Patates Nasıl Küp Doğranır?

Patates kavurması yapmak için bu sebzeyi küp küp kesmek gerekmektedir. Bunu yapmak için patatesleri güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Daha sonra kesme tahtasına alarak yatay tutarak orta kalınlıkta halka şeklinde doğrayın.

Patatesleri küp küp nasıl doğranır?

Küp Küp Doğrama

Orta büyüklükte bir patates olduğunu düşünerek yanlamasına 4 parçaya bölünür. Her bir parça kendi içinde 5 parçaya ayrılır ve 1 cm aralıklarla dilimlenir. Elde ettiğiniz patatesleri sebze yemeklerinin içerisinde kullanabilirsiniz.

Patatesler nasıl ince doğranır?

Zeytinyağını bir tencereye koyun. (Yaklaşık 4 parmak kadar yüksekliğinde) Orta ateşte ısıtın. Yağın fazla kızgın olmamasına dikkate edin. Yağ ısınırken, patates kesici veya bıçakla patatesleri çok ince, kibrit çöpü büyüklüğünde, dilimler şeklinde kesin. Rendenin kalın tarafıyla da yapabilirsiniz.

Patates en kolay nasıl soyulur?

Boşa Geçen Yıllar: Patates En Kolay Nasıl Soyulur?

  1. İlk önce patatesi kaynamış suya atıyoruz
  2. Patates birkaç dakika bekledikten sonra alıp soğuk (mümkünse buzlu) suya atıyoruz
  3. Son olarak da bu kadar kolay bir şekilde soyuyoruz.

Tavada küp patates nasıl yapılır?

1. 2 adet orta boy patates küp küp doğranır. 2. Küp şeklinde doğranan patatesler bir tavaya alınıp üzerine 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. 3. Ocağın altı açılır ve patatesler 1-2 dk süreyle kavrulur.

You might be interested:  Fırında Soslu Patates Nasıl Yapılır?

Küp küp patates nasıl haşlanır?

Kabukları soyulmuş bütün patates için ortalama 30 dakika pişirme yeterli olacaktır. Küp küp doğranan ve daha ufak boyuta sahip olan patatesleri haşlamak için ise 15 dakika idealdir. Püre için kabukları soyulan ve serbest doğranan patatesleri ise; orta ateşte yaklaşık 20 dakika pişirmeniz gayet uygundur.

Çıtır patates nasil?

Patates kızartırken çıtır çıtır olmasını sağlayan en kolay yöntemlerden biri de patatesleri dondurmaktır. Patatesleri dilimledikten sonra dondurucuya atın ve donmalarını bekleyin. Daha sonra bol yağın içinde kızartın. Patatesleri kızartacaksanız yıkadıktan sonra mutlaka kağıt havlu yardımı ile kurulayın.

Çıtır ince patates nasil yapilir?

Patatesleri iyice kuruttuktan sonra kızgın yağ içine koyun. Patatesleri 1-2 kere karıştırıp, altın rengi alana kadar 2-3 dakika kızartın. Kızarttığınız kibrit çöpü patateslerin yağını süzüp, kağıt havlu serili servis tabağı üzerine alın. Üzerlerine biraz tuz serpiştirip, servis edebilirsiniz.

Doğranmış patatesler nasıl saklanır?

Tuz suyu kuruttuğu için patatesin bozulmasına engel olur. Kestiğiniz patateslerinizi bir kabın içine koyarak içerisine tuz ve yarım limonun suyunu sırakarak dolabınızda rahatlıkla bekletebilirsiniz. Tuz ile birlikte koyduğumuz limon suyu ise patateslerinizin kararmasına engel olacaktır.

Kızartmalık patates nasıl hazırlanır?

Patates dilimlerini nişastalarını bırakması için tuzlu ve soğuk (buzlu) suda bekletin. Kızartma yağını derin bir tava ya da tencereye alıp yavaş yavaş kızdırın. Suyunu süzüp kağıt havlu yardımıyla kuruladığınız patatesleri kısık ateşte, derin yağda 3-4 dakika kadar pişirin. Aralarda karıştırmayın ve kızartmayın.

Bıçakla patates nasıl soyulur?

Normal bıçakla soyma yöntemi

Patatesi yıkadıktan sonra, aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi iki ucundan da küçük iki parça kesin ve daha sonra patatesi dik bir şekilde kesme tahtasının üzerinde tutun ve soymaya başlayın. Patatesin etli kısmından çok kesmemeye özen gösterin. Mümkün olduğu kadar sadece kabuğunu soyun.

You might be interested:  Mor Lahana Sosu Nasıl Yapılır?

Patates haşlaması kaç dakika sürer?

Püre yapmak için kabuklarını soyduğun ve irice doğradığın patateslerin haşlanma süresi yaklaşık 20 dakikadır. Eğer patatesi kabukları ile haşlamak istersen haşlama süresi yaklaşık 40 dakikadır. Düdüklü tencerede patateslerini haşlayacaksan bu sefer yaklaşık 10 dakika pişirmen yeterli.

Patates haşlarken dağılmaması için ne yapmalı?

Patateslerin haşlanırken dağılmamasını sağlayan en önemli malzeme ise sirke ile tuz. Tuzu zaten patates haşlarken mutlaka ilave ediyorsunuz biliyoruz. İçerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave ederek patateslerinizin bütün bir şekilde kalarak haşlanmasını da sağlayabilirsiniz.

Teflon tavada patates kızartılır mı?

çıtır çıtır patates kızartması yapmak için çelik tava kullanmak gerekiyor. teflon tavada kızartılan patatesler daha yumuşak ve daha yağlı oluyorlar. patatesleri tavaya koyduktan sonra ilk karıştırma zamanı için acele etmemek lazım.

Patates tava tarifi nasıl yapılır?

Patatesleri baharatlar ile birlikte iyice harmanlayın. Diğer tarafta yapışmaz geniş bir tava içine baharatlı patatesleri koyup, tavanın tabanına güzelce yayın. Tavayı en geniş ocağın üzerine koyun. Tavanın kapağını kapatıp, baharatlı patatesleri kısık ateş üzerinde alt tarafları kızarana kadar pişirin.

Kafelerdeki patates kızartması nasıl yapılır?

Annelerimizden öğrendiğimiz patates kızartması tarifi aslında çok basit. Patatesleri soy, gelişigüzel doğra, tuzlu suda biraz beklet, ardından ayçiçek yağı koyduğun tavada kızartıp kağıt havlu serili servis tabağına al.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *