Kereviz Nasıl Yetişir?

işlenmiş toprağa kereviz tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Kereviz nerede nasıl yetişir?

Kereviz Türkiye’de yetiştiği yerler: Memleketimizde kültürü yapılır. Geniş yaprakları ve uzun yaprak saplarıyle şişkin gövdesi yenen, kışlık bir sebze. Vatanı Güney Avrupa’dır. Kereviz, mutedil-serin, deniz havası alabilen rutubetli yerlerde, kumlu, humuslu topraklarda iyi yetişir.

Kereviz ne zaman ekilir nasıl ekilir?

Kereviz tohumun geniş bir ekim zamanı vardır. İlkbaharda başlayan kereviz tohumu ekimi yaz ve sonbahar aylarında devam edebilir. Kış aylarında ise ekilmesi tavsiye edilmez. Genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları kereviz tohumuna uygun olan zamanlardır.

Kereviz üretimi nasıl yapılır?

Kereviz fideleri düzenli yağış alan yerlerde düze, kurak yerlerde ise tava veya masuralara dikilir. Düzenli yağış alan veya sulamanın yağmurlama şeklinde yapıldığı yerlerde kereviz üretimi yapılacak ise fidelerin dikimi düze yapılır. dikimde Sıra arsı 50-60 cm, sıra üzeri 30-40 cm olmalıdır.

Kereviz nasıl bir bitkidir?

Anavatanı Doğu Akdeniz olan ve ılıman iklimlerde yetişen maydanozgiller ailesinden olan kerevizin boyu 2 metreye kadar uzayabilir. İki yıllık bir bitki olan kerevizin krem veya beyaz rengi çiçekleri 3 ila 6 mm çapındadır. Oldukça büyük olan meyvesi, patatese benzer ve birçok yemek türünde kullanılabilir.

You might be interested:  Dallanma Arttıkça Kaynama Noktası Nasıl Değişir?

Kereviz hangi koşullarda yetişir?

Kışları ılık, yazlar kurak ve fazla sıcak olmayan yerlerde gelişimi çok iyidir. Yetiştirme zamanında en fazla 15-20 derece sıcaklık ister. Yüksek veya düşük sıcaklık değerleri kereviz için iyi değildir. 30 dereceniz üzerine çıkan sıcaklıklar kerevizi olumsuz etkiler.

Kereviz nereye ait?

Kereviz (Apium graveolens), Apiaceae (Maydanozgiller) familyası içinde, Batı ve Kuzey Avrupa sahil bölgelerinin ve özellikle de bu bölgelerin çukur ve sazlık kesimlerinin yerlisi olarak kabul edilen, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan, yenilebilir, keskin kokuya sahip, iki senelik bir bitkidir.

Kerevizin dikimi nasıl yapılır?

Dikimi yapılacak fidelerin kök ve yaprakları makas veya bıçakla budanır. Dikimler 30 cm sıra üzeri mesafe ile çepinlerle yapılıp, toprak hafif sıkıştırılır ve hemen can suyu verilir. Yazlık hıyar, domates, biber ve patlıcan bitkilerinin arasına kereviz fidelerini dikmek mümkündür.

Kereviz hangi mevsimde yetişir?

Kereviz iki mevsimde de yetişen bir sebzedir. İlk olarak sonbahar mevsiminin Ekim ayında hasat edilir ve Kasım, Aralık, Ocak aylarında da hasada devam edilir.

Sarımsaklı yoğurtlu kereviz nasıl yapılır?

Yoğurtlu kereviz salatası tarifi Nasıl yapılır?

 1. Kerevizin kabuğunu soyup rendeleyin.
 2. Daha sonra yoğurt, mayonez, sarımsak ve tuzu ekleyip karıştırın.
 3. Servis tabağına alıp ceviz ile süsleyerek servis edin.
 4. Afiyet olsun.

Kereviz nasıl hasat edilir?

Kök kerevizler; bitkilerin elle çekilmesi ile ya da çapa ve belle hasat edilmektedir. Büyük işletmelerde zamandan tasarruf açısından özel pulluklarla da sökülürler. Genellikle kök kerevizlerinde hasat seyreltme şeklinde kademeli olarak yapılır. Sadece hasat olgunluğuna gelmiş kök kerevizlerin hasadı yapılır.

Ispanak ne zaman ve nasıl ekilir?

Ispanak tohumları genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarına ekilmektedir. Bu aylarda ıspanak tohumlarını dikebilirsiniz. Zaman zaman yaz aylarında da ekildiği görülmüştür. Ancak, yaz aylarının sıcak geçtiği bölgelerde ilkbahar veya sonbahar aylarında ekilmesi daha uygun olacaktır.

You might be interested:  Lahana Suyu Nasıl Çıkarılır?

Kereviz çiğ olarak yenir mi?

Çiğ kereviz tüketmekte en az yemeği ve salatası kadar faydalıdır. Kerevizi çiğ yerseniz, yüksek lifli içeriği çok fazla çiğnemenize sebep olacaktır. Yavaş yediğiniz çiğ kereviz sizi uzun süre tok tutacaktır.

Kereviz bitkisi ne işe yarar?

Kereviz, kolesterol seviyelerini ve artrit ağrısını azaltır, kilo vermeye yardımcı olur, vücudu detoksifiye eder, yüksek tansiyonu düşürür ve çok sayıda yolla genel sağlığı destekler. C vitamini bakımından zengindir ve bu nedenle sağlık için son derece faydalıdır.

Kerevizin faydalarını söyler misin?

Kereviz neye iyi gelir?

 • Ödem atılmasına yardımcı olur ve idrar söktürücü özelliği bulunur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Lif açısından zengindir, kabızlığa karşı faydalıdır.
 • Sindirime yardımcı olur, mide asidini dengeler.
 • Yüksek tansiyonu düşürür, damar sağlığını korur.
 • İdrar ve mesane problemleri durumunda iltihabı azaltır.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *