Lahana Tohumu Nasıl Ekilir?

Lahana tohumlarımızı, ilkbaharın don döneminden 6 ila 8 hafta önce kapalı alana veya saksılara ekebiliriz. Çoğu durumda, lahana yetiştirmek için uygun sıcaklık 12-23 ° C derecedir. Bitkilerimiz 3-4 yaprak geliştirinceye kadar düzenli olarak sulama yapmamız gerekir. Bitkiler ekim işleminden 18-38 gün sonra dikime hazırdırlar.
işlenmiş toprağa lahana tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Beyaz lahana tohumu hangi ayda ekilir?

Tohum ekim zamanı sonbahar ve ilkbahar içerisindeki aylarda yapılmalıdır. Tohum ekiminden önce toprağın nemli olmasına da dikkat edilmelidir. Ekim işlemi mayıs ayında başlayıp ağustos ayına kadar devam edebilmektedir. Tohum ekiminde 0.5- 1 cm ekim derinliğine dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Beyaz lahana tohumu nasıl ekilir?

Lahana Tohumu Nasıl Ekilir? Lahana tohum ekim zamanı geldiğinde, metrekareye 5-6 gram düşecek şekilde serpme olarak tohumlar ekilir. Tohumların üzerlerinin hafif toprakla örtülmesi gerekir. Ekim derinliği için 0,5 -1 cm uygundur.

Lahana tohumu nasil yapilir?

Lahana tohumu iki şekilde geliştirilebilir. Birinci adımda fide şeklinde yetiştirilerek toprağa verilmesi ve ikinci adımda direk olarak topraktan geliştirilmesidir. İki adımda da tohumların toprakla buluşmasının sıcak aylarda yapılmasına dikkat edilmesi gerekir.

You might be interested:  Beyaz Lahana Nasıl Doğranır?

Lahana fidesi hangi ayda ekilir?

Lahana fidesi dikimi için yılın en doğru zamanları havanın rüzgârsız ve aynı zamanda serin olduğu Eylül, Ekim ve Kasım ayları olmaktadır. Lahana fidesinin dikileceği zaman güneşin geliş açısı ve verdiği ısı oldukça önemlidir bu nedenle de fide toprağa dikilirken mutlaka güneş açısına denk gelen bir yere dikilmelidir.

Brüksel lahana tohumu ne zaman ekilir?

TOHUM EKİMİ: Tohum Nisan-Haziran 15’e kadar olan dönemde yastık veya viyollere ekilir. Fideler 4-6 hafta sonra dikim büyüklüğüne gelir. FİDE DİKİMİ: Haziran ve Temmuz aylarında tavladaki yerlerine dikilir.

1 dönüme ne kadar lahana ekilir?

Bu amaçla hazırlanan soğuk yastıklara lahana tohumları metrekareye 5 gr. hesabıyla serpme olarak Şubat-Mart aylarında serpme veya sıraya ekilir. 1000 adet bitki için 8-10 gr., 1 dekar için 20-50 gr. tohum gerekir. Bu amaçla 20-30 m²’lik bir yastık yeterlidir.

Kale tohumu ne zaman ekilir?

Tohum Ekim Zamanı:İlkbahar,sonbahar, iç mekanda her zaman. Tohum Ekim Mesafesi:Sıra arası 50-80 cm, sıra üzeri 100-110 cm arası. 1 gramdaki Tohum Sayısı:Çeşide göre 3-7 adet arasında olabilir.

Ispanak ne zaman ve nasıl ekilir?

Ispanak tohumları genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarına ekilmektedir. Bu aylarda ıspanak tohumlarını dikebilirsiniz. Zaman zaman yaz aylarında da ekildiği görülmüştür. Ancak, yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde ilkbahar veya sonbahar aylarında ekilmesi daha uygun olacaktır.

Beyaz lahana ne zaman biter?

Serin iklim sebzesi olan beyaz baş lahana sonbahar başlangıcı ile ilkbahar sonu arasındaki serin dönemde yetiştirilir. Avrupa ülkelerinde bütün yıl boyunca yetiştirilen lahanalar ülkemizde genellikle kışlık olarak yetiştirilirler.

Ekim ayında bahçeye ne ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • You might be interested:  Ruyada Ekmek Yemek Ne Demek?

  Lahananin Kucugune ne denir?

  İşte brüksel lahanası hakkında bilinmeyenler – Lahananın küçüğü olarak bilinen bürüksel lahanasının faydaları saymakla bitmiyor. – Lif, protein, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan brüksel lahanası birçok kişinin diyet listesinin başında yer alır.

  Kırmızı lahana ekimi nasıl yapılır?

  Kırmızı lahana, doğrudan tohum iken toprağa ekilebilir ya da tohum yastıklara dikilerek fide haline gelince de araziye dikimi yapılabilir. Her iki şekilde de lahana yetiştiriciliği yapılabiliyor.

  Kara lahana dikimi nasıl yapılır?

  Ortalama 15 ila 20 derece arasında bir toprak sıcaklığı yeterli olacaktır. Demlenen tohumunuzu toprağın ortalama 2 santim derinliğine bırakın ve üzerini toprak ile örtün. Genel bir sulama işlemi gerçekleştirdikten sonra etrafını tamamen naylon bir poşet ile sarın. Naylon poşetin şeffaf olmasına dikkat edin.

  Maydanoz tohumu nasıl yapılır?

  Maydanoz tohumunu kendiniz de elde edebilirsiniz. Saksıda veya bahçenizde ektiğiniz maydanozlardan bir kısmını tohumluk olarak ayırın. İkinci yıl, bu maydanozlarınız yeniden sap oluşturup, çiçekleneceklerdir. Maydanozlar çiçeklenip, rengi sararıp, koyulaştığında, Temmuz ayı gibi tohumlarını toplayabilirsiniz.

  Brüksel lahana tohumu ne zaman ekilir?

  TOHUM EKİMİ: Tohum Nisan-Haziran 15’e kadar olan dönemde yastık veya viyollere ekilir. Fideler 4-6 hafta sonra dikim büyüklüğüne gelir. FİDE DİKİMİ: Haziran ve Temmuz aylarında tavladaki yerlerine dikilir.

  Sarmalık kara lahana ne zaman ekilir?

  Kara lahana genellikle İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında ekilmesi önerilmektedir. Bu mevsimlerde ekilen Kara lahana, en verimli hasat işlemini sizlere sağlayacaktır. Eviniz de ya da bahçenizde rahatlıkla ekebilir ve doğal lezzete erişebilirsiniz.

  1 dönüme ne kadar lahana ekilir?

  Bu amaçla hazırlanan soğuk yastıklara lahana tohumları metrekareye 5 gr. hesabıyla serpme olarak Şubat-Mart aylarında serpme veya sıraya ekilir. 1000 adet bitki için 8-10 gr., 1 dekar için 20-50 gr. tohum gerekir. Bu amaçla 20-30 m²’lik bir yastık yeterlidir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *