Yemek Bitince Çatal Bıçak Nasıl Konur?

 1. Çatal, bıçak, kaşık gibi hiçbir servis ekipmanı kullanıldıktan sonra masa örtüsüne bırakılmaz.
 2. Çorba kaşığı çorba kasesinin altındaki çorba tabağına, tabak yoksa içine bırakılır.
 3. Yemek anında da, bitiminde de çatal, bıçak tabağın içinde kalır.

Sofrada bıçak hangi elle tutulur?

Çatal sol elle tutulurken bıçak sağ elle tutulur. Kesme işleminin ardından çatal ve bıçak değiştirilmeden yeme eylemi gerçekleştirilir. Kesme işlemi sırasında çatal ve bıçak dik bir şekilde tutulur.

Çatal kaşık bıçak nereye konur?

Yemek bıçakları, tabağın sağ tarafında ilk sırada konumlandırılmalıdır. Tatlı bıçağı ise tabağın üst kısmında ilk sırada olmalıdır. Yemek çatalı tabağın sol tarafında ilk sırada olmalıdır. Çatalın hemen yanına salata çatalı yerleştirilmeli ve tatlı çatalı ise tabağın üst kısmında orta sıraya yerleştirilmelidir.

Yemeğin bittiği nasıl anlaşılır?

Çatal ve bıçağı bu şekilde bırakmak yemeğe devam ediliyor demektir. Kaşığın kenarına bırakılması, çorba veya kaşıkla yenen bir yemeğin bittiği anlamına gelir. Çatal ağzının yukarıda, bıçak ile yan yana paralel hale gelmesi de “yemek bitti” demektir.

Çatal kaşık tabağa nasıl konur?

Ana yemek tabağı: Servis tabağının üzerine konur. Ara sıcak tabağı: Ana yemek tabağının üzerine konur. Çorba kasesi: İlk tabak katından önce en üstte yer alır. Salata tabağı: Çatal – bıçak dizildikten sonra daha rahat yerleştirilir.

You might be interested:  Yemek Yardımı Istisnası Nasıl Hesaplanır?

Bıçak sağda mı olur solda mı?

Bıçak kullanmak gerekiyorsa, Çatal sol elle tutulur. Bu durumda bıçak sağ elle tutulur ve işaret parmağı bıçağın keskin olmayan tarafına bastırılarak “kesme” işlemi yapılır.

Çatal bıçak kullanımı dıştan içe mi?

Çatal-kaşık-bıçaklar kullanım sırasına göre, dıştan içe doğru dizilmelidir. Tabağın solunda çatallar, sağında bıçaklar ve bıçakların sağında da çorba kaşığı bulunur. Bıçakların keskin kısmı tabağa dönük olmalıdır. Çatal ve bıçaklar dıştan içe doğru kullanılmaya başlanır.

Kahvaltıda çatal bıçak nasıl konur?

Daha rahat bir sofra düzeni için bir çatal, tereyağı bıçağı ve küçük bir kaşık yeterli olacaktır. Çatalı tabağın sol tarafına, tereyağı bıçağı ve kaşığı sağ tarafa koyabilirsiniz. Bıçağı her zaman tabağı gösterecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Bardak sağa mı sola mı?

Bardaklar Bardaklar sağ üst tarafa konulur. Sol tarafta duran su bardağının hemen yanına önce beyaz şarap kadehi, ardından da kırmızı şarap kadehi yer alır. Peçeteler Peçeteler tabağın üzerinde yer alır veya hemen sol tarafına.

Çatal kaşıkla masa servisi nasıl yapılır?

Yemeğin servis tabağından (tepsiden) konuk tabağına aynı boy kaşık ve çatal maşa olarak kullanılarak servis edilmesidir. Çoğunlukla büyük kaşık ve büyük çatal kullanılır. Konuk yemeği kendisi alacaksa çatalı sol eline kaşığı da sağ eline alarak yemeği servis tabağından kendi tabağına alır.

Yemek kaşığı nasıl tutulur?

Kaşık sağ elle kullanılmalıdır. Çatal tek başına kullanılacaksa sağ elle kullanılmalıdır. Bıçak ile çatal birlikte kullanılacaksa eğer, çatal sol elde olmalıdır. Bıçağın sapı işaret parmağının bıçağın kesici kısmına geleceği şekilde tutulmalıdır.

Yemek peçetesi yakaya takılır mı?

2. Kumaş peçeteyi dizlere seriyoruz. Kumaş servis peçetesi, yemeğe başlarken bacakların üzerine serilir. Yakaya takılması uygun değildir.

You might be interested:  Salatalık Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Yemek masasında peçete nasıl kullanılır?

Yemek masasında peçetenin bile kullanım şekli önemli bir husustur. Kumaş peçete ilk etapta eğer tokalı olarak hazırlanmış ise açılarak diz üzerine serilmelidir. Yemek yeniliyorken kağıt peçete ile el ile ağız silinebilir. Şayet isteniyorsa yine kumaş peçete ile de silme işlemi uygulanabilir.

Yemek tabakları nasıl kullanılır?

Tabaklar Nasıl Konulmalı?

 1. Servis tabağı: En alta konur.
 2. Ana yemek tabağı: Servis tabağının üzerine konur.
 3. Ara sıcak tabağı: Ana yemek tabağının üzerine konur.
 4. Çorba kasesi: İlk tabak katından önce en üstte yer alır.
 5. Salata tabağı: Çatal – bıçak dizildikten sonra daha rahat yerleştirilir.

Yemek sırasında uyulması gereken görgü kuralları nelerdir?

Sofra Adabı ve Görgü Kuralları

 • Yemek sırasında kullanılan çatal ve bıçak kullanıldıktan sonra tabağa konulur.
 • Sofrada dik oturulmalıdır.
 • Tabağa çok fazla yemek doldurulmaz.
 • Sofraya karşı öksürülmez, hapşırılmaz ve burun temizlenmez.
 • Masaya oturmadan önce kadınlar rujunu bir peçete yardımı ile silmelidir.
 • Görgü kurallarına göre zeytin nasıl yenir?

  Yutulmayanlar için kural şudur; örneğin zeytin çekirdeğini ağzınızdan çıkarmak için zeytini ağzınıza attığınız şekli kullanmalısınz, yani zeytini çatalla yediyseniz, çekirdeği de çatalla çıkarın. Elle yediyseniz, çekirdeği de yine elinizle çıkarmanız dğru olacaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *