Lahana Nasıl Muhafaza Edilir?

Lahanayı çiğ olarak dondurucuda saklamak isterseniz ilk olarak bunun üst tarafındaki sert beyaz kısmı bıçak ile kesin ve yapraklarına ayırarak güzelce yıkayın. Yıkayıp temizlediğiniz beyaz lahanaları yemeklik olarak doğrayın. Sarma yapmak için muhafaza edeceğiniz lahana yapraklarını bütün olarak bırakın.
Süzülen lahana isteğe göre sadece ikiye bölünerek ya da yapılacak yemeğe göre ayrılarak poşetlerde veya kaplarda dondurucuda saklanabilir. Saklama yönteminde hava alma işleminin yapılması sebzenin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Lahananın derin dondurucu içerisinde taze kalma süresi ortalama 8-10 ay arasındadır.

Dolaba lahana nasil konur?

Lahanayı ne için kullanacağınızı belirlemediyseniz, sadece hızlı bir şekilde sebzeleri dolaba atmak istiyorsanız, yıkayarak dezenfekte ettiğiniz lahanayı havası alınan poşete veya kaba koyarak saklayabilirsiniz. Ancak lahanayı ön haşlama yapmadan dondurucuya koyduğunuzda yaprakların kırılma ihtimali de yüksektir.

Sarılmış lahana buzlukta nasıl saklanır?

Sarmalık şekilde bıçakla doğranır. İç harç konulur ve sarılır. Buzluk poşetine muntazam bir şekilde tek tek sarmalar yerleştirilir. Buzluğa kaldırılır.

Buzluktan çıkan lahana nasıl çözülür?

Büyükçe bir tencereye lahanaları haşlamak için su bırakalım ve içine bir yemek kaşığına yakın tuz atalım, tuz lahanayı sarmak için dondurucudan çıkardığımızda çabucak yumuşaması için önemli, bu arada lahanamızı yaprak yaprak ayıklayalım ve kaynayan tuzlu suda haşlayalım sonra saracak gibi keselim ve bir yemeklik olacak

Dondurucudaki lahana sarması nasıl pişirilir?

Yaprak Sarmasının Üstüne Su İlave Edin Yaprak sarmanızın buzları çözülünce, bir tencereye dizin. Tencerenizdeki sarmaların üstüne ılık su ekleyin. Ilık suyla beraber zeytinyağı da koyup pişirmeye geçin. Sarmayı pişirmeden evvel ılık su koymanız, güzel bir tat verecek ve pişme sırasında dağılmasına engel olacaktır.

You might be interested:  Domates Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş lahana nasıl pişirilir?

Buzlukta dondurulur. Pişirmek istediğiniz zaman bir kaç saat önceden çıkarıp hafif yumuşayınca tencereye dizilerek üzerine kesilmiş limon, tuz ve zeytinyağı ile sıcak su eklenerek kısık ateşte pişirilir.

Brüksel lahanası derin dondurucuda nasıl saklanır?

Brüksel Lahanası derin dondurucuda nasıl saklanır?

  1. Sebzenizi yıkayın ve temizleyin.
  2. Yıkanmış Lahanaları 3 dakika kaynar suya koyun, ardından şoklanması için 3 dakika buzlu soğuk suda bekletin.
  3. Pişirmelik olarak Koroplast Kilitli Poşetlere dağıtın.
  4. Derin dondurucuya yerleştirin.

Lahana Haşlanmadan nasıl sarılır?

LAHANA YAPRAKLARINI HAŞLAMADAN SARMANIN YOLU

  1. Lahanayı bütün halde poşete koyup ağzını bağlayın.
  2. Dondurucuya koyup en az 24 saat bekletin.
  3. Sonra dolabın alt kısmına indirin veya akşamdan çıkarıp ertesi güne kadar dışarıda çözülmesi için bekletin.

Lahana suyu kaç gün içilmeli?

Lahana kürü ne kadar tüketilmelidir? Bitkinin hazırlanan suyu, 5 gün boyunca tüketilmeli, 4 gün ara verilmeli ve 5 gün tekrar tüketilmelidir. Bu şekilde kolaylıkla toksinlerden arınmak ve zayıflamak mümkündür. Yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra içilmelidir.

Lahanadan salamura nasıl yapılır?

Salamura hazırlanışı; Lahanayı ortadan dörde bölün ve sap kısmını kesin. Bir geniş leğen ve ya tencereye alın, kapta boş yer kalmayacak şekilde lahanaları dizin tuzu üzerine dökün ve kaynar suyu yaprakların üzerine dökün. Üzerini kapatın ve bir gün bekletin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *