Yuvarlak Domates Nasıl Kurutulur?

Kurutulmuş Domates Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Domatesler yıkanır. Ortadan boylamasına kesilir.
  2. Temiz bir bez üzerine birbirine değmeyecek şekilde dizilir.
  3. Üzeri tuzlanır.
  4. Güneşte kurumaya bırakılır.
  5. 3-4 gün sonra kuruyanlar ters çevrilir.
  6. Her gün kontrol edilerek altlı üstlü kuruyana kadar güneşte tutulur.

En çabuk domates nasıl kurutulur?

✅Malzemeler 1 kase bardak domates dediğimiz salçalık domates Kaya tuzu Hazırlanışı Domatesler güzelce yıkanıp ortadan ikiye kesilir. ✅Tepsilere yerleştirilip üzerlerine kaya tuzu serpilir. ✅Güneşte yaklaşık bir haftada domatesler kurutulur. ✅Afiyetle tüketin.

Domates en iyi nasıl kurutulur?

Dilimlediğiniz domatesleri aralıklı olacak şekilde dizin. Domateslerin üzerine isteğe göre karabiber, kekik veya tuz ekleyebilirsiniz. Eğer tuz kullanacaksanız, kaya tuzu olmasına özen gösterin. Önceden ısıtılmış 110 dereceli fırında domateslerini 3-3,5 saat kadar pişirin.

Antep’te domates nasıl kurutulur?

Suyunu süzen domateslerimizi ortasından ikiye keselim. İç kısımları üste gelecek şekilde güneş gören bir yere yan yana dizelim. Üzerine hafif hafif tuz serpip, güzelce kurumaya bırakalım. Hanımlar yaklaşık bir hafta 10 günde kuruyor.

Çeri domates kışa nasıl saklanır?

Domatesleri güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra buzlukta saklayabilirsiniz. Bunun için kilitli buzdolabı poşetlerinden de faydalanabilirsiniz. Diğer yöntemde yine buzlukta saklamaktır. Fakat bu sefer domatesler dilimlenerek buzluğa koyulmaktadır.

You might be interested:  Peygamber Efendimiz Nasıl Yemek Yerdi?

Domates kuruturken nelere dikkat edilmeli?

Kurutmak istediğiniz domateslerin üzerine bir miktar tuz serpin. Bu yöntem, domateslerin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır; ancak bir yandan da domateslerin sulanmasına neden olup kurumasını geciktirecektir. Bu nedenle tuz miktarını fazla kaçırmamaya dikkat edin.

Güneşte domates nasil kurutulur?

Peki dolmalık kışlık domates nasıl kurutulur diye düşünenler için bir tüyo daha sizlerle. Etli ve iri domateslerin içini kaşık yardımıyla boşaltın. Tepsi içine domatesleri oturtun. Diğer domatesleri kuruttuğunuz gibi güneşte üst ve alt kısımlarını kontrol ederek kurutma işleminizi yapabilirsiniz.

Kaç kilo domatesten kuru domates çıkar?

14 kilo domatesten 1 kg domates kurusu çıkmaktadır.

Domates kurusu hangi domatesten yapılır?

Kurutma için en uygun domates

Yumurta biçiminde olan küçük boyutlu domateslerin seçilmesi gerekir. İç kısımları az sulu olanlarda tercih edilebilir ama biz özellikle bol sulu olan cinsleri tercih ediyoruz. Kurutma süresi bir miktar uzun sürer ama daha kaliteli bir domates elde etmiş oluruz.

Domates kararmadan nasıl kurutulur?

Domates kuruduktan sonra, çok fazla güneşte beklerse, yağmur alırsa, nemli ortamda uzun süre açıkta bekleyip geç kurursa kararır. Rüzgar alan, sabah veya akşam güneş alan bir yere sererseniz kararmadan kurutabilirsiniz.

Kahvaltıya domates kurusu nasıl yapılır?

Kuru domatesleri mutfak robotu içine koyun. Üzerine 1 tutam maydanoz, 1 çay kaşığı biber salçası, 1 diş doğranmış sarımsak ekleyin. Son olarak tüm malzemenin üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu ve yarım su bardağı kadar da zeytinyağı koyun. Tüm ezme malzemesini mutfak robotundan iyice geçirin.

Evde fırında domates kurusu nasıl yapılır?

Domatesleri yıkayın süzgüye alın, boyuna boyuna doğrayın, yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine dizin,ortalarına birer çimdik tuz koyun, önce 200 derece fırında 20 dk tutun,sonra 180 derecede 30 dk tutun,sonra 150 derecede 3-4 saat tutun, ara ara domatesleri kontrol edelim,yanmasın havlu kağı serdiğimiz tepsiye alt

You might be interested:  2022 Yemek Ücreti Ne Kadar?

Çeri domates nasıl saklanır?

Taze domatesleri buzlukta saklamanın en pratik yolu tabii ki onları bütün halde saklamak. Bunun için yapmanız gereken domatesleri güzelce yıkayıp kurulamak. Hemen ardından sap kısmında yer alan yeşil kısmı bir bıçak ya da oyacak yardımıyla güzelce ayıklamak ve buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay etmek.

Çeri domates derin dondurucuda nasıl saklanır?

Derin Dondurucuda Domates Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Domatesler yıkanıp kurulandıktan sonra poşetlenerek derin dondurucuya kaldırılır.
  2. Kullanacağınız zaman domatesi musluk suyuna tutarsanız kabuğu kolayca sıyrılacaktır.
  3. Dondurulmuş domatesleri rendeleyerek veya doğrayarak yemeklerde kullanabilirsiniz.

Cherry domates dondurucuda nasıl saklanır?

Domatesleri küp küp keserek buzlukta saklayabileceğimiz gibi rendeleyerek de dondurucuda saklayabilirsiniz. Bunun için rendelediğiniz domatesleri ince süzgeçten az miktarda suyunu salacak kadar süzün. Çok fazla suyunu süzer iseniz, kıvamı salça gibi olur. Ardından poşetlere koyup, dondurucuda saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *