Top Marul Nasıl Yetiştirilir?

Marul bitkisi bol güneşi sever, azot ve humus bakımından zengin olan topraklarda yetişir. Çoğu zaman, marul bitkileri arasında 20-30 cm ve sıralar arasında 50-60 cm mesafe bırakılır. 1 hektarlık olan bir alanda (10.000 metrekare), yaklaşık 50.000 adet bitki dikebiliriz. Sık sık sulama yapmalıyız.

Top marul ne zaman ekilir?

DİKİM: Tohum ekim zamanı Akdeniz sahil kuşağında Ağustos-Aralık ayları, dikim Eylül-Ocak aylarıdır. Hasat Ekimde başlar, periyodik olarak çok soğuk kış ayları hariç Haziran sonuna kadar devam eder. Yayla şartlarında tohum Martta ekilir, Nisan, Mayısta dikilir, hasat Temmuz-Eylül aylarında olur.

Top marul nerede yetişir?

Marullar, nemli hava koşullarında yetişmeye gereksinim duyan soğuğa az da olsa dayanıklı olan ılık iklimlerin tipik bir sebzesidir. Oluşum süresi kısa olduğundan bölge ayırt etmeksizin neredeyse tüm Türkiye’de yetiştirilmesi mümkündür.

Aysberk marul ne zaman ekilir?

Sıra Arası Ekim Mesafesi :40 – 60 cm. Olgunlaşma günü ortalama 30-35 gündür. Hasat peryodu 80 – 90 gündür. Ekim zamanı İlkbahar, Sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir.

Aysberk marul kaç ayda yetişir?

Yetişme süresi 2-3 ay gibi kısa süreli olan salata ve marul tiplerinde açıkta ve örtü altında değişik mevsimlere uygun olarak ıslah edilmiş çeşitlerle arka arkaya yılın 12 ayı üretim yapmak mümkün olmuştur.tabakasında humusça ve besin maddelerince zengin, tınlı kumlu veya kumlu tınlı toprakları sever.

You might be interested:  Domates Ekşiliği Nasıl Gider?

Kış Kıvırcığı ne zaman ekilir?

Marul fidelerinin dikim zamanı ise eylül- ocak aylarında yapılmaktadır. Hasat işlemine ise eylül ayında başlanmaktadır. Çok fazla soğuk kış ayları haricinde haziran sonuna kadar devam etmektedir. Yayla şartları göz önüne alındığı zaman tohum mart ayında ekilir ve nisan-mayıs gibi dikim işlemi yapılır.

Kışlık marul tohumu ne zaman ekilir?

DİKİM: Tohum ekim zamanı Akdeniz sahil kuşağında Ağustos-Aralık ayları, dikim Eylül-Ocak aylarıdır. Hasat Ekimde başlar, periyodik olarak çok soğuk kış ayları hariç Haziran sonuna kadar devam eder. Yayla şartlarında tohum Martta ekilir, Nisan, Mayısta dikilir, hasat Temmuz-Eylül aylarında olur.

Suda marul kaç günde yetişir?

Ürünler 45 günlük periyotta yetişiyor. Akan su kültüründe ürün besini tamamen sudan alıyor. 45 gün içinde hiçbir hastalığa, hiçbir mantara, topraktan gelen bütün zararlara ve haşerelere karşı izole bir durumda. Yüzde 100 organik olarak sağlıklı yetişiyor.

Marul kaç günde çıkar?

İşlenmiş toprağa marul tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla örtünüz. Düzenli olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-12 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Marul en çok hangi ilde yetişir?

Marul hangi bölgede yetişir? Oluşum süresi kısa olduğundan bölge ayırt etmeksizin nerdeyse tüm Türkiye’de yetiştirilmesi mümkündür. Yaz aylarını serin geçiren bölgeler de de 1000 m üstü yaylalarda yetiştirilme olanağına sahiptir.

Iceberg tohumu ne zaman ekilir?

Marul Tohumu Nasıl Ekilir-Marul Tohumu Çimlendirmesi -Marul Fidesi Dikimi Nasıl Olur? Marul tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Marul tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.

Aysberg mi Iceberg mi?

İngilizce iceberg ‘buzdağı’ sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Holandaca aynı anlama gelen ijsberg sözcüğünden alıntıdır.

You might be interested:  Yemek Arası Ilaç Ne Demek?

Iceberg marul sağlıklı mı?

Zengin protein deposu olan atom marul, Omega 3 başta olmak üzere, çeşitli faydalı yağlara sahiptir. Lif deposudur ve Sakaroz, Glukoz, Fruktoz, Laktoz, Maltoz, tuz, Demir, fosfor, Kalsiyum, Manganez, Potasyum, Sodyum, Çinko, Selenyum, Folat, Tiamin, Beta-Karoten gibi aistler ve mineraller açısından zengindir.

Marul dondan etkilenir mi?

Marullar donlara karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Açıkta yapılan yetiştiricilikte bitkiler -4 -5 ºC’lik düşük sıcaklıklara fazla bir zarar görmeden dayanabilmektedirler. Marulun en iyi yetiştiği toprak tipleri, kumlu tın ve killi tın arasında kalan topraklardır.

1 kasa marul kaç adet?

Hal böyle olunca marulun kasası (6 adet) 20 TL’ye kadar çıktı. Perakendede tanesi 5 TL’yi bulan göbek marul gördük.

1 marul kaç kg?

1 demet marul 100 gramdır ve 16 kaloridir. 1 yaprak marul 10 gramdır ve 2 kaloridir. 1 orta porsiyon marul 100 gram eder ve 16 kaloridir. 1 küçük boy porsiyon marul 50 gramdır ve 8 kaloridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *