Patlıcan Içi Nasıl Kurutulur?

Acı suyu çıkan patlıcanları güzelce kurutun. Temiz bir bezin üzerine serip güneş alan bir yere koyun. Kurumaya bırakın. 7-10 gün arasında bir sürede patlıcanlarınız kuruyacaktır. Buzdolabı poşetlerinizin içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonat koyun. Kuruttuğunuz patlıcanları içlerine aktarın.
Gaziantep’te patlıcanlar kurutulmaya hazırlanırken önce çekirdeklerinden ayrıştırılır ve iplere dizilerek bol miktarda güneş alan çatılarda, teraslarda veya balkonlarda kurutulmaya bırakılır. Bu şartlarda ortalama 10 veya 12 gün içinde kurumuş olurlar. Gölgede ise bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir.

Kuru patlıcan içi nasıl hazırlanır?

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Yaklaşık 20 adet kuru patlıcanı kaynayan suyun içine atın ve yumuşayana kadar, yaklaşık 5 dakika haşlayın.
  2. 1 çay bardağı zeytinyağını pilav tenceresinde kızdırın.
  3. İyice yıkamış olduğunuz 1 su bardağı pirinci de ekleyin ve 2-3 dakika daha kavurun.

Adana usulü patlıcan nasıl kurutulur?

İpe takılan patlıcanları suya batırıp, çıkartınız. Kalan tohumlar suda temizlenecektir. Daha sonra terasta güneş alan bir ortama çamaşır ipine asınız. 3 günde kuruyacaktır. Kuruyan patlıcanlarımızı kışın yapacağınız zaman önce kaynar suya koyunuz.

Patlıcan kuruturken çürür mü?

Aynı zamanda güneşsiz olan rüzgâr etkisi sayesinde patlıcanların kararmadan kurumasını da sağlayabileceğinizi unutmayın. Patlıcanları hangi yöntemle kurutacak olursanız olun aralarında boşluklar bırakarak dizmeye özen gösterin. Bu sayede patlıcanların kurumayan bir noktasının kalmasını ve çürümesini önlersiniz.

You might be interested:  Mor Lahana Suyu Bazlarda Hangi Renk Olur?

Antep usulü patlıcan kurutması nasıl yapılır?

-Gaziantep’te patlıcanlar kurutulmaya hazırlanırken önce çekirdeklerinden ayrıştırılır ve iplere dizilerek bol miktarda güneş alan çatılarda, teraslarda veya balkonlarda kurutulmaya bırakılır. -Bu şartlarda ortalama 10 veya 12 gün içinde kurumuş olurlar. Gölgede ise bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir.

Patlıcan kuruturken kararmaması için ne yapmalı?

Patlıcanlarınızı kurutma işleminden önce bol suyla iyice yıkamayı da unutmayın. Patlıcanlarınızı kuruttuğunuza kararmalarını önlemek istiyorsanız, kurutmaya başlamadan önce tıpkı patlıcanlı yemekleri pişirmeden önce yaptığınız gibi 1 saat kadar tuzlu suda bekletip siyah sularının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kuru patlıcan içi nasıl değerlendirilir?

Tarifimize geçelim:

  1. Patlıcan içinin iri olanlarını küçültüp tuzlu suda iyice haşlıyoruz, süzgece koyuyoruz.
  2. Soğanı yemeklik doğrayıp sıvı yağda yumuşayana kadar kavuruyoruz.
  3. Salçayı da ekleyip bir iki saniye daha karıştırarak kavuruyoruz.
  4. Süzülen patlıcan içlerini de ekleyip karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.

Kuru dolma içi nasıl hazırlanır?

Patlıcan ve biberleri iyice yıkayıp suda 10 dk kaynatıp soğuk suya alıp süzün. Soğanı ufacık doğrayın ve zeytinyağın da (2 y. k kadar) kavurun. Pirinç, baharat ve salça sıra ile ilave edin. Domates rendesi ilave edin 1-2 dk pişirip 1/2 su bardağı su ilave edin ve kapağı kapalı 5 dk kadar pişirin.

Kuru patlıcan kaç dakika haşlanır?

Önce genişçe bir tencereye su konur ve kaynatılır, su kaynayınca kuru patlıcanlar içine atılır, yaklaşık 10-15 dk tencerenin kapağı kapatılarak kaynatılır. Patlıcanlar haşlandıktan sonra soğuk suya tutulur ve içinde soğuk su olan başka bir kaba alınır.

Topan patlıcan nasıl kurutulur?

Kışlık Yemeklik Patlıcan Kurutması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanları yıkayalım sonra pijama şeklinde soyup ortadan ikiye yaralım ve arim daire şeklinde kesip sofra bezine yayalım, zaten hemen kuruyor.
  2. Patlıcanları incecik doğramayın, çok kuruyor bişeye yaramıyor.
You might be interested:  Yemek Sepeti Kodu Nasıl Kullanılır?

Patlıcan kararmadan nasıl pişirilir?

Patlıcanları soyduktan sonra limonlu suda bekletebiliriz. Patlıcanları közledikten sonra ezin ve kararmaması için üzerine bir kaç damla limon damlatarak çatalla karıştırın. Közlenmiş patlıcanı salata şeklinde kullanacaksanız kararmaması için limon, yemeklik kullanacaksanız süt damlatmalısınız.

Kuru patlıcan bozulur mu?

Kurutulmuş Sebzeler Arasında Değişmeyen Özgün Tat: Patlıcan

Tazecikken toplanıp iç kısmı oyulan ve ipe dizilen patlıcanlar, kurutulduğunda o mükemmel lezzetinden hiçbir şey kaybetmez.

Kurutma hangi ayda yapılır?

Patlıcan, salatalık ve biber kurutmak isteyen ailelerin, sebzelerin en ucuz ay olduğu ağustosu tercih ettiklerini kaydeden Tunçkaya, ‘Alınan sebzelerin içleri komşularla işbirliği yapılarak oyulur. Oyulduktan sonra ipe dizilerek güneşe bırakılır.

Kuru patlıcanın acısını almak için ne yapmak lazım?

İç kısımlarına tuz bol miktarda tuz koyun. Tek bir katmana yerleştirin ve en az 20 dakika bekletin. Hazır olduğunuzda, yüzey sıvısını ve patlıcanın üzerinde kalan kalan tuzu kağıt havlu ile temizleyin. Enzimler denatüre edildi ve patlıcan şimdi hazırlamaya hazır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *