Patates Nasıl Ekilir Evde?

Kesilen tohumluk patates parçalarının 2 gün boyunca kuru bir yere bekletilmesi gerekir. Pulluk ile tarla derin bir şekilde sürülerek patates ekimine hazır hale getirilir. Sonrasında 10-15 cm derinlikte karıklar açılır. Açılacak olan karık uzunluğu ise elimizde bulunan patates tohumlarının miktarına bağlıdır.

Patates toprağa nasıl dikilir?

Çuvalı kenarlarından kıvırarak boyunu kısaltın. İçerisine 15 cm yüksekliğinde toprak doldurun. Patateslerin çimlenen kısmını yukarıya bakacak şekilde toprağa yerleştirin. Patateslerin üzerini 5 cm yüksekliğinde toprakla örtün.

Patates dikimi evde nasıl yapılır?

Kullanacağınız çuvalı kenarlarından kıvırarak boyunu kısaltın ve içine 15-20 santimetre yüksekliğinde toprak doldurun. Bu toprağın üzerine patatesleri, çimlenen kısımları yukarıda kalacak şekilde yerleştirin. Üzerini en az 5 santimetre toprakla kapatın.

Patates hangi ayda ekilir nasıl ekilir?

Mutfağımızdan hiç eksilmeyen bu sebzeyi ekme zamanı ise İlkbahar aylarıdır. Toprak ısısı 8-10 derece olduğu zaman, donların sona erdiği zaman yani Şubat Mart ayları arasında ekilmelidir.

Patates dikimi nasıl yapılır?

Patatesleri içine temiz su doldurduğunuz cam kavanozlara yerleştirin. Kürdanlar patateslerin yarısının suya batmasını sağlayacatır. Kavanozları güneş alan bir yerde bu şekilde bekletin. Patatesler 2-3 gün içinde suyun içinde kalan bölgelerinde kök vermeye başlayacaklar, birkaç gün sonra da filizleneceklerdir.

Patates kaç günde bir sulanır?

Patates bitkilerinde su ihtiyacı alt yapraklardaki solma ve sararmayla kendini belli eder. Topraktaki nem dikkate alınarak ilk sulama, yumrular fındık büyüklüğüne geldiğinde yapılmalıdır. Hafif topraklarda 15-18, ağır topraklarda 22-25 gün arayla yetiştirme süresince 2-4 sulama yapılır.

You might be interested:  Beypazarında Yemek Nerede Yenir?

Patates çok su ister mi?

Patates bitkilerinin su ihtiyaçları, bitki gelişiminin ilk aşamalarında genellikle daha azdır ama olgunlaşma döneminde ve daha sonra yumru gelişimi aşamalarında yavaş yavaş artar. Kış ekimi için, birçok çiftçi haftada iki kez (yağışa bağlı olarak) sulama yapar, kuraklık sırasında ise normalden daha sık sulama yaparlar.

Patates ekildikten sonra ne zaman toplanır?

Ekimden 2,5 ila 4 ay sonra patates hasadı yapılır. Patatesler traktörler aracılığı ile modern patates hasat makineleri ile toplanır.

Patates ekerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tohumluk yumruların, dikim esnasında gözleri uyanmış olmalı ve üzerinde yaklaşık 1 cm boyunda yeşil filizleri bulunmalıdır. Patates, ilkbaharda toprak ısısı 8-10 oC yi bulduğu ve geç donların sona erdiği zaman dikilir. Bölgemizde dikim zamanı Şubat-Mart aylarıdır. Dikimde sıra arası 70-75 cm, sıra üzeri 20 –40 cm dir.

Patates toprağa ne zaman ekilir?

Patates ne zaman ekilir? Tohum patatesi kış aylarında (ya da ilkbaharda şubat-nisan aylarında) veya yazın (çoğu bölgelerde temmuz-ağustos aylarında) tepe veya eğimli tarların güneşli bir bölümünü seçerek ekeriz. Ekimden 3-4 ay sonra yer altında oluşan yumruların hasadını yapabiliriz.

Hangi ayda ne ekilir?

Mayıs: Fasulye, Mısır, havuç, kabak, maydanoz, dereotu, brokoli ekilmektedir. Haziran: Salatalık, fasulye, karnabahar, beyaz kabak, brokoli, dereotu ve roka ekilebilmektedir. Temmuz: Fasulye, havuç, brokoli, Mısır, roka temmuz ayında ekilebilen sebzelerdir. Ağustos: Mısır, brokoli, dereotu, maydanoz, roka ekilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *