Yazın Domates Nasıl Kurutulur?

Domatesleri hızlı bir şekilde küflenmeden kurutmalısınız. Bunun için de yazın en sıcak aylarını tercih etmelisiniz. Ağustos ayı domates kurutmak için en uygun zamandır.
Kesilen ve tuzlanan domatesleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin. Bu esnada fırınınızı 60 dereceye ayarlayın. Domateslerinizi dizdiğiniz tepsiyi fırına sürün. Yaklaşık 12 saatinizi bu işlem için ayırmanız gerekmektedir hatırlatalım.

Domates en iyi nasıl kurutulur?

Dilimlediğiniz domatesleri aralıklı olacak şekilde dizin. Domateslerin üzerine isteğe göre karabiber, kekik veya tuz ekleyebilirsiniz. Eğer tuz kullanacaksanız, kaya tuzu olmasına özen gösterin. Önceden ısıtılmış 110 dereceli fırında domateslerini 3-3,5 saat kadar pişirin.

Güneşte domates kaç günde kurur?

Her gün kontrol edilerek altlı üstlü kuruyana kadar güneşte tutulur. Büyüklüğüne göre 7-12 gün arası bütün domatesler kuruyacaktır.

Domates kuruturken nelere dikkat edilmeli?

Kurutmak istediğiniz domateslerin üzerine bir miktar tuz serpin. Bu yöntem, domateslerin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır; ancak bir yandan da domateslerin sulanmasına neden olup kurumasını geciktirecektir. Bu nedenle tuz miktarını fazla kaçırmamaya dikkat edin.

Domates kurusu hangi domatesten yapılır?

Kurutma için en uygun domates

Yumurta biçiminde olan küçük boyutlu domateslerin seçilmesi gerekir. İç kısımları az sulu olanlarda tercih edilebilir ama biz özellikle bol sulu olan cinsleri tercih ediyoruz. Kurutma süresi bir miktar uzun sürer ama daha kaliteli bir domates elde etmiş oluruz.

You might be interested:  Patlıcan Ne Demek?

Kaç kilo domatesten kuru domates çıkar?

14 kilo domatesten 1 kg domates kurusu çıkmaktadır.

Domates kuruturken neden tuz atılır?

Tuz kurutulurken domateslerin küflenmesini engelleyerek fireyi en aza indirir. Ancak tuz eklenerek kurutulan domateslerin tadı doğal ekşimsi domates tadından uzaklaşabiliyor.

Domates kurutmadan önce yıkanır mı?

Ancak sağlığınız açısından en faydalı olan yöntemin, güneşte domates kurutma yöntemi olduğunu unutmayın. Fırında domates kurutmak için ilk olarak domateslerinizi yıkayın. Sap kısımlarını da kestikten sonra dik olrak domateslerinizi kesin. 60 dereceye ayarladığınız fırında yaklaşık 12 saat kadar pişirin.

10 kg domatesten kaç kg kuru domates çıkar?

Domates yaklaşık %94-95 civarında özünde su ihtiva eder. Bu sebeple kurutma sonucunda yaklaşık 15 kg domatesten 1 kg kuru domates kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su buharlaşır ve ürünün katı maddesi yani özü kalır.

Domates kurutması nasıl yenir?

Kuru domates yemeklerin içerisinde ya da kahvaltıların yanında direkt olarak tüketilebilmektedir. Sandviçlerin içerisinde, salata çeşitlerinde, ezmelerde tüketilebilen kuru domates kahvaltı sofralarında peynirlerin ya da kızarmış ekmeklerin yanına yakıştırılan bir üründür.

Fırında domates nasıl kurur?

Domatesleri yıkayın süzgüye alın, boyuna boyuna doğrayın, yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine dizin,ortalarına birer çimdik tuz koyun, önce 200 derece fırında 20 dk tutun,sonra 180 derecede 30 dk tutun,sonra 150 derecede 3-4 saat tutun, ara ara domatesleri kontrol edelim,yanmasın havlu kağı serdiğimiz tepsiye alt

Kahvaltıya domates kurusu nasıl yapılır?

Kahvaltılık Domates Kurusu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kuru domatesler suda haşlanıp suyu süzülür.
  2. Soğuyan domateslere doğranmış sarımsak, iri kırıklanmış ceviz, zeytin yağı, kekik, pul biber ve tuz eklenip karıştırılır.
  3. Buzdolabında bekletilip servis yapılır.

Antep’te domates nasıl kurutulur?

Suyunu süzen domateslerimizi ortasından ikiye keselim. İç kısımları üste gelecek şekilde güneş gören bir yere yan yana dizelim. Üzerine hafif hafif tuz serpip, güzelce kurumaya bırakalım. Hanımlar yaklaşık bir hafta 10 günde kuruyor.

You might be interested:  Muhallebili Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Domatesi neden kurutulur?

Kurutulmuş domates, domateslerin güneşte veya fırında kurutulmasıyla elde edilen bir besindir. Özellikle güneşte kurutulmuş domates besin değerlerini kaybetmez, vitamin ve mineral değerlerini de koruduğu için çok faydalıdır.

Domates fırında kaç derecede kurutulur?

Tuz olarak da kaya tuzu kullanmaya özen gösterin. Tüm domateslerin üzerine tuz gelmesine özen gösterin. Domateslerinizi önceden ısıtılmış 110 derecelik fırına verin. Yaklaşık 3-3,5 saat kadar fırında tutun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *