Lahana En Çok Hangi Ilde Yetişir?

Lahana hangi bölgede yetişir? Lahananın çok yetiştiği yerler; Artvin, Düzce, Trabzon ve Ordu’dur. Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında en çok verim alınan aylardır. Serin bölgeleri seven bir bitkidir.15-20 derece en ideal sıcaklıktır.

Lahana en çok nerede yetiştirilir?

Lahana ürkiye’de yetiştiği yerler: Yabani olarak Akdeniz bölgesidir. Kültürü her yerde geniş çapta yapılmaktadır. Sarı veya beyaz çiçekli, yıllık, iki yıllık ve çok yıllık, çoğu Akdeniz çevresi memleketlerinde yetişen ve yetiştirilen bir kış sebzesi. Mutedil-serin, sisli, yağışlı, rutubetli iklimleri sever.

Türkiye’de en iyi lahana nerede yetişir?

Türkiye’de beyaz lahana üretiminde birinci sırada bulunan Niğde’de bu yıl 120 bin ton civarında rekolte bekliyor.

Lahana hangi ilde meşhurdur?

Ülkemiz de Niğde İlinin Bor İlçesinin Kaynarca Köyünde 50.000-70.000 adet beyaz lahana rekor şekilde üretilmekte ve kalite bakımından birinci sırada olup, Kaynarca Köyünde yıllık üretim 15-20 milyon baş olduğu tahmin edilmektedir.

Beyaz lahana en çok hangi bölgede yetişir?

Lahana grubu sebzelerinden beyaz baş lahana ülkemizde özellikle de Karadeniz Bölgesi’nde yoğun bir şekilde yetiştirilen ve severek tüketilen bir sebze. Serin iklim sebzesi olan beyaz baş lahana sonbahar başlangıcı ile ilkbahar sonu arasındaki serin dönemde yetiştirilir.

You might be interested:  Havuç Nasıl Saklanır?

Beyaz lahana hangi ilde yetişir?

Beyaz lahana yabani olarak en fazla Akdeniz bölgesinde üretilmektedir. Özellikle Niğde ili beyaz lahana üretiminde ön plana çıkar. Akdeniz bölgesinin yanı sıra diğer kıyı bölgelerimde özellikle Karadeniz bölgesinde de beyaz lahana üretimi yapılıyor.

Azman lahana nerede yetişir?

Genellikle Ege Bölgesi’nde yetişen cibes, burada yaşayan halk tarafından cibez otunun diğer isimleri de azman ve lahana patlağıdır.

Iyi lahana nasıl anlaşılır?

Lahananın yaprak kısmının ortasına bastırınca içeri doğru gitmez yumuşak olmaz. Yapraklar gevşek olmadığı için lahana hareket etmez. Kaskatı ve sert durur lahana. Birazda rengi yeşilimsi ise tadının güzelliğinden yemede yanında yat olur.

Elbistan lahanası kaç kilo?

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yetiştirilen 50 kilogramlık lahana görenleri şaşırtıyor.

Kara lahana hangi bölgede yetişir?

Karalahana genellikle Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bir lahana türüdür. Ordu başta olmak üzere Trabzon, Düzce ve Artvin en fazla karalahana üretimi yapılan iller arasında yer alıyor.

Kara lahana hangi ülkeye ait?

Turpgiller ailesine ait olan karalahana kalın damarlı yüzeyi geniştir. Kış sebzesi olan karalahana yaprakları lahanaya oranla daha koyudur. Ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde sıklıkla yetiştirilir. Dünya da ise Uzak doğu ülkelerinden Asyalılar daha fazla yetiştirir ve tüketir.

Lahana ekimi ne zaman yapılır?

Dikimlerde Haziran ayı ile Ağustos ayının sonuna kadar yapılabilir. Ekim ve dikimde etkili olan konu pazara ürün çıkartma zamanıdır. Hasatlar Ekim-Kasım ayı ile Mart ayları (erken ilkbahar) arasında yapılır. Dikim mesafesi olarak sıra arası 50-70 cm ve sıra üzeri 45-60 cm alınabilir.

Kırmızı lahana hangi bölgede yetişir?

Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi’nde beyaz baş lahana, batı ve güney bölgelerde kırmızı baş lahana, Karadeniz Bölgesi’nde ise yaprak lahana yetiştiriciliği yapılmaktadır. Lahana, toprak bakımından seçici bir bitki olmamasına karşın, su tutma kapasitesi yüksek olan topraklarda iyi yetişmektedir.

You might be interested:  Dondurulmuş Lahana Sarması Nasıl Pişirilir?

Beyaz lahana hangi ayda toplanır?

Aralık ayında ise balkabağı, beyaz lahana, yerelması, pırasa, brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak, kereviz, havuç, pazı, kara lahana, mor lahana ve elma, mandalina, portakal, nar, armut, muz, kivi, kestane, greyfurt, ayva tüketebilirsiniz.

Lahana hangi ay toplanır?

Kara lahananın mevsimi ve saklanması

Kara lahana, kasım ve aralık ayına kadar tarlada ve bahçede büyüyebilen bir sebzedir. İlkbaharda dikildiğinde mayıs ve haziran ayılarında toplanabilen bitki, temmuz ve ağustos aylarında dikildiğinde kasım ayında toplanır.

Lahana hasadı ne zaman yapılır?

Lahanalar eylül veya ekim aylarında hasat edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *