Közlenmiş Patlıcan Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Patlıcanların kavrularak veya kızartılarak derin dondurucuda muhafaza edilmesi son derece pratiktir. Bu kapsamda öncelikle patlıcanlar halka şeklinde veya küp küp doğranır ve kızartılır. Ardından tam olarak soğuması beklenir ve daha sonra buzdolabı poşetine yerleştirilerek derin dondurucuya koyulabilir.
Közleyip kabuklarını ayıkladığınız patlıcanları oda sıcaklığında güzelce soğutun ve yine tamamen soğuduklarından emin olduktan sonra buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay edin. Ardından hava almayacak şekilde poşetlerin ağzını kapatın, her bir poşete o günün tarihini atın ve buzluğa kaldırın.

Buzlukta patlıcan közlemesi nasıl saklanır?

Patlıcanlara Bıçakla bir iki delik açtıktan sonra mangalda közlenir. İsteyen veya imkanı olmayan fırında közleyebilir. Kabukları soyulan patlıcanlar porsiyonlara ayrılarak poşetlenir. Havası alınan poşetler dondurucuda muhafaza edilir.

Dondurulmuş közlenmiş patlıcan nasıl kullanılır?

Öncelikle buzluktan bir paket yazdan koyduğumuz közlenmiş biber ve patlıcanı çıkartıp 5 dakika bekletiyoruz, mikrodalga varsa 2 dakika kadar koyup çıkartabilirsiniz. Buzu tamamen çözülmeden tahta üzerinde dilimliyoruz, tavamıza 2 yemek kaşığı sıvı yağı ilave edip ocağa koyuyoruz.

Buzluğa çiğ patlıcan nasıl konur?

Patlıcanların kabuklarını soyduktan sonra oda sıcaklığında tamamen soğuyana kadar bekleyin. Soğuyan patlıcanları porsiyonlar halinde ayırın ve buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Poşetlerin ağzını düğümledikten sonra üzerine tarih etiketi koyun ve buzluğa yerleştirin.

You might be interested:  Taze Bezelye Nasıl Saklanır?

Patlıcan pişirmeden buzluğa konur mu?

Patlıcanın soğuğu sevmeyen bir sebze olduğunu söylemiştik. Bu nedenle onu yıkayıp soyduktan sonra direkt olarak derin dondurucuya koyamazsanız. Bu saklama şekli onun yenilemez hale gelmesine ve uzun aylar boyunca patlıcansız sofralara oturmanıza neden olur.

Közlenmiş patlıcan nasıl muhafaza edilir?

Patlıcanları közledikten sonra kabuklarını soyun. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetine koyun ve ağzını bağlayın. Poşetin ağzını bağlayıp buzdolabında saklayabilirsiniz.

Buzluğa patlıcan koymak zararlı mı?

Patlıcanı derin dondurucu ya da buzdolabı içerisinde saklamanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Patlıcanlar, yemeklik olarak doğranıp direkt bir şekilde dondurucuya koyulmamalıdır. Bu şekilde yapmak, patlıcanların mevcut yemeklere kötü bir tat vermesine sebep olmaktadır.

Dondurulmuş patlıcan közlemesi nasıl pişirilir?

Yazdan közlenmiş patlıcan ve biberler, buzluktan çıkarılır ve buzu çözüldükten sonra iri küpler halinde doğranır. Tencereye zeytinyağı ve yemeklik doğranmış soğanlar alınarak kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine konserve domates eklenir. 10 dk sonra patlıcan ve biberler eklenir.

Buzluktan çıkan patlıcan nasıl çözdürülür?

Tek yapmanız gereken derin dondurucudan çıkardığınız patlıcanları oda sıcaklığında veya mikrodalga fırında çözdürmenizdir.

Patlıcan biber közlemesi buzdolabında nasıl saklanır?

Közlenen malzemeleri ılıdığın da kabuklarını soyun, biberin çekirdeklerini de temizleyip tek seferde kullanabileceğiniz kadarını buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuya yerleştirin. Dilediğiniz zaman çıkarıp hazır bir şekilde tüketebilirsiniz.

Musakkalık patlıcan nasıl kurutulur?

Kışlık Yemeklik Patlıcan Kurutması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanları yıkayalım sonra pijama şeklinde soyup ortadan ikiye yaralım ve arim daire şeklinde kesip sofra bezine yayalım, zaten hemen kuruyor.
  2. Patlıcanları incecik doğramayın, çok kuruyor bişeye yaramıyor.

Karniyariklik patlıcan Difrize nasil konur?

Karnıyarıklık patlıcanlar piştikten sonra fırından çıkartıp, soğumaya bırakın. Soğuyan kışlık patlıcanları buzdolabı poşetine güzelce yerleştirin. Ardından poşetin havasını alıp, düğümleyin. Hazırladığınız kışlık karnıyarık patlıcanları derin dondurucuda aylarca saklayabilirsiniz.

You might be interested:  Sarımsak Tansiyona Nasıl Gelir?

Dondurulmuş patlıcan yemeği nasıl yapılır?

Donmuş patlıcan yemeğini nasıl yaptım: 6 kaşık zeytinyağ içinde sıra ile 1 soğanı, 1 iri diş sarımsağı, 2 sivri biberi, 1 çay kaşığı salçayı ve 100 gr. rendelenmiş domatesi kavurdum. Üzerine 2 su bardağı sıcak su ve 1/2 kg. donmuş patlıcanı ilave ettim. Tencereyi kapattım ve orta ateşte patlıcanın çözülmesini bekledim.

Patlıcan buzlukta nasıl saklanır nefis yemek tarifleri?

Patlıcanlarımızı acısının gitmesi için tuzlu suda yarım saat bekletiyoruz. Tuzlu suyunu süzdükten sonra istediğiniz miktarlarda poşetlere doldurup fazla havasını pipetle çekiyoruz yani vakumluyoruz. Dondurucuya koyup kışın tüketebilirsiniz.

Soyulmuş patlıcan nasıl kararmaz?

Patlıcanları soyduktan sonra limonlu suda bekletebiliriz. Patlıcanları közledikten sonra ezin ve kararmaması için üzerine bir kaç damla limon damlatarak çatalla karıştırın. Közlenmiş patlıcanı salata şeklinde kullanacaksanız kararmaması için limon, yemeklik kullanacaksanız süt damlatmalısınız.

Kıslık patlıcan nasıl yapılır?

Kışlık Patlıcan Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanları alacalı soyun ve küp küp doğradıktan sonra tuzlu suda bekletin.
  2. Biberleri küp küp doğrayın ve bir kenara alın.
  3. Domatesleri de güzelce kavurduktan sonra, patlıcanları süzün, durulayın ve ilave edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *