Patlıcan Hangi Toprakta Yetişir?

Toprak, nadiren patlıcan yetiştiriciliğinde kısıtlayıcı bir faktör olabilir. Ancak, bitki en iyi şekilde orta kumlu, yeterince süzek ve uygun havalandırması olan topraklarda yetişir. Derin kökleri sayesinde domates bitkisinden daha fazla kuraklığa dayanıklıdır. Aynı zamanda patlıcan sulu toprakları sevmez.

Patlıcan hangi Gubreyi sever?

Gübreleme : Patlıcanlar gübreyi çok sever. Patlıcan yetiştirilecek toprağın dikimden önce dekara 4-6 ton hesabı ile iyi vasıflı, yanmış ahır gübresi ve yardımcı olarak dekara fosforlu ve azotlu gübrenin yarısı dikim esnasında, azotlu gübrenin ikinci yarısı ise ilk sulamadan önce verilmelidir.

Patlıcan çok su ister mi?

Sulama karık usulü ile yapılmalıdır. Patlıcan yetişme devresinde 7-8 günde bir sulanması gerekir. Aksi taktirde gelişme yavaşlar mahsul azalır ve meyvelerde acılık başlar.

Patlıcan nasıl toprak sever?

Topraktaki EC’nin 2.5 mS derecenin altında olması gerekiyor. Patlıcan yetiştiriciliği, derin, geçirgen, organik madde yönünden zengin, besin açısından sorun yaşamayan topraklarda rahatlıkla yapılabiliyor. Tınlı, tınlı-kumlu ve pH derecede 6-6.7 aralığında olan topraklar tercih ediliyor.

Patlıcan fidesi kaç cm arayla dikilir?

Dikim büyüklüğüne gel- miş fideler dikimden bir gün önce sulanır ve dikilecekleri gün sökü- lüp üretim yerine aktarılır. Dikim aralığı sıra üzeri 50-60 cm, sıra arası 70-100 cm arasında tercih edilir.

You might be interested:  Yeni Doğum Yapana Ne Yemek Yapılır?

Patlıcan fidesi neden büyümez?

Patlıcanın büyümesi ve gelişmesi için organik maddece zengin, pH 6-7 arasında, iyi drene olan, verimli kumlu tınlı topraklar tercih edilmelidir. pH topraktaki besin maddesi alınabilirliği ile yakından ilişkili olduğu için toprak pH’sının yüksek veya düşük olması verim düşüklüğüne neden olabilir.

Patlıcan Biber kaç günde bir sulanır?

Biber: Karık yöntemi ile sulanır. Bitkilerin su ile direk teması olmamalıdır. Sulamalara başlandıktan sonra 7-10 günlük sulama aralıklarıyla devam edilir.

Patlıcan fidesi nasıl sulanır?

Patlıcan suyu ve rutubeti sevmektedir. Ancak, fide dikimden ilk can suyundan sonra 10 veya 15 gün su verilmemesi gerekmektedir. Daha sonra, bitki isteğine göre su verilmektedir. Yetiştirme döneminde, 7 günde bir sulanması faydalı olmaktadır.

Patlıcanın yetişme koşulları nelerdir?

Patlıcanın büyüme ve gelişmesi için uygun sıcaklık değerleri 25-30°C’dir. Ilıman iklimlerde yıllık kültür bitkisi olarak yetiştirildiği için tohum ekiminden itibaren hasat devresi sonuna kadar don olmayan ve bitkinin gelişmesi ile ürün vermesi için normal olarak 15–35 °C sıcaklığa ihtiyacı vardır.

1 patlıcan fidesi kaç kilo verir?

VERİM: Bitki başına 10-30 arasında meyve alınır. Dekara verim 2-13 ton arasındadır.

Patlıcan en çok nerede yetişir?

Patlıcanın en çok yetiştirildiği bölgemiz Akdeniz Bölgesidir. Fakat Akdeniz Bölgesi dışında Batı Karadeniz ve Ege Bölgesinde de yetiştirilmektedir. Ayrıca Güney Doğu Anadolu’da da yetiştirilen bir sebzedir. Patlıcan hem açık tarlada yetiştirilebilir iken hem de seralarda yetiştirilmektedir.

Patlıcan fidesi hangi ayda ekilir?

Patlıcanın ilk meyvesine kadar az miktarda su verilir. Patlıcan tohumunun ekim zamanı ise aralık veya ocak ayıdır. Toprağın sıcaklığı da ekim sırasında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Toprak sıcaklığı 20-25 derece olmalıdır.

Patlıcan hangi aylarda yetişir?

Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilen patlıcan, bu aylarda da pazarlarda ve marketlerde satışa sunulur. Yaz mevsimi boyunca hasat edilen patlıcan sonbahar mevsiminde de hasat edilmeye devam edilir. Yaz mevsiminin başından sonbaharın sonuna kadar hem taze hem güzel patlıcan bulmanız mümkündür.

You might be interested:  Italyanca Yemek Ne Demek?

Patlıcan kışın olur mu?

-Patlıcan meyveleri ise kış aylarında rahatlıkla tüketilebilir. Yine patlıcan meyveleri güneşlenmenin yetersiz olmasından dolayı az mor renkli olabilir.

Patlıcan ne zaman budanır?

Bitkiler hasat sonuna geldikleri zaman genellikle hasat süresini uzatmak amacıyla, gelişmeleri duraklamış olan patlıcan bitkileri 2 veya 3 yaprak üzerinden budanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *