Oktay Usta Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Oktay Usta lahana turşusu hazırlanışı; ilk önce 5 kilogramlık bir cam kavanozu hazırlamalısınız. Daha sonra 5 litrelik suyu güzelce kaynatın ve kaynadıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra içerisine çok dolu olmayacak şekilde bir avuç dolusu kaya tuzu ekleyin.

Hatay usulü lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanalar parçalanır. Kaynamakta olan suya atılıp 2 dk. haşlandıktan sonra soğuk suya alınıp süzüıür. Bir kavanoza üzüm sirkesi ve karabiber konularak süzülmüş lahana yaprakları eklenerek 15 gün bekletilip servis edilir.

5 litrelik bidona turşu nasıl kurulur?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

3 kiloluk bidona karışık turşu nasıl kurulur?

Bidonlara alt tabanına biraz lahana alınır ve iyice bastırılır. Üzerine biraz nohut, sarımsak, havuç, biber, kırmızı havuç eklenir. Üzerine tekrar lahana konur ve iyice bastırılır. Bu işlem bidon iyice dolana kadar yapılır.

Lahana turşusu erimemesi için ne yapmalı?

Lahanayı kavanoza dizerken aralara, nohut, havuç ve sarımsağı da ilave edin. En son limon tuzunu koyup, üzerine sirke ve suyu ilave edin. Limon dilimini de en üstüne kapatıp, kavanozu sıkıca kapatın. Bir kere ters çevirin ve karanlık bir ortamda 10-15 gün dönmesini bekleyin.

You might be interested:  Yemek Sepeti Sipariş Ne Zaman Gelir?

En güzel lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanaların üzerine kaya tuzunu ilave edip tuzla beraber ovun. Temiz ve geniş bir kavanoza ovduğunuz lahanaları ekleyin. Aralara kabukları soyulmuş ve iri doğranmış havuçları dizin ve tekrardan lahana ilavesiyle kavanozu doldurun. Kavanozu doldurduktan sonra toz şeker, sarımsak ve sirkeyi ilave edin.

Kolay beyaz lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanaları yıkayıp sterilize ettiğiniz kavanozun içine yerleştirin. Kabuğunu soyup diş diş ayırdığınız sarımsakları lahanaların arasına sıkıştırın. Limon tuzunu sirkeyle karıştırıp lahanaların üzerine dökün. Kavanozun kalan boşluğunu da suyla tamamlayın ve kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

5 litre turşu suya ne kadar tuz konur?

1 buçuk su bardağı sirke. 1 çay kaşığı limon tuzu. 1 yemek kaşığı toz şeker. 5 yemek kaşığı tuz ve sonradan yarım yemek kaşığı üzerine dökmek için tuz.

5 kg’lik karışık turşu nasıl kurulur?

Havuç, salatalık, acur ve kırmızı biberler isteğe göre kesilir. 5 litrelik bidonun içine ilk olarak az miktarda beyaz lahanalar konur ve sıkıştırılır. Üzerine havuç, biber, acur, domates ve salatalık eklenir ve tekrar lahana eklenir. Bu şekilde bidon dolana kadar devam edilir.

5 kilo salatalık turşusuna ne kadar sirke konur?

(ekşi ve sert turşu sevenler için annemin yöntemi salatalığı kavanoza doldurun, üzerine su doldurun ve o suyu boşaltın bir kaba ve ölçün 8 su bardağı su ise 3 su bardağı ya da 4 su bardağı sirke kullanın 5 kiloluk kavanoza 3 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu 1 yemek kaşığı limon tuzu 1 yemek kaşığı şeker.)

3 kg’lık salatalık turşusu nasıl yapılır?

Salatalık Turşusu Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

 1. 3 kilogram taze tarla salatalığı ya da kornişon salatalık (salatalıklar parmak kalınlığını geçmesin)
 2. 1 baş sarımsak.
 3. Yarım bağ maydanoz ya da dereotu.
 4. 2 su bardağı üzüm sirkesi.
 5. 6 yemek kaşığı iri tuz.
 6. 1 tatlı kaşığı limon tuzu.
 7. 1 yemek kaşığı kadar nohut.
You might be interested:  Çiğ Patates Suyu Ne Kadar Içilmeli?

Karışık turşu nasıl yapılır?

 1. Kavanozlara nohut atıktan sonra karışık sebzeler yerleştirilir.
 2. Aralarına sarımsak atılır.
 3. En üste maydanoz konur ve suyu için sirke, tuz, limon tuzu, şeker karıştırılır ve içme suyu ile karıştırılarak kavanoza dökülür.
 4. Kapağı kapatılarak serin karanlık bir yere kaldırılır.
 5. Yaklaşık 20_25 gün içinde turşunuz hazır.

Turşunun sert olması için ne yapmalı?

Musluk suyunu bir gece dinlendirin

Salamura için kullanılan musluk suyunun en az bir gece dinlendirilmesi gerekiyor. 2 kilogram hazırlanacak turşu için 200 gram ince kaya tuzu kullanılıyor. Kaya tuzu, bir gece dinlendirilen suyun içinde iyice eritiliyor.

Lahana turşusu neden yumuşar?

Tuzu az eklenen turşu; yumuşar, esner, suyu bulanıklaşır ve kararır. Tuzu fazla olan turşuların ise olgunlaşma süresi uzar, tadı fazla tuzludur ve özellikle salatalık gibi sebzelerin turşularının içinde fazla su birikmesine neden olur. Aynı zamanda turşunun rengini korur.

Bozulmaya başlayan turşu nasıl kurtarılır?

Hazırladığınız turşu suyunun içerisine birkaç kişniş tohumu ekleyin. Turşu suyunu önce kaynatıp sonrasında ılımasını beklemek, turşularınızın daha sert olmasını sağlayabilir. Turşusunu yapacağınız sebzelerin taze ve diri olmasına özen gösterin. Turşu kurarken sofra tuzu değil kaya tuzu tercih edin.

Turşu suyu uzarsa ne yapılmalı?

Eğer turşunuzu hazırlarken özellikle su, sirke ve tuz oranları arasında bir dengesizlik varsa suyu bulanıyor ve turşularınız yumuşuyor veya küfleniyor. Bu durumu engellemenin ilk yolu bu dengeyi kurmaktan geçiyor. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke oranı yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *