Kahvaltılık Domates Sosu Nasıl Yapılır Oktay Usta?

Kahvaltılık Sos Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Domatesleri güzelce yıkayın, kabuklarını soyun ve mutfak robotundan ektikten sonra bir tencereye alın.
 2. Tencerenin altını açın ve o sırada biberleri temizleyip sarımsaklarla birlikte aynı şekilde robottan çekin ve tencereye ekleyin.
 3. Suyunu çekip koyulaşmaya başladıktan sonra içine sirke zeytinyağı ve tuzu ekleyin. Maydanozu ince ince doğradıktan sonra onu da ekleyin. Bir kez daha karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın.

Oktay usta domates sosu nasıl yapılır?

Domateslerimiz suyunu çekip, koyulaşmaya başladıktan sonra sıcakken rondo ile bir güzel çekiyoruz. Ardından yaklaşık on dakika daha pişirip, altını kapatıyoruz. Daha sonra sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz ve kapaklarını sıkıca kapatıp, ters çeviriyoruz. Bir gün boyunca bu şekilde kıpırdatmadan bekletiyoruz.

Domates sosu kışlık nasıl hazırlanır?

Domatesleri güzelce yıkayın ve kabuklu bir şekilde iri parçalar halinde doğrayarak büyükçe bir tencerenin içerisine aktarın. Domatesleri tencereye aktarırken aralarına bolca tuz serpin. Ardından kapağını kapatın ve 3-4 saat kadar oda sıcaklığında suyunu salmasını bekleyin.

Oktay Usta konserve menemen nasıl yapılır?

Büyükçe bir tencereye sıvıyağı koyup, biberleri atalım ve kavurmaya başlayalım. Renkleri biraz dönünce domatesleri ilave edelim. Tenceremizin kapağını kapatalım orta ateşte kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra tuzunu ilave edelim ve kapağı açık olarak suyunu çekene kadar pişirmeye devam edelim.

You might be interested:  Domates Bitkisi Nasıl Sulanır?

Kış hazırlıkları nasıl yapılır?

Taze fasulye konserveleri, bin bir çeşit domates sosları, köz patlıcanlar ise en leziz kış hazırlıklarındandır. Bamya sevenlere ise bamyanın dondurucuya atılmış hali mutlaka tavsiye edilir. Turşu, tarhana ve erişte ise hemen ilk akla gelen kış hazırlıklarındandır.

Kışlık menemen kaç dakika kaynatılmalı?

Kavrulan biberlerin üzerine küp küp doğradığınız domatesleri ekleyip karıştırın ve tencerenin kapağını kapatarak kaynamaya bırakın. Kaynayan menemen sosuna tuzu ekleyip karıştırın. Tencerenin kapağını açık bırakarak menemen suyunu çekene kadar pişirmeye devam edin. (Yaklaşık 2 saat pişirmeniz yeterli olacaktır.

Kışlık domates sosu Kahvaltılık nasıl hazırlanır?

Soyduğumuz biberleri küçük küpler halinde doğrayıp domatesin içine atıyoruz. Sonra biber,sarımsak, maydanozlarımızı küçük küçük doğrayıp kavuruyoruz. Kavurduğumuz biber, sarımsak maydanoz karışımını da domatesin içine ekliyoruz. Tuzunu da ekleyip hepsini kaynatmaya bırakıyoruz.

Domates sosu yaparken ne kadar kaynatılır?

(Yani toplamda minimum, bir buçuk saat pişirmiş oluyoruz. Eğer daha koyu bir sos olmasını isterseniz, bir süre daha kaynatmaya devam edip, suyunu çektirebilirsiniz. )

Kışlık domates sosu ne kadar kaynatılır?

Robotta çekilen domatesler tencereye alınır ve hiç bir şey eklemeden (yağ, tuz) orta hararetli ateşte en az 45-60 dk kaynatılır. Kaynatma süresi çok önemli. 45 dk pişirdim altını kapatayım demeyin, bu noktada domatesin su miktarı size yol gösterici olacaktır.

Konserve menemen nasıl pişirilir?

Konserve Menemen Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tavanın içerisine sıvı yağ eklenir ve konserve domates-biber karışımından ilave edilir.
 2. 10 dk kadar pişirilir ve en son üzerine 1 yumurta kırılır,karıştırılır.
 3. Pulbiber ve tuzu da eklendikten sonra ocaktan alınır. Servis yapılır.Afiyet olsun.

Domates konservesi nasıl yapılır Refika?

Göz göz kaynayınca 50 gr tuz ekleyin. Domateslerin fazla suyu uçup, sos kıvamına geldiğinde, sterilize ettiğiniz kavanozlara sıcakken doldurun. Kavanozların kapağını sıkıca kapatıp, ters çevirerek kaldırın. Tüm kış kullanabileceğiniz püreniz artık hazır.

You might be interested:  Yanik Yemek Kokusu Nasil Cikar?

Konserve tuz atılır mı?

Biber ve domatesleri karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra 1 yemek kaşığı tuz koyup, tekrar karıştırın. Tencerenin kapağını kapatmadan menemen suyunu çekene kadar ya da istediğiniz kıvama gelene kadar kaynatın.

Evimizde kış için hangi hazırlıklar yapılır?

Turşu, erişte ve tarhana ilk akla gelen kışlık hazırlıklardır. Kışlık hazırlık dondurucuya bezelye atma ve salamura yaprak yapma ile başlar. Ekim ayında da köz kırmızı biber turşusu ile son bulur. Domates sosları, köz patlıcanlar, taze fasulye de kışlık hazırlıklar içerisinde yerini alır.

Kış hazırlıklarında neler yapabilirim?

Yazın Şahane Lezzetlerini Kış Aylarına Taşımak İçin Yapılması Gereken 18 Kış Hazırlığı

 • Kışlık Domates Sosu Tarifi.
 • Domates Salçası Tarifi.
 • Salamura Asma Yaprağı Tarifi.
 • Biber Turşusu Tarifi.
 • Pancar Turşusu Tarifi.
 • Salatalık Turşusu Tarifi.
 • Üzüm Reçeli Tarifi.
 • İncir Reçeli Tarifi.
 • Kış için konserve nasıl yapılır?

  Domates ve biberler tencereye alındıktan sonra, kapağı açık olarak pişirilmelidir. Pişirme işlemi kısık ateşte en az 2 saat süreyle, suyunu çekene kadar yapılmalıdır. Konserve vakumlama aşamasında, pişen menemen sıcak şekilde kavanozlara doldurulmalı ve dolum işlemi bitene kadar ocağın altı kapatılmamalıdır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *