Kornişon Salatalık Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Salatalık, tohum ve fide olarak ekilebiliyor. Tohum olarak ekilecekse en uygun Ekim ayıdır. Fide olarak ekilecekse Nisan ayının sonundan Haziran ayının sonuna kadar ekebilirsiniz.
Ekim Zamanı : İlkbahar,sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir. Ilık iklim sebzesi olan hıyar soğuklara karşı çok hassastır. Sıcaklık sıfırın altına düştüğünde hemen etkilenir. Hıyar tohumlarının ekildikleri yerde iyi bir çimlenme gösterebilmesi için toprak ısısının en az 11 ° C olması gerekir.

Turşuluk salatalık ne zaman ekilir?

Salatalık Hangi Ayda Ekilir? Ferahlığı ile bilinen, kokusu ile kendine hayran bırakan salatalığı bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirmek istiyorsanız mart, nisan aylarında ekim yapabilirsiniz. Domates tohumunda olduğu gibi salatalık tohumu da düşük sıcaklıkta dikilmeye elverişli değil.

Kornişon salatalık tohumu nasıl ekilir?

Salatalık tohumlarını ekeceğiniz kabın veya viyolin üst kısmına 2 cm kala ince toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurmaktadır. Ardından fısfıs yardımıyla nemlendirmektedir Nemlendirilen toprağa salatalık tohumları ekilmektedir ve üzeri aynı toprakla doldurulmaktadır.

Kornişon salatalık kac gunde yetisir?

Haziran ayının sonunda ekimi yapılmaktadır. Kornişon tohumu ekiminden yaklaşık 20 veya 25 gün sonra 4 veya 5 gerçek yapraklı fideler elde edilmektedir. Genelde sıra arası 180-250 cm sıra üzeri 30-40 cm olmakta, ve dekara 1600-2200 bitki dikilmektedir. Fide dikimi, masuralar kurulmaktadır.

You might be interested:  Kışlık Kabak Nasıl Saklanır?

Kornişon tohumu kaç günde çimlenir?

Çimlenme tahmini 8-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Yeni ekilen salatalık kaç günde bir sulanır?

Fidelerin dikilmesinden itibaren meyvelerin oluşmasına kadar geçen süre zarfında, çok olmamak koşulu ile, günde 1-2 defa sulanmaktadır. Böylece bu dönem esnasında fazla sulama yapılması beraberinde bitkinin sararmasına (boğulmasına) neden olmaktadır. Bu dönemden sonra her 3-4 günde bir kez sulama yapılmaktadır.

Salatalık nasil hizli buyur?

Bir saksıya maksimum 10 adet tohum koyun. Salatalık tohumlarının üzerine hafifçe toprak ekleyin. Toprağı çok fazla bastırmamaya özen gösterin. Bu sayede daha hızlı ve çabuk büyürler.

Yer salatalığı nasıl ekilir?

Saksınızı toprakla doldurduktan sonra toprağın orta kısmında çok derin olmayacak şekilde oyuk açın. Bu oyuğun içine dikkatlice salatalık tohumlarını yerleştirin. 1 saksı için 8-10 adet tohum yeterli olacaktır. Tohumları oyuğa koyduktan sonra üzerine yeniden toprak serpiştirin.

Turşuluk salatalık hangi ayda çıkar?

Ekim Özellikleri

Sıra Üzeri Mesafe (cm) 40-50 cm
Ekim Derinliği (cm) 2-2,5 cm
Çimlenmede Toprak Isısı (°C) 14-35 °C
Olgunlaşma Süresi (Ay) 2-2,5 Ay
Ekim Zamanı İlkbahar-Sonbahar

Kornişon turşu ne zaman çıkar?

İki, üç hafta iyi bir turşunun olması için yeterli. Bu süre yeter de artar demiyorum çünkü sizin marifetinize ve saklama koşullarınıza göre değişiklik gösterebilir. Turşuyu beklerken onu sık boğaz etmeyin bu arada. İkide bir de başında durup, tadına tuzuna bakmaya çalışmayın.

Turşuluk salatalık ne zaman biter?

45 gün önce ekilen ve bugünlerde hasadı başlayan turşuluk salatalığın önümüzdeki 45-50 gün boyunca hasat edileceği ve daha sonra da ikinci sezon denilen güz dönemi sezonunun başlayacağı öğrenildi. Kabuğunun üzeri pürtüklü olması ve lezzetli ile bilinen kornişon salatalık, özellikle turşu yapımında değerlendiriliyor.

You might be interested:  Eldeki Soğan Kokusunu Ne Geçirir?

Salatalık tohumu kaç günde çıkar?

Salatalık nemli bezde ya da bir suyun içinde kolay bir şekilde çimlenebilir. Nemli bir bezde ya da suyun içinde 3 gün gibi kısa bir sürede salatalık tohumunun çimlenmesi mümkündür. Bahçede ya da tarlada salatalık yetiştirilecekse tohumların çimlenmesi yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasını bulabilir.

Tohum neden su olmadan Çimlenmez?

Kabukların sert ve kalın olması, embriyonun (tohum taslağı) gelişmemiş olması, embriyonun uykuda olması (embriyonel dormansi) gibi sebeplerle bazı tohumlar daha zor çimlenir.

Salatalık ne kadar zamanda yetişir?

Salatalık Ne Kadar Sürede Büyür, Yenecek Boyuta Gelir? Doğru şekilde ve sıralı biçimde gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde, salatalıklar 60 ya da 70 gün içerisinde yenecek hale gelir. Böylece taze şekilde ve yenecek biçimde kütür kütür salatalıklar elde etmek mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *