Salatalık Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Salatalık, tohum ve fide olarak ekilebiliyor. Tohum olarak ekilecekse en uygun Ekim ayıdır. Fide olarak ekilecekse Nisan ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar ekebilirsiniz.

Salatalık kaç günde çıkar?

Salatalık nemli bezde ya da bir suyun içinde kolay bir şekilde çimlenebilir. Nemli bir bezde ya da suyun içinde 3 gün gibi kısa bir sürede salatalık tohumunun çimlenmesi mümkündür. Bahçede ya da tarlada salatalık yetiştirilecekse tohumların çimlenmesi yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasını bulabilir.

Salatalık tohumu hangi ayda dikilir?

Salatalık Hangi Ayda Ekilir? Ferahlığı ile bilinen, kokusu ile kendine hayran bırakan salatalığı bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirmek istiyorsanız mart, nisan aylarında ekim yapabilirsiniz. Domates tohumunda olduğu gibi salatalık tohumu da düşük sıcaklıkta dikilmeye elverişli değil.

Yeni ekilen salatalık kaç günde bir sulanır?

Fidelerin dikilmesinden itibaren meyvelerin oluşmasına kadar geçen süre zarfında, çok olmamak koşulu ile, günde 1-2 defa sulanmaktadır. Böylece bu dönem esnasında fazla sulama yapılması beraberinde bitkinin sararmasına (boğulmasına) neden olmaktadır. Bu dönemden sonra her 3-4 günde bir kez sulama yapılmaktadır.

You might be interested:  Bezelye Yemeği Nasıl Pişirilir?

Salatalık fidanı ne zaman dikilir?

Salatalık tohumu ve fidesinin mevsiminde ekilmesi ürünün kalitesine büyük oranda etki etmektedir. Bu da demektir ki tohum olarak eylül ekim aylarında ekilmesinde fayda vardır. Fide olarak ta nisan ayının sonlarından haziran ayının sonlarına doğru ekilmesi daha verimli olmasına nenden olmaktadır.

Salatalık tohumu ekildikten kaç gün sonra çıkar?

işlenmiş toprağa salatalık(hıyar) tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Fidelik tohum ne zaman ekilir?

Mart ve Nisan aylarının ideal tohum ekim zamanı olarak gösteriliyor. 20 Mayıs’a kadar sebze tohumunun ekimi yapılabiliyor; ancak geç ekilen tohumda verimin bir nebze düştüğü belirtiliyor.

Tohum toprağa ne zaman ekilir?

Tohum ekimi Mayıs aylarına doğru sıcak aylarda yapılmalıdır. Tohum ekimi yapılacağı zaman bahçenin uygun derinlikte kazılması gerekir. Toprak beklendikten sonra toprak havalandırılır ve tohum ekimi için hazır bir hale getirilir.

Biber ekim zamanı ne zaman?

Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Biber tohumu da pek çok bitkide olduğu gibi ilkbaharda ekilir. biber tohumu genellikle Mayıs ayının son günleri yahut Nisan ayının başlarında ekilir. Bulunduğumuz bölgenin iklim koşullarına göre de bu zaman değişiklik göstere bilmektedir.

Salatalık fidesi çok su ister mi?

Salatalık, suyu çok sever ama her bitkide olduğu gibi salatalıkta da fazla su, köklere zarar verir. Doğru nem seviyesini tutturmak için, dört su akıtma deliği olan plastik saksı mükemmel bir seçim olacaktır.

Salatalık verimli olması için ne yapılır?

Salatalık üretiminde, yağış miktarı da dikkate alınarak düzenli sulama yapılması verim de artış sağlamaktadır ve doğru sulama yöntemi de oldukça önemlidir. Sulama veya yağışlardan sonra oluşan kaymak tabakasını önlemek için toprağın gevşetilmesi gerekmektedir. uzun ekim nöbeti uygulanmaktadır.

You might be interested:  Kabak Çekirdeği Nasıl Yenir?

Salatalık her gün sulanır mı?

Bitki meyve bağlayana kadar sulama işleminde aşırıya kaçılmamalıdır. Meyve bağladıktan sonra bitkinin sulama işlemine oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Salatalık Kaç Günde Bir Sulanmaktadır. Su bitki için bir besin elementidir ve bitki içerisinde taşıyıcı olarak görev yapmaktadır.

Salatalık fidelerinin arası ne kadar olmalı?

Salatalık Fidesi Dikim Aralıkları:Bitki arası 40-60 cm, sıra arası 100-110 cm aralıklarla dikimi yapılabilir.

Ekim ayında bahçeye ne ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • Yer salatalığı nasıl ekilir?

  Saksınızı toprakla doldurduktan sonra toprağın orta kısmında çok derin olmayacak şekilde oyuk açın. Bu oyuğun içine dikkatlice salatalık tohumlarını yerleştirin. 1 saksı için 8-10 adet tohum yeterli olacaktır. Tohumları oyuğa koyduktan sonra üzerine yeniden toprak serpiştirin.

  Salatalık tohumu direk toprağa nasıl ekilir?

  işlenmiş toprağa salatalık(hıyar) tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

  Salatalık toprağa nasıl dikilir?

  Salatalık tohumları açık arazide çimlendirilecekse çimlendirecek toprak sürülmektedir ve gerekli gübre takviyesi yapılarak tohumlar ekilmektedir ve üzeri toprakla 2-2,5 cm arasında kapatılmaktadır. Ekim yapılan toprak yüzeyi şeffaf bir naylonla kapatılmalıdır. Belirli aralıklarla toprak nemlendirilmelidir.

  Salatalık fidesi ne zaman meyve verir?

  Çoğu salatalık, ekildikten sonra 55-70 gün içinde toplanmaya hazır hale gelir.

  Salatalık hangi ayda?

  Salatalık Hangi Mevsimde Yetişir? Salatalık yaz mevsimine ait bir sebzedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hasadı yapılan salata bu aylarda da piyasaya sürülür. Hem lezzetli hem tazecik salatalığı, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında marketlerden ve pazarlardan satın alabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *