Salatalık Hangi Iklimde Yetişir?

Salatalık diğer adı ile Hıyar, kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen addır. Bu bitki her türlü iklimde yetişir fakat tundrada yetişemez. Bol su seven bu bitki kurak yerlerde yetişmez.
Ülkemizdeki iklim koşullarına uygunluğu sayesinde her yerde üretilebilmektedir. Asıl üretim yeri Hindistan’dır. Kurak topraklarda yetişmeyen salatalığın ekimi ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmaktadır. Suyu çok sevdiği için ılıman iklimde daha iyi yetişmektedir.

Salatalık hangi hava koşullarında yetişir?

Salatalıklar ılık hava koşullarında yetişir. Ekstra güneş ışığı, toprağın uygun ve ılık durumda kalmasını sağlar.

Salatalık fidesi güneşi sever mi?

Hıyarın direkt güneş ışığı isteği azdır. Ancak ışık miktarı ve süresinin azalması hıyar bitkilerinde erkek çiçek oluşumunu artırır. Işık miktarının 6000-8000 Lux, ışıklanma süresinin de 12 saatten fazla olması dişi çiçek oranını artırır.

Salatalık verimli olması için ne yapılır?

Salatalık üretiminde, yağış miktarı da dikkate alınarak düzenli sulama yapılması verim de artış sağlamaktadır ve doğru sulama yöntemi de oldukça önemlidir. Sulama veya yağışlardan sonra oluşan kaymak tabakasını önlemek için toprağın gevşetilmesi gerekmektedir. uzun ekim nöbeti uygulanmaktadır.

Salatalık En çok hangi ülkede yetişir?

Salatalık Üretimine Göre Ülkeler. Çin Halk Cumhuriyeti, yılda 56.293.530 ton üretim ile dünyanın en büyük salatalık üreticisidir.

You might be interested:  Yemek Yiyerek Nasıl Zayiflanir?

Salatalık hangi sıcaklıkta yetişir?

Hıyar tohumları 10 C ve üzerinde çimlenmeye başlar. Bitkinin normal gelişebilmesi için sıcaklığın 12-15? C arasında olması idealdir. Hıyar Sıcaklık İsteği Sıcaklığın 30 C’nin üzerine çıkması hıyarlarda solgunluk meydana getirir.

Salatalık fidesi kaç günde bir sulanır?

Fidelerin dikilmesinden itibaren meyvelerin oluşmasına kadar geçen süre zarfında, çok olmamak koşulu ile, günde 1-2 defa sulanmaktadır. Böylece bu dönem esnasında fazla sulama yapılması beraberinde bitkinin sararmasına (boğulmasına) neden olmaktadır. Bu dönemden sonra her 3-4 günde bir kez sulama yapılmaktadır.

Salatalık nasil hizli buyur?

Bir saksıya maksimum 10 adet tohum koyun. Salatalık tohumlarının üzerine hafifçe toprak ekleyin. Toprağı çok fazla bastırmamaya özen gösterin. Bu sayede daha hızlı ve çabuk büyürler.

Salatalık gölgeyi sever mi?

Saksıyı bol ışık alan güneşli bir yere yerleştirin. Salatalıklar ılık hava koşullarında yetişir. Ekstra güneş ışığı, toprağın uygun ve ılık durumda kalmasını sağlar. Fideler iki sıra yaprak açınca salatalıkları seyreltin.

Salatalık hangi gübreyi sever?

Salatalığın ticari gübre isteği, tınlı bir toprakta uygulama yapılması gerekmektedir. Dekara saf madde olarak 5 veya 10 kg Azot, 4 veya 10 kg Fosfor, 6 veya 10 kg Potasyum ve 4 veya 6 kg Kalsiyum verilmesi gerekir. Ekimden önce mutlaka hayvan gübresi atılması gerekmektedir.

1 kök salatalık kaç kilo verir?

7 ) Salatalık : Ortalama 25 adet tohum kullanılır. Kök başına 1 kg verimden 25 kg verim.

Salatalık çok Sulanırsa ne olur?

Salatalık bitkisinin, düşük sıcaklıklarda üşüme ve yüksek sıcaklıklarda mantari hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla aşırı su kaybı nedeniyle gelişimi gerilemektedir.

Salatalık Hangi ülkelerde yetişir?

>500.000 ton

Sıra Ülke/Bölge 2018
1 Çin 56.240.428
2 İran 2.283.750
3 Türkiye 1.848.273
4 Rusya 1.604.346

Salatalık hangi ülkeye ait?

Hıyar veya salatalık (Cucumis sativus), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen ad. Anayurdunun Kuzey Hindistan olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.

You might be interested:  Salatalık Dikimi Nasıl Yapılır?

Kornişon salatalık en çok nerede yetişir?

Türkiye’de en çok üretim Ödemiş ve Sındırgı’da var. Özelikle yüksek rakımlı mahallelerimiz Yaylabayır ve Yüreğil’de iklimin uygun oluşu nedeniyle toplam 4 aylık süreçte kornişon üretiliyor.’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *