Turşuluk Salatalık Nerede Yetişir?

Turşuluk hıyar ya da yaygın adıyla kornişon üretimi denildiğinde Türkiye’de üç merkez üs akla geliyor: İzmir-Ödemiş ve Balıkesir-Sındırgı ve Afyon’un merkez ilçesi. İç pazarda olduğu kadar ihracatta da önemli bir değer olan üründe üretici memnuniyeti bölgeye göre değişim gösteriyor.

Kornişon salatalık en çok nerede yetişir?

Türkiye’de en çok üretim Ödemiş ve Sındırgı’da var. Özelikle yüksek rakımlı mahallelerimiz Yaylabayır ve Yüreğil’de iklimin uygun oluşu nedeniyle toplam 4 aylık süreçte kornişon üretiliyor.’

Turşuluk salatalık hangi mevsimde ekilir?

Meyvesi koyu yeşil renkte olup üzeri dikenlidir. Salataların boyu 5-6 cm çapı 2-2,5 cm dir. Küllenme hastalığına karşı toleranslıdır. Ekim Zamanı : İlkbahar,sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir.

Turşuluk salatalık hangi ayda çıkar?

Ekim Özellikleri

Sıra Üzeri Mesafe (cm) 40-50 cm
Ekim Derinliği (cm) 2-2,5 cm
Çimlenmede Toprak Isısı (°C) 14-35 °C
Olgunlaşma Süresi (Ay) 2-2,5 Ay
Ekim Zamanı İlkbahar-Sonbahar

Turşuluk salatalık kaç günde yetişir?

Ekim tarihini kullandığımız çeşidin kaç günde hasada geldiğini ve hangi dönemde pazara ürün çıkarmak istiyorsak tohum ekim tarihimizi ona göre planlamalıyız. Tohum ekiminden yaklaşık 20-25 gün sonra 4-5 gerçek yapraklı fideler elde edilecektir. Turşuluk hıyarlar genelde tarlalarda yerde yetiştirilir.

You might be interested:  Zeytinyağlı Lahana Sarması Nasıl Pişirilir?

Salatalık en çok hangi ilimizde yetişir?

Salatalık ülkemizde her bölgede yetişebilmektedir. İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesinde salatalık tarımı yaygın olarak yapılmaktadır. Diğer bölgelerde ise yıl içerisinde seralarda da yetiştirilebilmektedir.

Salatalık En çok hangi ülkede yetişir?

Salatalık Üretimine Göre Ülkeler. Çin Halk Cumhuriyeti, yılda 56.293.530 ton üretim ile dünyanın en büyük salatalık üreticisidir.

Turşuluk salatalık ne zaman ekilir?

Salatalık Hangi Ayda Ekilir? Ferahlığı ile bilinen, kokusu ile kendine hayran bırakan salatalığı bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirmek istiyorsanız mart, nisan aylarında ekim yapabilirsiniz. Domates tohumunda olduğu gibi salatalık tohumu da düşük sıcaklıkta dikilmeye elverişli değil.

Ekim ayında bahçeye ne ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • Salatalık fidesi ne zaman ekilir?

  Salatalık, tohum ve fide olarak ekilebiliyor. Tohum olarak ekilecekse en uygun Ekim ayıdır. Fide olarak ekilecekse Nisan ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar ekebilirsiniz.

  Kornişon hangi ayda çıkar?

  Ağustos sonundan başlayıp Kasım ayı sonuna kadar süren hasat döneminin üretici için can simidi olduğunu belirten üretici Veysel Danış, fiyatların birinci ürün için 4 lira, ikinci ürün için 2 lira, üçüncü ürün içinse 50 kuruş civarında seyrettiğini söyledi.

  Kornişon turşu ne zaman çıkar?

  İki, üç hafta iyi bir turşunun olması için yeterli. Bu süre yeter de artar demiyorum çünkü sizin marifetinize ve saklama koşullarınıza göre değişiklik gösterebilir. Turşuyu beklerken onu sık boğaz etmeyin bu arada. İkide bir de başında durup, tadına tuzuna bakmaya çalışmayın.

  Kornişon salatalık mevsimi ne zaman?

  Henüz fiyat dengesinin. İzmir’in Ödemiş ilçesinde kornişon olarak da bilinen turşuluk salatalık mevsimi gecikmeli başlıyor. Haziran ayının ilk haftasından itibaren hasadı yapılan salatalığın, korona virüs salgını dolayısıyla sıkıntı yaşayan üreticiye can simidi olması bekleniyor.

  You might be interested:  Bebeğim Yemek Yemiyor Ne Yapmalıyım?

  Kornişon salatalık kac gunde yetisir?

  Haziran ayının sonunda ekimi yapılmaktadır. Kornişon tohumu ekiminden yaklaşık 20 veya 25 gün sonra 4 veya 5 gerçek yapraklı fideler elde edilmektedir. Genelde sıra arası 180-250 cm sıra üzeri 30-40 cm olmakta, ve dekara 1600-2200 bitki dikilmektedir. Fide dikimi, masuralar kurulmaktadır.

  1 dönümden kaç kilo salatalık çıkar?

  Bir dönüm ekili alandan yaklaşık 1,5 ila 2 ton civarında salatalık bekliyoruz. Tabi bu hava şartlarının iyi olduğu zaman, normalde geçen sene dönümden 500 kilogram salatalık alamadık.

  Kornişon salatalık turşusu kaç günde olur?

  Turşu yaklaşık olarak 15 gün içerisinde olgunlaşır. 15 gün beklenilmesi turşu için yeterlidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *