Taze Kabak Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Kabak dondurucuya nasıl konur. Taze kabak hangi yemekte kullanılacaksa, ona göre hazırlanır. 2 dakika süre ile şoklanır. Şoklamak için büyük bir tencere içerisine su konur ve kaynatılır. Kabaklar bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine daldırılır, 2 dakika süre ile bırakılır ve süre bitiminde kabaklar doğrudan musluktan akan
Buzluk poşeti İlk olarak kabakları yıkıyoruz ve iyice kuruluyoruz. Sonra alacalı soyuyoruz ve yarım daire biçiminde doğruyoruz. Poşetlere yerleştiriyoruz ve poşetlerin havasını pipet yardımıyla alıp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Dondurucuya atıyoruz.
Kabakları derin dondurucuya koyarken en iyi yöntem normalinden biraz kalın doğramak yada dolmalık olarak içleri oyulup kaynayan suya atıp 1 dk civarı kaynatıp kabak yumuşamadan hemen sıcak sudan çıkarılıp soğuk suya atılır.Soğuk sudan alınıp kağıt havlunun üzerine konularak suyunun tamamen kuruması sağlanır ve kuruduğundan emin olduktan sonra buzdolabı poşetlerine 500 gr yada 250 gr civarı doldurulup.Derin dondurucuya koyulur.Kabak buzluktan çıkar çıkmaz pişirilmelidir.

Kabak çiğ olarak dondurucuya konur mu?

Evet taze çiğ kabaklar buzlukta yıl boyu saklanabilir. Fakat hiçbir işleme tabi tutulmadan buzluğa atılan kabaklarda lezzet ve renk kaybı bariz olacaktır. Fakat buzluğa atmadan önce kabakları blanch etmek gözle görülür bir fark yaratın.

You might be interested:  Mantarlar Hangi Alemde?

Soyulmuş yeşil kabak nasıl saklanır?

Dilimlenmiş olduğumuz kabakları bir yorgan iğnesiyle ipe dizin. İpe dizdikten sonra Aşırı güneş alacak ve azda rüzgarın bulunduğu bir bölümde kapaklarınıza kurutun. Kapaklarımızı bez Bir torba içerisinde karanlık serin ve rutubetsiz bir alanda uzun süre saklayabilirsiniz.

Buzluktan çıkan yeşil kabak nasıl pişirilir?

Buzluktan Kabak Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Tenceremize sıvı yağını koyuyoruz. Üzerine soğanları küp küp doğuruyoruz. Pembeleşince salçayı ilave ediyoruz.
  2. Buzluktan çıkarttığım kabakları ekliyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı biraz pişiriyoruz.
  3. Sulanacaktır. Zaten suyu çektiği zaman biraz sıcak su ilave ediyoruz.

Kızartmalık kabak derin dondurucuda nasıl saklanır?

İsteğe göre kabaklarımızı yıkayıp kuruması için yarım saat dinlendiriyoruz. Daha sonra oval bir şekilde kesip kızdırdığımız yağa atıyoruz. Arkalı önlü kızarttıktan sonra soğumaya bırakıyoruz. Soğuduğundan emin olduğumuzda buzdolabı poşetine yatay bir şekilde yerleştirip buzluğa veya derin dondurucuya koyuyoruz.

Rendelenmiş kabak dondurucuda nasıl saklanır?

Kabak soyulup rendelenir ve buzdolabı poşeti yada saklama kabına koyularak istenildiğinde kullanılmak üzere buzlukta saklanır.

Kışlık kabak nasıl konur?

Dondurucuda Kışlık Kabak Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kabakları yıkayıp kabuklarını soyup yemeklik küp küp doğruyoruz.
  2. Kabaklarımızı istediğimiz miktarlarda buzdolabı poşetlerine koyup fazla havasını pipetle çekiyoruz yani vakumluyoruz.
  3. Dondurucuya koyup kışın ister yemek ister çorba olarak kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kabuğu soyulmuş kabak nasıl saklanır?

Bal kabağının dış kısmındaki yeşil kalın kabuğu bıçakla güzelce temizleyin. Ardından kullanacağınız boyutta küpler haline getirin. Tamamen kuruyan çiğ haldeki bal kabağı dilimlerini buzluğa uygun saklama kaplarına, buzdolabı poşetlerine ya da kilitli torbalara aktarın.

Yeşil kabak dolapta kaç günde bozulur?

Buzdolabında ise 3 günden fazla dayanmayacaktır. Buzlukta uzun süre dayanır.

Soyulmuş kabak nasıl saklanır?

Dilimlediğiniz balkabağını bol suyla durulayın ve kağıt havlu yardımıyla kurutun. Tamamen kuruyan kabak dilimlerini buzdolabı poşetine yerleştirin. Her poşete, bir pişirimlik koymaya özen gösterin. Ardından poşetin ağzına düğüm atarak buzluğa yerleştirin.

You might be interested:  Soğan Sarımsak Kokusu Ağızdan Nasıl Giderilir?

Dondurucudan çıkan kabak nasıl pişer?

Dondurucudan çıkan balkabağını bi yarım saat kadar beklettikten sonra tencereye alıp üzerine şekerini ve 1 çay bardağı suyu ilave ediyorum,orta ateşte kabaklar yumuşayana kadar pişirdim. (Eğer dondurucudan değil de normal kullanacaksak balkabağını o zaman üzerine şekerini ekleyip 1 gece bekletebiliriz) Pişen

Donmuş kabak nasıl pişirilir?

Buzluktan çıkardığımız kabağı uygun bir tencereye boşaltıp üzerine bir buçuk su bardağı toz şekeri ve bir bardak suyu da ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. 40-45 dakika gibi sürede pişiyor.

Kabak yemeği dondurucuya konur mu?

Üzerine küp küp doğradığımız kabaklarımızı ekleyip 10 dk. Kadar kavurduktan sonra ocağın altını kapatalım ve soğumaya bırakalım. Soğuyunca buzdolabı poşetlerine paylaştırıp buzluğa atabilirsiniz. 12 ay saklama süresine sahip güzel bir kışlık hazırlık ☺☺☺.

Bebekler için kabak buzlukta nasıl saklanır?

Bal kabağı küçük küpler halinde doğranır ve tencereye yapışmayacak miktarda su eklenir. Kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen kabaklar çatalla ezildikten sonra dondurulmak üzere istenilen kalıplara paylaştırılır. Dondurulduktan sonra kalıplardan çıkarılıp buzdolabı poşetlerine konulur.

Bal kabağı buzlukta nasıl saklanır?

Bal Kabağı (Buzlukta Saklama) Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Balkabağını sert kabuğundan ayırarak doğrayalım.
  2. Yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra buzluk poşetlerine ihtiyaca göre ayırarak yerleştirip havasını alalım.
  3. Taptaze kalıyor.
  4. Suyunu saldıktan sonra ocağa alıp yumuşayıncaya kadar pişirelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *