Kütür Kütür Lahana Turşusu Nasıl Kurulur?

Geçelim yapımına..

  1. Öncelikle 10 litre kadar suyu kaynatıp soğutalım.
  2. İçine tuzu, şeker ve limon tuzunu koyup eritelim.
  3. Bir yandan lahanaları yıkayıp küçük parçalar halinde keselim.
  4. Havuç ve kapya biberleri yıkayıp doğrayalım.
  5. En altta nohutlar ve biraz sarımsak lahana, havuç ve biber diye istediğimiz gibi düzelim.

5 litrelik lahana turşusu nasıl yapılır?

Bidonlara alt tabanına biraz lahana alınır ve iyice bastırılır. Üzerine biraz nohut, sarımsak, havuç, biber, kırmızı havuç eklenir. Üzerine tekrar lahana konur ve iyice bastırılır. Bu işlem bidon iyice dolana kadar yapılır.

Kaynar suyla lahana turşusu kurulur mu?

2,5 litrelik şişe için; 2,5-3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 2 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyelim. Üzerine 1 su bardağı sirke ve şişenin ağzına kadar da kaynar su ekleyelim. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp bir kaç kere alt üst edip içine eklediklerimizin homojen bir şekilde karışmasını sağlayalım.

Lahana turşusu erimemesi için ne yapmalı?

Lahanayı kavanoza dizerken aralara, nohut, havuç ve sarımsağı da ilave edin. En son limon tuzunu koyup, üzerine sirke ve suyu ilave edin. Limon dilimini de en üstüne kapatıp, kavanozu sıkıca kapatın. Bir kere ters çevirin ve karanlık bir ortamda 10-15 gün dönmesini bekleyin.

You might be interested:  Rüyada Yemek Yapmak Ne Anlama Geliyor?

Hatay usulü lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanalar parçalanır. Kaynamakta olan suya atılıp 2 dk. haşlandıktan sonra soğuk suya alınıp süzüıür. Bir kavanoza üzüm sirkesi ve karabiber konularak süzülmüş lahana yaprakları eklenerek 15 gün bekletilip servis edilir.

5 kilo Tursuya ne kadar tuz ve sirke konur?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

5 kg’lik karışık turşu nasıl kurulur?

Havuç, salatalık, acur ve kırmızı biberler isteğe göre kesilir. 5 litrelik bidonun içine ilk olarak az miktarda beyaz lahanalar konur ve sıkıştırılır. Üzerine havuç, biber, acur, domates ve salatalık eklenir ve tekrar lahana eklenir. Bu şekilde bidon dolana kadar devam edilir.

Sıcak suyla yapılan lahana turşusu kaç günde olur?

Turşu yaklaşık olarak 15 gün içerisinde olgunlaşır. 15 gün beklenilmesi turşu için yeterlidir. Turşular ışık almayan serin noktalarda saklanması gerekir.

Kaynar su ile turşu nasıl yapılır?

TARİFİ – NASIL YAPILIR? :

1 çay kaşığı şeker ekleyelim. Üzerine kaynayan suyu dökelim ve maydonoz koyup kapağını sıkıca katapalım, ters cevirelim. Gün içinde bir kaç kez kavonozları çalkalayıp karıştıralım. 2 hafta içinde Kaynar (Sıcak) Su İle Karışık Turşumuz yenmeye hazır.

Turşu yaparken sıcak su konur mu?

Kavanoza sebzeleri yerleştirdikten sonra üzerine tuz, şeker ve tuzu ekleyip, üzerini kaynar halde sıcak suyla dolduruyoruz. Burası çok soruluyor. Kullandığımız su, kaynayıp soğumuş değil, kaynar halde sıcak su olacak. Merak etmeyin sebzeler yumuşamıyor, bilakis daha çıtır oluyor.

Lahana turşusu neden yumuşar?

Tuzu az eklenen turşu; yumuşar, esner, suyu bulanıklaşır ve kararır. Tuzu fazla olan turşuların ise olgunlaşma süresi uzar, tadı fazla tuzludur ve özellikle salatalık gibi sebzelerin turşularının içinde fazla su birikmesine neden olur. Aynı zamanda turşunun rengini korur.

You might be interested:  Dikenli Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Bozulmaya başlayan turşu nasıl kurtarılır?

Hazırladığınız turşu suyunun içerisine birkaç kişniş tohumu ekleyin. Turşu suyunu önce kaynatıp sonrasında ılımasını beklemek, turşularınızın daha sert olmasını sağlayabilir. Turşusunu yapacağınız sebzelerin taze ve diri olmasına özen gösterin. Turşu kurarken sofra tuzu değil kaya tuzu tercih edin.

Turşu suyu uzarsa ne yapılmalı?

Eğer turşunuzu hazırlarken özellikle su, sirke ve tuz oranları arasında bir dengesizlik varsa suyu bulanıyor ve turşularınız yumuşuyor veya küfleniyor. Bu durumu engellemenin ilk yolu bu dengeyi kurmaktan geçiyor. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke oranı yeterli olacaktır.

En güzel lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanaların üzerine kaya tuzunu ilave edip tuzla beraber ovun. Temiz ve geniş bir kavanoza ovduğunuz lahanaları ekleyin. Aralara kabukları soyulmuş ve iri doğranmış havuçları dizin ve tekrardan lahana ilavesiyle kavanozu doldurun. Kavanozu doldurduktan sonra toz şeker, sarımsak ve sirkeyi ilave edin.

Kolay beyaz lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanaları yıkayıp sterilize ettiğiniz kavanozun içine yerleştirin. Kabuğunu soyup diş diş ayırdığınız sarımsakları lahanaların arasına sıkıştırın. Limon tuzunu sirkeyle karıştırıp lahanaların üzerine dökün. Kavanozun kalan boşluğunu da suyla tamamlayın ve kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

1 kilo lahana turşusu nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. Derin bir kapta su, sirke ve tuzu tuz eriyene kadar karıştırın,
  2. Lahanayı iri iri doğrayıp karışıma ekleyin ve lahanalar yumuşayana kadar ovun,
  3. Sarımsakları ve nohutları sterilize edilmiş kavanozlara paylaştırın,
  4. Ovulmuş lahanayı da bastırarak kavanozlara yerleştirin,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *