Saksıda Marul Tohumu Nasıl Ekilir?

Öncelikle saksının içerisine üzerinde 8 cm boşluk kalacak şekilde toprak eklenir. Toprak el ile düzleştirildikten sonra marul tohumları aralıklı olarak toprağın üzerine ekilir. Ekilen tohumların üzerine tohumları kapatacak şekilde 2-3 cm yüksekliğinde tekrar toprak ilavesi yapılır.

Marul saksıda nasıl yetişir?

Evde marul yetiştirmek için seçeceğiniz saksının çok derin olmamasına özen gösterin. Birden fazla marul ekecekseniz marulların büyüdükçe yapraklanıp birbirinin üstünü kapatmaması için ya uzun saksıları seçmelisiniz ya da her bir marul fidesi için ayrı ayrı küçük saksılar almalısınız.

Marul tohumu ne zaman ekilir?

Marul fidelerinin dikim zamanı ise eylül- ocak aylarında yapılmaktadır. Hasat işlemine ise eylül ayında başlanmaktadır. Çok fazla soğuk kış ayları haricinde haziran sonuna kadar devam etmektedir. Yayla şartları göz önüne alındığı zaman tohum mart ayında ekilir ve nisan-mayıs gibi dikim işlemi yapılır.

Kışlık marul tohumu ne zaman ekilir?

DİKİM: Tohum ekim zamanı Akdeniz sahil kuşağında Ağustos-Aralık ayları, dikim Eylül-Ocak aylarıdır. Hasat Ekimde başlar, periyodik olarak çok soğuk kış ayları hariç Haziran sonuna kadar devam eder. Yayla şartlarında tohum Martta ekilir, Nisan, Mayısta dikilir, hasat Temmuz-Eylül aylarında olur.

Marul ne kadar sürede yetişir?

Marul tek yıllık serin iklim sebzesidir. Yetişme süresi 2-3 ay gibi kısa süreli olan salata ve marul tiplerinde açıkta ve örtü altında değişik mevsimlere uygun olarak ıslah edilmiş çeşitlerle arka arkaya yılın 12 ayı üretim yapmak mümkün olmuştur.

You might be interested:  Lahana Dolması Nasıl Yapılır?

Marul nasıl hızlı büyür?

Marul organik maddeyi çok sever.Bu topraklarda hızlı gelişerek kısa sürede hasat olgunluğuna gelir.Bu nedenle fide dikiminden önce toprak yanmış ahır gübresi ile 4-5 ton/da gübrelenmelidir. Ziraat Mühendisi kontrolünde vegetatif dönem boyunca N, P ve K gübrelemesi yapılabilir.

Marul kaç günde bir sulanır?

Marul tohumu az ve sık sulama yapmak bitki için daha sağlıklı olmaktadır. İklim şartları ve toprak özelliği dikkate alınarak toprağın sürekli olarak nemli tutulmasına özen gösterilmelidir. Sıcak yaz aylarında, her gün marul bitkilerini sulamamız gerekmektedir.

Hangi ayda tohum ekilir?

Tohum ekimi Mayıs aylarına doğru sıcak aylarda yapılmalıdır. Tohum ekimi yapılacağı zaman bahçenin uygun derinlikte kazılması gerekir. Toprak beklendikten sonra toprak havalandırılır ve tohum ekimi için hazır bir hale getirilir.

Marul hangi mevsimde yetişir?

Marul, bir kış mevsimi sebzesidir. Sonbahar mevsiminin kasım ayında ilk hasat başlar ve kış mevsiminin şubat ayının sonlarına doğru marul hasadı biter.

Tere güneşi sever mi?

Tere tohumları çimlenmeye başladıktan sonra üzerine kapatılmış olan şeffaf naylon kaldırılmalı ve direk güneş ışığına maruz kalmayacak bir noktada tutulmalıdır.

Marul ekimi hangi ayda?

Düşük sıcaklıklara karşı dayanaklı olan marul tohumu ekimi için en ideal dönem şubat ayının geneli ve mart ayının başı.

Ekim ayında bahçeye ne ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • Seraya marul ne zaman ekilir?

  Haziran ve ağustos ayları arasındaki sıcak dönem dışında, tüm aylarda açık alanda marul yetiştirilebiliyor. Ayrıca topraksız tarım ve sera üretimi ile marul yetiştiriciliğine devam edilebiliyor. Marul, kısa üretim süreci nedeniyle, arazilerde ikinci veya üçüncü ürün olarak ana mahsullerin arasında ekiliyor.

  You might be interested:  Domates Nerede Nasıl Yetişir?

  1 kasa marul kaç adet?

  Hal böyle olunca marulun kasası (6 adet) 20 TL’ye kadar çıktı. Perakendede tanesi 5 TL’yi bulan göbek marul gördük.

  Göbek marul ne kadar zamanda yetişir?

  Olgunlaşma günü ortalama 30-35 gündür. Hasat peryodu 80 – 90 gündür. Ekim zamanı İlkbahar, Sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *