üzerine sıcak su dökülüp. 10 dakika pişirilir. Afiyet olsun.☺

Kavanozda kışlık taze fasulye nasıl yapılır?

Fasulyelerin rengi döndükten sonra üzerine 1 su bardağı sıcak su döküp, karıştırın. Orta ateş üzerinde 5 dakika kaynatın. Ardından tencereyi hemen ocaktan alıp, konserve şişelerinin içine sıcak sıcak 2 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Konserve kavanozların kenarlarını silip, kapaklarını sıkıca kapatın.

Konserve bezelye kaç günde bozulur?

Saklama Koşulları: Serin yerde muhafaza ediniz. Güneş ışığından koruyunuz. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayınız. Açıldıktan sonra 3 gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Dondurulmuş bezelye yemeği nasıl yapılır?

1 orta boy patatesi ve havucu küçük küçük küp küp doğrayıp ekleyelim. 2-3 dakika kavurduktan sonra dondurucudan çıkardığımız bezelyeyi hiç çözdürmeden üzerine ekleyelim. (Taze de aynı şekilde kullanabilirsiniz. ) Güzelce karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyip orta ateşte pişmeye bırakalım.

Kavanozda kışlık bamya nasıl yapılır?

Bamya Konservesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bamyaların tepesini kabukları huni şeklinde temizleyip limonlu suya koyuyoruz.
 2. Sonra süzgece döküp üzerinden bol su geçiriyoruz.
 3. Bu arada yayvan bir tencereye domatesleri rendeliyoruz.
 4. Konserve şişelerine koyup üzerine yarım domates kapatıp su ekliyoruz.
You might be interested:  Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir Video?(Çözüm bulundu)

Bezelye pişirmeden önce haşlanır mı?

Bezelyelerin lezzetli olabilmesi için en önemli detay ayıklandıktan sonra bekletilmeden hemen pişirilmesidir. Eğer ki bekletilirse bezelyeler kuruyup sertleşebilir.

Bezelye neden büzüşür?

Yalnız dikkat, bezelyeleri kaynar suda da buzlu suda da 2 dakikada fazla tutmamalısınız. Sıcak suda fazla kalırsa rengi haki yeşiline dönmeye ve bezelye taneleri aniden pişmeye başlayacağı için büzüşür.

Konserve bezelye buzluğa konur mu?

Bezelye haşlanmadan da dondurucuya konabilir. Dondurucudan çıkardıktan sonra çabucak yemek hazırlamak için haşlanarak konması tercih edilse de yıkanıp ayıklandıktan sonra buzdolabı poşetlerine bölüştürerek koyduktan sonra direkt olarak derin dondurucuya atılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *