Türkiye’De Siyah Domates Nerede Yetişir?

Domatesin siyah olduğunu görenler şaşırdı. Yeşil, kahverengi ve olgunlaşmasıyla birlikte siyah rengini alan bu domateslerin kökeni Galapagos adaları yani Güney Amerika’dır. Ülkemizde ise Akdeniz’de yetişmektedir. Siyah domates özellikle Antalya’da yetişiyor.

Siyah domates fidesi nerede bulunur?

İspanya dışında 11 Akdeniz ülkesinde de sera usulü yetiştirilen siyah domates, ülkemizde ise Antalya’da yetiştirilir.

Siyah Domates ne zaman ekilir?

Fide dikimi ilkbahar don tehlikesinin tamamen kalktığı, toprak ve hava sıcaklığı 12-15 ºC’ yi bulduğu zaman yapılır. Dikim genellikle tohum ekiminden yaklaşık 7-8 hafta sonradır. Dikim akşama doğru yapılmalı, fideler güneş altında bekletilmemelidir. Fideler yaklaşık 15-20 cm boylanınca genellikle dikime hazırdır.

Siyah domates doğal mı?

Koyu yeşil ve kahverengi tonlarında olan bu domateslerin kökeni Galapagos adaları. Türlerin karıştırılması ile elde edilen bu domatesler, besin değerlerinin arttırılması için üretilir. Ancak genetik olarak değiştirilmemiştir. Siyah domates kalın dokuya sahiptir ve tadı muhteşemdir.

Siyah domatesin faydaları nelerdir?

Siyah dmates doğal asidik ve lif bakımından da zengin olduğundan sindirim sorunlarına da iyi gelir. Yaşlanmayı geciktiren siyah domates, sivilce, akne ve cilt gözeneklerinden oluşan sorunları da önler. Aynı zamanda afrodizyak etkisi bulunur. Antioksidan özelliği sayesinde diyabet ve obezite ile mücadeleye iyi gelir.

En iyi domates tohumu hangisi?

En verimli domates tohumu; Doğal marmande domates verimli çeşitlerden olmaktadır. Ancak, düz, kalın etli ve tatlı, lezzetli bir yapıya sahip olmaktadır. Kısımlar halinde ekim yapıldığı zaman daha çok verim alınmaktadır. Bu domates çeşitlerinde hem verimli olmakla birlikte, tüm sezon boyunca meyve alınmaktadır.

You might be interested:  Yemek Bittikten Sonra Çatal Bıçak Nasıl Konulur?

Mor domates nerede yetişir?

Yeni yeni popüler olan mor domatesin hakkında en merak edilen sorular arasında mor domates nerde yetişir sorusu da yer alıyor. Brezilya da üretimi yapılan mor domatesin tohumlarından satın alarak dilediğiniz takdirde kendi bahçenizde üretebilirsiniz.

Domates çekirdeği ne zaman ekilir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Domates tohumu kaç günde çıkar?

Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

Biber ekim zamanı ne zaman?

Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Biber tohumu da pek çok bitkide olduğu gibi ilkbaharda ekilir. biber tohumu genellikle Mayıs ayının son günleri yahut Nisan ayının başlarında ekilir. Bulunduğumuz bölgenin iklim koşullarına göre de bu zaman değişiklik göstere bilmektedir.

Siyah domates yerli mi?

Geleneksel rus black krim siyah domates tohumu. Black Krim, geleneksel Rus domatesidir. Nesillerdir üretilen Black Krim domatesinin kökeni Karadenizin Kırım yarımadasına dayanır. Bu ender eşsiz domates 10 cm çapında hafif basık söğüşlük domatesler yetiştirmenize olanak verir.

Mavi domates nedir?

Mavi domates yeni bir domates çeşididir, ancak birkaç yıldır pazarlanmasına rağmen çok büyük değildir. Dış kısımları daha yoğun hale gelebilen indigo mavisidir. Daha fazla güneş ışığı alırsa, içi kırmızıdır, geleneksel bir domatese eşittir ve neredeyse paha biçilmez tohumları vardır.

Domatesin faydaları nelerdir?

Domatesin Faydaları Nelerdir?

 • Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyan domates aynı zamanda felç riskini de en az indirger.
 • C vitamini yönünden zengin olan domates bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve grip benzeri virütik hastalıklara karşı korur.
 • Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine destek olur.
 • You might be interested:  Marul Hangi Ayda Yetişir?

  Sarı domates nedir?

  Sarı domates, patlıcangiller familyasından gelen otsu domates bitkisinin, farklı bir türü olan küçük bir domatestir. Boyutları yaklaşık olarak 3 ila 10 cm olup sivri bir şekli vardır. Yaygın olarak tüketilen bir sebze olmamakla birlikte seralarda yetiştirilen domates türüdür.

  Domates ne renktir?

  Patlıcangiller familyasının üyelerinden domatesin, 2000’den fazla çeşidi bulunuyor. Önceleri sarı olan domates, aşılanarak şimdiki kırmızı rengine kavuşmuş. Domatesin kırmızı dışında pembe ve sarı renkli türleri de bulunuyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *