Kabak Reçeli Kireçli Nasıl Yapılır?

Kireçte Kabak Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır? 1 litre suyu bir kaba aktarın. İçerisine kireci ilave edin ve bir köşede su berraklaşıp kireç dibe çökene kadar bekletin. Bu süre 40 dakika – 1 saat arasında sürecektir.

Kabak reçeline hangi kireç kullanılır?

Kireçte Balkabağı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kg balkabağı
 • 5 su bardağı şeker.
 • 6 su bardağı su.
 • Yarım limon suyu veya 1 çay kaşığı limon tuzu.
 • 300 gr sönmemiş kireç
 • 2, 5 litre su.
 • Arzuya göre çubuk tarçın.
 • Kabak reçeli kireçsiz nasıl yapılır?

  Balkabağı Reçeli (Kireçsiz) Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kabağı soyalım yeşil kısmını tamamen keselim(bu kısmı çorba yapımında kullanabilirsiniz).
  2. Yıkayıp süzdürelim.
  3. İyice süzülen kabağımızı dilediğimiz şekilde doğrayalım.
  4. Pişireceğimiz tencereye kabağı alalım.
  5. Üzerine şekeri limontuzu tarçın ve karanfil ilave edelim.

  Kabak tatlısının sert olması için ne yapmalı?

  Antakya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olan kireçte kabak tatlısı için kabaklarınızı pişirmeden önce şekere değil kireçli suya yatırmanız gerekir. Bu işlem kabakların dışlarının sertleşmesine neden olur. Kabaklar en az yarım gün boyunca kireçli suda tutulur. Süre uzadıkça kabakların sertliği de artar.

  Reçel için kireç suyu nasıl hazırlanır?

  Kireçli su, 2-3 litre suya 100 gr kadar sönmemiş kireç karıştırılarak elde ediliyor. Suyun durulması için 7-8 saat gerekir. Bundan sonra su dikkatle tortusundan ayrılıyor ve kabaklar bu suya atılarak 2-3 saat veya bir gece bekletiliyor. Bekletme süresi çeşitli tariflerde farklı veriliyor.

  You might be interested:  Ele Geçen Biber Acısı Nasıl Geçer?

  Kabak tatlısında hangi kireç kullanılır?

  300 gr. sönmemiş kireç

  Kabak tatlısı kireç yerine ne kullanılır?

  Şimdi işin püf noktasına geliyoruz ben kireç kullanmaktan çekindiğim için kabaklarımı büyük bir leğen içerisinde 2, 5 yemek kaşığı karbonatla üzerine gelecek kadar suyla birlikte bir gece boyunca buzdolabında beklettim. Ertesi sabah kabakları bol suyla yıkayarak 15 dakika kadar temiz suda beklettim.

  Kabak tatlıs nasıl yapılır?

  Kabakları geniş bir tencereye alın ve üzerine şekeri ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 3 saat ya da 1 gece tezgahta bekletin. Bekleme süresi sonrasında suyunu salan kabakları ocağa alın. Kapağı kapalı şekilde yumuşayana kadar yaklaşık 30-50 dk kontrollü olarak pişirin.

  Hatay usulü kabak reçeli nasıl yapılır?

  Kabakları bir gece suda bekletin sabah kabakları kireç suyundan alın iyice yıkayın biraz suda bekletin. Sonra kabakları çatalla delip tencereye alın. Üzerine şekeri dökün sonra iki su bardağı su döküp ocağın üzerine alın kaynamaya başlayınca ocağı kısıp kısık ateşte kaynamaya bırakın.

  Kabak tatlısı nasıl yumuşak olur?

  Hazırladığınız bal kabaklarını bir tencerenin içerisine dizin ve üzerine şeker gezdirerek 1 gece şekere yatırarak bekletin. Bu sayede kabaklarınız hem daha kolay pişecektir hem de lezzetleri enfes olacaktır.

  Kabak tatlısı nasıl kıtır kıtır olur?

  Kabakları çıtır olması için uzun ve ince doğruyoruz. Doğranmış kabaklar ile duru kireçli suyu birleştiriyoruz. Kabakların üzerine tabak kapatın iyice su ile temas etmesi için. Bu suda da 24 saat bekletin.

  Kabak tatlısı nasıl koyu kıvamlı?

  Bekletmeden kabak tatlısı yapmak için, pişirme esnasında tencereye su eklemeniz gerekmektedir. Tam kıvamında şerbeti yakalamak için, kabaklar hafifçe yumuşamaya başladıktan sonra, bir süre kapağını açık bırakarak, pişirmeye devam edin. Bu kabak tatlısının şerbetinin koyulaşmasını sağlayacaktır.

  You might be interested:  Saçtaki Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

  Kireç suyu formülü nedir?

  Kalsiyum hidroksit
  InChI
  ChemSpider 14094
  Özellikler
  Molekül formülü Ca(OH)2

  Sönmemiş kireç formülü nedir?

  Kalsiyum oksit (CaO) ya da sönmemiş kireç geniş bir kullanım alanı bulunan bir çeşit kimyasal bileşiktir.

  Kirecin çıkmaması için ne yapmalı?

  Kireç badanası

  Patlamalar hem kirlenmeye hem de insan vücudunda yanmalara sebep olur. Sönen kireç dinlendirilir. Badananın çıkmaması için içine % 3 oranında şap veya tuz konur.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *