Yemek Borusuna Nasıl Bakılır?

Yemek borusu kanserinin hangi evrede olduğunu yani yemek borusu duvarında ne kadar ilerlediğini belirleyebilmek için EUS denilen endoskopik ultrason görüntüleme yöntemi kullanılır. EUS yemek borusu kanserinin hangi evrede olduğunu belirlenebilmesinde önemli bilgiler vermektedir.

Yemek borusu rahatsızlıkları nelerdir?

Yemek Borusu (özofagus) Hastalıkları Merkezi’nde teşhis ve tedavisi yapılan hastalıklar

 • Yemek Borusu Kanseri.
 • Divertiküller (Yemek borusunda oluşan kesecikler)
 • Dev Herniler.
 • Akalazya ve Hareket Bozuklukları
 • Yemek Borusu Darlıkları ve Yanıkları
 • Yemek Borusu Soluk Borusu arası Delikler (Trakeoözofajiyal fistül)
 • Yemek borusu nasıl görüntülenir?

  Cevap: Yemek borusu kanserini teşhiste yemek borusunun ilaçlı film ve endoskopik incelemesi yeterli olmaktadır. Ancak hastalığın yayılım derecesini incelemek için ultrason, tomografi, MR (EMAR) ve PET gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.

  Yemek borusu için hangi doktora gidilir?

  Gastroenterology, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon ve rektum, pankreas, safra kesesi, safra kanalları ve karaciğerin normal fonksiyon ve hastalıklarının incelenmesidir. Gastroenterolog da sindirim sistemi bozuklukları konusunda uzmanlaşmış doktordur.

  Yemek borusu yarası nasıl geçer?

  Antasitler, H-2 reseptör blokerleri ve proton pompası inhibitörleri ila yemek borusu ülseri tedavi edilebilir. Eğer ki ciddi bir ülser söz konusu ise doktorunuz ameliyat olmanız için sizi cerrahlara yönlendirebilir. Ancak, cerrahi tedavi en son aşamada yapılır.

  You might be interested:  Soğan Nasıl Yetiştirilir?

  Yemek borusu iltihabı belirtileri nelerdir?

  Yemek borusu alt ucundaki sfinkterde gevşeme olduğunda mide asidi yemek borusuna geri kaçarak;

 • Mide ekşimesi ‐ yanması
 • Göğüste yanma.
 • Yenilen yemeğin ağıza geri gelmesi.
 • Kilo kaybı
 • Ağıza acı‐ekşi su gelmesi.
 • Ağız kokusu.
 • Şişkinlik‐geğirme.
 • Kronik farenjit.
 • Özofagus kanserlerinin ilk bulgusu nedir?

  Özofagus kanserinin en sık görülen semptomlarından biri tıkanma hissi ve yutkunma zorluğudur. Öncelikle sadece katı gıdaların tüketilmesinde yaşanılan zorluk, hastalık ilerledikçe sıvıların bile kolayca içilemeyeceği bir hale gelir.

  Özofagus nasıl görüntülenir?

  Özofagus Hastalıklarında Endoskopik Ultrasonografi (EUS)

  Endoskopik ultrasonografi (EUS) ile ultrasonografi görüntüleri elde edilmekle birlikte, yapılış şekli olarak endoskopik bir tetkiktir. Yani tetkiki endoskopist yapar (gastroenterolog, genel cerrah, dahiliyeci).

  Özofagus grafisi nasıl çekilir?

  Öncelikle oral yolla hastanın midesine baryum sıvısı aktarılır. Ağızdan mideye geçişi esnasında gerçekleşen yutma refleksi değerlendirilir. Baryum sıvısı yeterli düzeye ulaştığında, hasta baş aşağı çevrilir ve grafisi çekilmeye devam edilir. Bu aşamada fundus bölgesi konturları net bir şekilde görüntülenir.

  Özofagus hangi doktora gidilir?

  Yemek borusu ile ilgili hastalıklar için gidilmesi en uygun seçim gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanı olmaktadır. Gerektiği durumlarda bir KBB uzmanından görüş alınabilmesi söz konusudur.

  Gırtlak borusuna hangi bölüm bakar?

  Bunun için en uygun seçim gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanıdır. Gerektiğinde KBB uzmanından görüş alınabilir.

  Yemek borusu ameliyatı nasıl yapılır?

  Tümör aşağıda yani yemek borusunun mideye yakın kısmında ortaya çıktıysa; önce mide batın bölgesinde açılan 3 küçük delikten gerçekleştirilen ameliyatla tüp haline getirilmektedir. Daha sonra yemek borusu göğüs bölgesinden gerçekleştirilen uniportal ameliyatıyla tek delikten çıkartılır.

  Boğazda birşey var hissi hangi doktora gidilir?

  Boğaz ağrısı ile ilgili öncelikle hastalerin Kulak Burun Boğaz (KBB) polikliniklerine başvurulması gerekir.

  You might be interested:  Osmancık Ta Yemek Nerede Yenir?

  Yemek borusu neden tahriş olur?

  Yemek borusunun iç zarı mide asidine dayanacak yapıda olmadığı için tahriş olur. Aynı durum, büzücü kasın yapısının zayıf olması nedeniyle tam kapanamadığı hallerde de görülür. Bu gibi durumlarda, özellikle akşamları dolu mideyle yatınca, yer çekimi nedeniyle, mide içeriğinin geri kaçması daha sık görülür.

  Soluk borusu tahrişine ne iyi gelir?

  Tedavi sürecinde istirahat çok önemli

  Öncelikle soluk borusunda tahriş yaratan öksürük ve huzursuzluğun giderilmesi için nemlendirme ve destek tedavisi yapılmaktadır. Ilık sıvı tüketilmesi, iltihap giderici ilaçlar ile kırgınlık ve enfeksiyona bağlı ateş, vücut ağrısı gibi semptomlar kontrol altına alınmalıdır.

  Boğazda takılma hissi neden olur?

  Yemek borusuna yabancı cisim kaçmasına bağlı yutma güçlüğü meydana gelir. Gastroözofageal reflü nedeni ile yemek borusunda oluşan tahriş boğazda takılma hissi, yutma zorluğu ortaya çıkar. Özofajit (yemek borusu iltihabı) gibi bir durumdan dolayı yutma zorluğu ve boğazda takılma hissi görülebilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *