Salatalık Ve Acur Turşusu Nasıl Yapılır?

Bir kap içerisinde tuz, şeker, limon tuzu, sirke, su iyice eriyinceye kadar karıştırılarak turşu suyu hazırlanır. Cam kavanoz içerisine ayıklanmış sarımsaklar, nohut, yıkanmış bıçak ucuyla delinmiş salatalık ve acurlar sıkıca yerleştirilir. Üzerini tamamen geçecek kadar hazırlanmış turşu suyuyla doldurulur.

Kıtır kıtır acur turşusu nasıl yapılır?

Kıtır Kıtır Kelek Ve Acur Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle turşuluklarımızı güzelce yıkayalım.
 2. Sonra güzelce kavanoza dizelim aralarına biber ve sarımsak ekleyerek dizmeye devam edelim.
 3. Dizdikten sonra sirke tuz ve sıcak suyu ekleyip kavanozun kapağını kapatıp turşumuzu dinlendirelim. Deneyeceklere afiyet olsun.

Erimeyen acur turşusu nasıl yapılır?

Acur Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Sarımsaklar soyulur.
 2. Acurların üzerine kürdanla delikler açılır ve bidona yerleştirilir.
 3. Aralarına da sarımsaklar konur.
 4. En üste fesleğen dalıyla beraber konur.
 5. Limon tuzu, tuz, sirke ve su ile tamamlanır.
 6. Ağzı kapalı olarak güneş almayan bir yerde 3 hafta saklanır.

Kornişon ve acur turşusu nasıl yapılır?

Kornişon salatalıkların ve acurların uclarını kesip bıçakla ortalarına bir çizik atıp kavanoza koyuyoruz. Hepsine bu işlemi yaptıktan sonra. Sarımsakları soyup ikiye bölüp turşuların üstüne 4 veya 5 tane sarımsak koyuyoruz. 1 litrelik kavanoz için 3 yemek kaşığı elma sirkemizden koyuyoruz.

You might be interested:  Közlenmiş Kırmızı Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

5 kiloluk bidona salatalık turşusu nasıl yapılır?

Salatalıklar yerleştirilmeye başlanır. Aralara sarımsak atılarak, bidon yere vurularak sıkıca 2 parmak kalana kadar doldurulur. Tuzu, şekeri, sirkesi konulur. Kalan nohut ve tane karabiberler atılır.

Acur turşusu sıcak suyla yapılır mı?

Üzerine 1 çay kaşığı toz şeker 1 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu 3-4 adet limon tuzu ve her bir litrelik kavanoza 1 çay bardağı sirke dökülür. Kaynamakta olan sıcak su ile kavanozların üstü tamamlanıp yeni alınmış kavanoz kapağı ile sıkıca kapatılarak ters çevrilir.

5 litrelik bidona turşu nasıl kurulur?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

5 kilo turşuya ne kadar tuz konur?

5 yemek kaşığı kaya tuzu (eksik olursa ekleyebilirsiniz) 2, 5 litre hazır su (eksik gelirse ekleyebilirsiniz) 3 su bardağı sirke (üzüm sirkesi)

2 kilo salatalık turşusuna ne kadar sirke konur?

Kornişon Turşu Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 kilo kornişon salata.
 2. 2 bardak üzüm sirkesi.
 3. 1 baş sarımsak.
 4. 4 bardak su.
 5. 4 yemek kaşığı kaya tuzu.
 6. 1 yemek kaşığı limon tuzu.
 7. 2-3 küp şeker.
 8. 1 tutam maydanoz.

Acur turşusu kaç günde olur?

İki, üç hafta iyi bir turşunun olması için yeterli. Bu süre yeter de artar demiyorum çünkü sizin marifetinize ve saklama koşullarınıza göre değişiklik gösterebilir. Turşuyu beklerken onu sık boğaz etmeyin bu arada.

Evde kornişon turşusu nasıl yapılır?

Salatalıkların ara ve üst kısımlarına da sarımsaklardan yerleştirin. Daha sonra bir kap içine 1 su bardağı üzüm sirkesi, 2 tatlı kaşığı tepeleme kaya tuzu ve 1 tatlı kaşığı toz şeker koyup, iyice karıştırın. Sirkeli karışımı salatalıkların üzerine dökün.

You might be interested:  Knorr Patates Püresi Nasıl Yapılır?

3 kg’lık salatalık turşusu nasıl yapılır?

Salatalık Turşusu Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

 1. 3 kilogram taze tarla salatalığı ya da kornişon salatalık (salatalıklar parmak kalınlığını geçmesin)
 2. 1 baş sarımsak.
 3. Yarım bağ maydanoz ya da dereotu.
 4. 2 su bardağı üzüm sirkesi.
 5. 6 yemek kaşığı iri tuz.
 6. 1 tatlı kaşığı limon tuzu.
 7. 1 yemek kaşığı kadar nohut.

Kornişon havuç turşusu nasıl yapılır?

Geniş bir kapta kaynatıp iyice soğuttuğumuz suya sirke, iri tuz, limon tuzu ve şekeri ekleyip tuzlar eriyene kadar karıştırıyoruz. Ve bidona sebzelerin üzerine boşaltıyoruz, kapağını iyice kapatıp folyoyla kapağı sarıp serin yerde 15 gün boyunca ağzını açmadan bekletiyoruz. Afiyet olsun.

5 kilo salatalık turşusuna ne kadar tuz konur?

(ekşi ve sert turşu sevenler için annemin yöntemi salatalığı kavanoza doldurun, üzerine su doldurun ve o suyu boşaltın bir kaba ve ölçün 8 su bardağı su ise 3 su bardağı ya da 4 su bardağı sirke kullanın 5 kiloluk kavanoza 3 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu 1 yemek kaşığı limon tuzu 1 yemek kaşığı şeker.)

5 kg’lik karışık turşu nasıl kurulur?

Havuç, salatalık, acur ve kırmızı biberler isteğe göre kesilir. 5 litrelik bidonun içine ilk olarak az miktarda beyaz lahanalar konur ve sıkıştırılır. Üzerine havuç, biber, acur, domates ve salatalık eklenir ve tekrar lahana eklenir. Bu şekilde bidon dolana kadar devam edilir.

5 kg bidon biber turşusu nasıl yapılır?

TARİFİ – NASIL YAPILIR? :

Ayrı bir kapta 4 lt suya tuz sirke limon tuzu ve pul biber alınır ve karıştırılır. Tuz eriyene dek karıştırılır. Bidonun dibine dereotu konulur. Domates ve biberler gelişi güzel dizilir aralara sarımsak serpilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *