Soğan Tohumu Nasıl Çimlendirilir?

Soğan Tohumlarını kab içerisinde veya viyollarde çimlendireceksiniz kabın veya viyolin üst seviyesine 1 cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımıyla nemlendiriniz.Daha sonra soğan tohumlarını yerleştiriniz ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz.Doldurma işlemi bittikten sonra yüzey toprağını fısfıs yardımıyla menlendiriniz ve şeffaf bir naylon (streç film) yardımıyla üzerini kapatınız.Arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz.Tahmini tohumlarının çimlenmesi 6-10 gün arasındadır.Soğan tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun.Soğan tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçenize veya daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Kuru soğan tohumu kaç günde çimlenir?

Soğan Tohumu Kaç Günde Çimlenir? Toprağa ekimi yapılan soğan tohumlarının tahmini olarak çimlenmesi 6-10 gün arasında gerçekleşir.

Soğan tohumları ne zaman ekilir?

Ekim zamanı; çeşidin kısa gün, orta gün ya da uzun gün çeşidi olup olmadığına göre değişir. Kısa gün soğan çeşitleri için en uygun tohum ekim zamanı; 10 Eylül-10 Ekim tarihleridir. Orta gün ve uzun gün soğan çeşitlerinde tohum ekim zamanı ise Ocak-Mart aylarıdır. Tohum ekiminde mibzer kullanılmalıdır.

You might be interested:  Rüyada Kaymak Yemek Ne Anlama Gelir?

Soğan tohumu ne zaman ve nasıl ekilir?

Soğan tohumu ilkbahar, yaz ya da sonbahar aylarında ekilen bir tohumdur. Soğan tohumunu ekmek için toprak ısısının 10 ile 20 derece olması gerekir. Soğan tohumlarını öncesinde nemli bir bezin içinde bekletmek ve daha sonra ekerken üzerini de toprakla doldurmak gerekir.

1 kilo soğan tohumu ne kadar alana ekilir?

Elle serpme veya mibzerle ekimde dönüme ortalama 1-2 kg tohum kullanılıyor. Soğan tohumları kaplanıp ekileceği zaman ise dönüme 0,3-0,5 kg tohum gerekiyor. Kaplanıp ekilen tohumlarda baş çapı ve kalite daha yüksek oluyor.

Soğan kaç günde çıkar?

Soğanlarınız 3-4 gün içinde yeşillenmeye başlayacak, 1 hafta sonrasında ise filizler iyice kendini belli etmeye başlayacaktır. Bu aşamadan sonra taptaze soğanlarınızın kullanılabilir hale gelmesi hızlıca gerçekleşir. Bu nedenle sulama miktarını (havalar çok kurak değilse) azaltmanız yerinde olacaktır.

Taze soğan tohumu ne zaman ekilir?

Tohum ekimi

Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, temmuz, Ağustos, Eylül ayları ekim için idealdir. Baharda çok erken hasat için tohumları sonbahar sonunda ekin. Kışı toprakta geçirecek bitkiler donlardan etkilenmezler.

Sarımsak soğan ne zaman ekilir?

Orta gün ve uzun gün soğan çeşitlerinde tohum ekim zamanı ise Ocak-Mart aylarıdır. Tohum ekimi mibzer ile yapılmalıdır.

Frenk soğanı tohumu ne zaman ekilir?

Tohumu geniş bir saksıda toplu halde ekmeniz önerilir. Yüksek derecede çimlenme özelliği olan Frenk soğanı tohumu yılın her döneminde ekilir.

Kuru soğan tohumu ekimi nasıl yapılır?

İşlenmiş toprağa soğan tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince toprakla 1-2 cm kadar kapatınız. Daha sonra toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatın. Aralıklarla olarak toprağı nemlendiriniz. Tohumun çimlenme süresi tahmini 6-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Kırmızı soğan tohumu nasıl ekilir?

Kırmızı soğan ekimi 30 cm aralıklarla paralel karıklara ortalama 15 cm aralıklarla yukarı bakacak şekilde dikim yapılmalıdır. Toprak yüzeyine ekilen tohumların üzerlerini yarım cm. elenmiş, humuslu ince toprakla örtülmektedir. Toprak soğan tohumu çimlenme gerçekleşene kadar nemli tutulmaktadır.

You might be interested:  Rüyada Salatalık Toplamak Ne Demek?

Roka ekimi ne zaman yapılır?

Roka, Şubat, Haziran, Temmuz, Mart, Nisan, Ekim, Kasım ve Eylül aylarında ekimi yapılan bir bitkidir. Çok sıcak ve çok soğuk yerlerde ve bölgelerde değil daha çok ılık yerlerde yetişirler. Roka yetişmesi için toprağın ortalama sıcaklığı 18 derece olması gerekir.

1 dönüme kaç kilo soğan tohumu ekilir?

Dekara ortalama olarak 2 kg tohum atılmalıdır. Tohum ekim zamanı, çeşidin erkencilik yeteneğine ve bölgenin ekolojik şartlarına göre tesbit edilir. Bununla birlikte genellikle tohumlar şubat ve mart aylarında ekilmekte ve mevcut şartlara göre temmuz ve eylül ayları arasında hasat olgunluğuna varmaktadır.

Bir dönüme kaç kilo Kıska ekilir?

Çap : 0.6 cm. Dekara ekilecek miktar: 30 – 40 Kg.

1 dönüm tarladan ne kadar kuru soğan çıkar?

Doğrudan tohum ekim suretiyle yapılan üretimde dekara 4-5 ton, arpacık ile yapılan üretimde de dekara ortalama 4-5 ton verim alınır. Fide ile yapılan üretimde ise bu verim 6-7 tona kadar çıkar. Yeşil soğan üretiminde de dekara 2-6 ton arasında verim alınabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *