Kolay Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Salatalık Turşusu Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak salatalıkları ve maydanozu güzelce yıkayalım. Sarımsakları ayıklayalım.
 2. Ardından 5 kg’lık bidon ya da kavanozun içine salatalıkları sıkı olacak şekilde dolduralım.
 3. Ara ara ayıkladığımız sarımsaklarımızdan ve 4-5 adet nohutu serpiştirelim.
 4. Kavanozun yarısına gelince limon tuzunu da ekleyelim ve salatalıklarımızı yerleştirmeye devam edelim.
 5. Kavanozumuz dolduktan sonra en üste maydanozları doğranmadan koyalım.

Salatalık turşusu en kolay nasıl yapılır?

Sirkeli, kıtır kıtır salatalık turşusunun yapımı için öncelikle kavanozlarınızı tamamen strelize edin. Ardından kornişon ya da salatalıklarınızı kavanoza dik bir şekilde dizin. Aralara sarımsaklardan da koyun. Bir tencerenin içerisine kaya tuzu, limon tuzu ve sirkeyi aktarıp güzelce karıştırın.

Çabuk Salatalık turşusu nasıl olur?

Sap kısımlarını incecik keserek alın. Kavanoza dizdiğiniz salatalığın üzerine 1 yemek kaşığı toz şeker, 1 yemek kaşığı dolusu tuz,1 çay kaşığı limon tuzu ve 1 çay bardağı sirkeyi ekleyip tüm bu malzemelerin üzerine kaynar su ilave edin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Turşunun çabuk olması için ne yapmalı?

İşin sırrı; limon tuzu, kaya tuzu, şeker ve sirke birlikte kullanmak. Hazırlayacağınız bu karışım sebzelerinizin hızla turşu kıvamına dönmesini sağlayacaktır. Böylesini bu zamana kadar hiç denemediniz, yemediniz.

You might be interested:  Kaynatarak Domates Salçası Nasıl Yapılır?

En kolay turşu nasıl yapılır?

Lahanaları sarımsak, sirke ve kaya tuzuyla 5 dakika ovduktan sonra onları da kavanoza ekleyin. Kavanozun aralarına doğranmış havuç ve biberleri ilave edin. Son olarak lahanaları ovduğunuz sirkeli suyu, su ekleyerek çoğaltın ve o karışımı da kavanoza koyun. Kavanozun üst sınırına gelinceye kadar su ekleyebilirsiniz.

Normal salatalıktan turşu nasıl kurulur?

Salatalıkların üzerlerine 1 çay bardağı elma sirkesi dökün. Ardından üzerlerine hafifçe çıkacak kadar kaynatılıp soğutulmuş su ekleyin. Daha sonra salatalık turşusunun üzerine 1 tatlı kaşığı tuz koyun. Son olarak 1 çay kaşığı toz şeker ekleyin.

2 kilo salatalık turşusuna ne kadar tuz konur?

Kornişon Turşu Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 kilo kornişon salata.
 2. 2 bardak üzüm sirkesi.
 3. 1 baş sarımsak.
 4. 4 bardak su.
 5. 4 yemek kaşığı kaya tuzu.
 6. 1 yemek kaşığı limon tuzu.
 7. 2-3 küp şeker.
 8. 1 tutam maydanoz.

1 haftada turşu olur mu?

Bireyler lezzetli bir turşu yapabilmek için kaç günde olgunlaşacağını merak edebiliyor. Turşular 2 haftalık bir süre zarfında olgunlaşıyor. 2 hafta ağzı kapalı kalan turşular açılarak kolayca tüketilebilir.

Yaz turşusu kaç günde olur?

Kapağını sıkıca kapatıp kavanozu iyice çalkalayalım. Güneş görmeyen bir yerde 4-5 gün muhafaza edelim. Turşumuz yaz olduğu için hemen olgunlaşacaktır.

Sıcak suyla kurulan turşu kaç günde olur?

Üstüne tuz ve şekerle karıştırdığımız sirkeyi ekliyoruz. Ters çevirip 8 saat bekliyoruz. Sonra düz çevirip karanlık bir yere koyuyoruz yaklaşık 15 günde oluyor bulanma bozulma olmuyor ayrıca kıtır kıtır bir turşu oluyor.

5 litrelik bidona turşu nasıl kurulur?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

You might be interested:  Sarımsak Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Karışık turşu nasıl yapılır?

 1. Kavanozlara nohut atıktan sonra karışık sebzeler yerleştirilir.
 2. Aralarına sarımsak atılır.
 3. En üste maydanoz konur ve suyu için sirke, tuz, limon tuzu, şeker karıştırılır ve içme suyu ile karıştırılarak kavanoza dökülür.
 4. Kapağı kapatılarak serin karanlık bir yere kaldırılır.
 5. Yaklaşık 20_25 gün içinde turşunuz hazır.

1 kiloluk kavanoza salatalık turşusu nasıl yapılır?

Salatalık Turşusu 1 Kg’lık Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Önce salatalıklarımızı yıkıyoruz. Cam kavanoza yerleştiriyoruz.
 2. Daha sonra geri kalan kaya tuzu, limon tuzu, şekerimizi de alıp, ağzını sıkıca kapatıp, ters çeviriyoruz, 1 gün yerinden kaldırmayınız,
 3. Ertesi gün güneş almayan ve serin bir yere koyun.

5 kg karışık turşu nasıl kurulur?

Havuç, salatalık, acur ve kırmızı biberler isteğe göre kesilir. 5 litrelik bidonun içine ilk olarak az miktarda beyaz lahanalar konur ve sıkıştırılır. Üzerine havuç, biber, acur, domates ve salatalık eklenir ve tekrar lahana eklenir. Bu şekilde bidon dolana kadar devam edilir.

Kaliteli turşu nasıl yapılır?

Turşu için kullanacağınız suya tuzu katıp kaynatın ve soğumaya bırakın. Bu suya limon tuzu, sirke, şeker ve aspirini ekleyip karıştırın.Kavanoza bu suyu dökün. Üstüne de küf yapmaması için sıvı yağı ekleyin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 10-15 gün bekletin.

Doğal turşu nasıl kurulur?

Sarmısakları ikiye bölelim. Şişenin içine atalım, sirke, tuz ve limon tuzunu da ilave edip üzerine geçene kadar su koyalım. Güneş görmeyen bir yerde muhafaza edelim. Afiyet olsun inşallah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *