Sırık Salatalık Nasıl Yetiştirilir?

Bitki kuzeyine ve 10 cm uzağına sırık dikimi yapılmaktadır. Her 30 veya 35 cm’de bir iple gövde sırığa bağlanıp bitki, sırık boyunca düzeltilmektedir. Tek sıralı, el ile yapılan ise, ocak usulü yapılmaktadır. Makineli ekimde ise, dekara 300 veya 400 g elle 200 veya 250 g tohum atılmaktadır.

Salatalık verimli olması için ne yapılır?

Salatalık üretiminde, yağış miktarı da dikkate alınarak düzenli sulama yapılması verim de artış sağlamaktadır ve doğru sulama yöntemi de oldukça önemlidir. Sulama veya yağışlardan sonra oluşan kaymak tabakasını önlemek için toprağın gevşetilmesi gerekmektedir. uzun ekim nöbeti uygulanmaktadır.

Salatalık güneşi mi sever gölgeyi mi?

Hıyarın direkt güneş ışığı isteği azdır. Ancak ışık miktarı ve süresinin azalması hıyar bitkilerinde erkek çiçek oluşumunu artırır. Işık miktarının 6000-8000 Lux, ışıklanma süresinin de 12 saatten fazla olması dişi çiçek oranını artırır.

Salatalık fidesi nasıl büyütülür?

Saksınızı toprakla doldurduktan sonra toprağın orta kısmında çok derin olmayacak şekilde oyuk açın. Bu oyuğun içine dikkatlice salatalık tohumlarını yerleştirin. 1 saksı için 8-10 adet tohum yeterli olacaktır. Tohumları oyuğa koyduktan sonra üzerine yeniden toprak serpiştirin.

Salatalık fideleri kaç günde bir sulanır?

Fidelerin dikilmesinden itibaren meyvelerin oluşmasına kadar geçen süre zarfında, çok olmamak koşulu ile, günde 1-2 defa sulanmaktadır. Böylece bu dönem esnasında fazla sulama yapılması beraberinde bitkinin sararmasına (boğulmasına) neden olmaktadır. Bu dönemden sonra her 3-4 günde bir kez sulama yapılmaktadır.

You might be interested:  Superfresh Köfte Patates Nasıl Pişirilir?

Salatalık hangi gübreyi sever?

Salatalığın ticari gübre isteği, tınlı bir toprakta uygulama yapılması gerekmektedir. Dekara saf madde olarak 5 veya 10 kg Azot, 4 veya 10 kg Fosfor, 6 veya 10 kg Potasyum ve 4 veya 6 kg Kalsiyum verilmesi gerekir. Ekimden önce mutlaka hayvan gübresi atılması gerekmektedir.

Salatalık nasil hizli buyur?

Bir saksıya maksimum 10 adet tohum koyun. Salatalık tohumlarının üzerine hafifçe toprak ekleyin. Toprağı çok fazla bastırmamaya özen gösterin. Bu sayede daha hızlı ve çabuk büyürler.

Salatalık gölgeyi sever mi?

Saksıyı bol ışık alan güneşli bir yere yerleştirin. Salatalıklar ılık hava koşullarında yetişir. Ekstra güneş ışığı, toprağın uygun ve ılık durumda kalmasını sağlar. Fideler iki sıra yaprak açınca salatalıkları seyreltin.

Salatalık çok Sulanırsa ne olur?

Salatalık bitkisinin, düşük sıcaklıklarda üşüme ve yüksek sıcaklıklarda mantari hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla aşırı su kaybı nedeniyle gelişimi gerilemektedir.

1 kök salatalık kaç kilo verir?

7 ) Salatalık : Ortalama 25 adet tohum kullanılır. Kök başına 1 kg verimden 25 kg verim.

Salatalık fidesi kaç günde çıkar?

işlenmiş toprağa salatalık(hıyar) tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Salatalık fidesi ne zaman ekilir?

Salatalık, tohum ve fide olarak ekilebiliyor. Tohum olarak ekilecekse en uygun Ekim ayıdır. Fide olarak ekilecekse Nisan ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar ekebilirsiniz.

Salatalık kaç derecede donar?

-Hıyar 0.5-5°C arasında üşür ve -2°C de bitki donar. Çimlenme için optimum 20-22°C sıcaklık gerekir. Hava sıcaklığı ve optimum olarak gündüz 21-25°C, gece 15-18°C olmalıdır.

Yeni dikilen fide kaç günde sulanır?

Fideler tutana kadar bir iki kez sulama yapılır. Daha sonra ilk meyveler görülene kadar mümkünse sulama yapılmamalıdır. Eğer çok kurak giderse bu devrede de bir iki sulama yapılabilir. Normal sulamaya yörelerin iklim koşullarına göre değişik zamanlar da başlanır ve 7 ile 12 gün aralar ile sulamalar yapılır.

You might be interested:  Rüyada Kırmızı Domates Yemek Ne Demek?

Salatalık fidesi çok su ister mi?

Salatalık, suyu çok sever ama her bitkide olduğu gibi salatalıkta da fazla su, köklere zarar verir. Doğru nem seviyesini tutturmak için, dört su akıtma deliği olan plastik saksı mükemmel bir seçim olacaktır.

Domates biber kaç günde bir sulanır?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *