Beluga Mercimek Nasıl Pişirilir?(Mükemmel cevap)

Siyah mercimek nasıl tüketilir?

Siyah mercimek yemeği yapılabildiği gibi meze olarak da yaygın olarak tüketilir. Özellikle salatalarla muhteşem bir uyum yakalayan siyah mercimek ızgara et yemekleri ve özellikle soman balığının yanında tüketilir.

Beluga mercimek nasıl yapılır?

Aslında siyah mercimeği tıpkı diğer mercimekler gibi kullanabilir, onunla çorba, yemek, salata, hatta mercimek köftesi yapabilirsiniz. Siyah mercimeği haşlayarak kullanacaksanız dikkat etmeniz gerekenleri de sıralayalım: Beluga mercimeğini öncesinde güzelce ayıklayıp yıkayın.

Beluga mercimek suda bekletilir mi?

Beluga siyah mercimeği, mutfağınızda kullanmaya alışık olduğunuz yeşil ve kırmızı mercimek gibi kolay pişer ve oldukça lezzetlidir. Beluga mercimeğini ılık suda 10 dakika bekletip süzün.

Siyah mercimek nasıl yemek yapılır?

Yapılması:

 1. siyah mercimeği bol su ile yıkayın ve süzün.
 2. soğanı yemeklik doğrayın.
 3. yağ içinde soğanı kavurun.
 4. üzerine salçayı katın kavurun.
 5. ardından mercimeği, 3 bardak sıcak suyu ve baharatları ilave edin.
 6. tencereyi bir kez fokurdatın ve kapağı kapayın.
 7. yemeği kısık ateşte 45 dakika süre ile pişirin.

Siyah mercimek nerede kullanılır?

Antik çağlardan beri üretilip tüketilen siyah mercimek, ülkemizde çok az rastlanır. Genellikle turuncu, sarı ve yeşil olarak tüketilen mercimek, Karayip yerlileri, Fiji, Mauritius ve Afrika gibi ülkeler de de ana yemek olarak tüketilir.

Beluga mercimeği kaç dakikada haşlanır?

Haşlarken 1 su bardağı mercimek için 3 su bardağı su hesabı yapabilirsiniz. Fazla suyu mercimekler piştikten sonra süzebilirsiniz. Mercimeği kısık ateşte pişirirseniz taneleri bütün kalır, yüksek ateşte kaynatırsanız kırılıp dağılmaya başlar. — Siyah beluga mercimeği 20-25 dakika aralığında pişer.

You might be interested:  Çinekop Balığı Nasıl Pişirilir?(Mükemmel cevap)

Beluga sosu nasıl yapılır?

Küp şeklinde doğradığınız biber, domates ve ince kıyılmış yeşillikleri de belugalara ilave ederek karıştırın. Sos için gerekli olan zeytinyağı, koruk ekşisi ve tuzu birlikte karıştırdıktan sonra belugalarınızın üzerine dökün. Son olarak piyazınızın üzerine tulum peyniri ekleyerek sunumunuzu tamamlayın.

Beluga mercimek nerelerde kullanılır?

GDO içermeyen beluga da diğer mercimekler gibi piştikten sonra şeklini değiştirmediği için salatalarda, mezelerde ve ana yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Beluga mercimeği ambalajı açılmadığı sürece tazeliğini uzun süre korur.

Beluga mercimek lezzetli mi?

haşladığınızda dağılmayan, yeşiline kıyasla daha bir lezzetli olan bakliyat. çok da bereketli, haşladığınızda 1 bardağı 3 bardak oluveriyor. lif açısından da çok zengin. sunum açısından daha pratik yeşil mercimeğe göre. çok doyurucu bir mercimek türü.

Beluga mercimek zayıflatır mı?

İsmini renk ve görünüş olarak beluga hayvanlarından alan bu mercimek sağlık ve besleyicilik açısından diğer mercimekler den hiç farklı değildir. Harika kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Düşük kalori ve kompleks karbonhidrat olması kilo vermede oldukça etkilidir.

Kırmızı mercimeğin faydaları nelerdir?

Sodyum, potasyum, protein, magnezyum, C vitamini, demir, kalsiyum, A, B12, D vitamini açısından zengin bir yiyecektir. Cilde iyi gelir. İçerisindeki antioksidan bileşenler sayesinde yaşlanmayı engeller, ciltteki yara ve aknelere iyi gelir. Zengin lif içeriği ayesinde tok tutar, kilo kaybına yardımcı olur.

Mercimek nasıl haşlanır?

İstediğiniz ölçüdeki yeşil mercimeği tencereye alın ve üzerine 3 parmak geçecek kadar su ekleyerek orta ateşte haşlayın. Haşlanan mercimeğin siyah suyunu süzgeç yardımı ile süzün. Hafif dişe gelecek gibi çorbalara salatalara pilavlara eklemek için ideal olacaktır.

Haslanmis yesil mercimekle neler yapilir?

Mercimekle Sadece Çorba Yapılmayacağının Kanıtı 14 Farklı Mercimekli Tarif

 1. Patatesli Mercimek Köftesi Tarifi.
 2. Zerdaçallı Mercimek Çorbası Tarifi.
 3. Mercimekli Kereviz Çorbası Tarifi.
 4. Bükme Tarifi.
 5. Bat Yemeği Tarifi.
 6. Sosyete Köftesi Tarifi.
 7. Mercimekli Pilav Tarifi.
 8. Mercimekli Soğanlı Piav Tarifi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *