Kabak Kurutması Nasıl Kurutulur?

Kabak kurutma nasıl yapılır. Kabak kurutma nasıl yapılır. Dolmalık kabakları öncelikle güzelce yıkayarak sap kısımlarını kesin. Kabuklarını patates oyacağı için kullandığımız aletle güzelce ince bir şekilde soyun ve ardından ortadan ikiye bölün. Daha sonra kabakların içerisini kabak oyacağı ile güzelce oyun.

Güneşte kabak nasıl kurutulur?

Kabakları kurutarak kışa iyi bir hazırlık yapmak istiyorsanız pişirme yönteminiz her ne olacaksa olsun kabakların iyi bir şekilde kuruması için bir yorgan iğnesi yardımıyla ipe dizerek kurutmaya uygun bir yere asın ya da dilimledikten sonra biz bez üzerine dizerek güneş altına bırakın.

Kışlık kabak kurutması nasıl yapılır?

Kurutacağınız kabağın miktarına bağlı olarak, dilimlediğiniz kabakları kağıt havlu serili bir tabağa, eski bir gazete üzerine veya geniş bir sofra bezine dizebilirsiniz. Yalnızca, kabak dilimlerinin birbirine değmemesine dikkat edin. Son olarak, direkt güneş alan, nemden uzak bir yerde kurumaya bırakın.

Kabak gölgede kurur mu?

Kabağı kurutacağınız yerin direkt güneş almaması önemli. Gölge, çok rüzgar olmayan bir balkon en ideali. Önemli olan bir diğer noktaysa havanın nemli olmamasıdır. Nemli bölgelerde kurutulan sebzeler bir poşet içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Kuruluk kabak nasıl yapılır?

Pazardan veya manavdan aldığımız taze dolmalık kabakları ortadan ikiye kesiyoruz. Sonra dolma oyacağı ile içlerini çıkarıp dışlarına çizgiler atıyoruz ve hepsini böyle hazırlayınca iğneye ipliği saplayıp onar tane ipe diziyoruz. Güneş alan bir yere ipi gerip kurutuyoruz.

You might be interested:  Közlenmiş Biber Nasıl Kolay Soyulur?

Mini kabaklar nasıl kurutulur?

Fırının üzerine yağlı kâğıt serilir ve dilimlenmiş olan kabaklar bir santimetre aralıklar ile koyulur. Daha sonra ise her 30 ya da 40 dakikada bir olacak şekilde kabaklar ters çevrilir.

Dekoratif kabak nasıl kurutulur?

Fetüsün yüzeyi sabunlu suyla yıkanır ve iyice kurutulur. Daha sonra balkabağı alkol veya başka herhangi bir alkol içeren sıvıyla ovulur. Bundan sonra, dekor materyali bir hafta boyunca direkt güneş ışığından izole edilen iyi havalandırılan bir odaya aktarılır. Orada, kabuğun rengi değişene kadar kabak kalır.

Kızartmalık kabak kurusu nasıl yapılır?

Yorgan iğnesine yorgan ipini geçirin, yorgan iğnesini dilimlediğiniz kabakların ortasından geçirip ipe dizin. İpe dizdiğiniz kabakları bol güneşli fakat aynı zamanda hafif rüzgar alan bir yere asın. Kabaklar kıtır kıtır oldu mu iyice kurumuş demektir.

Buzluğa kışlık kabak nasıl konur?

İlk olarak kabakları yıkıyoruz ve iyice kuruluyoruz. Sonra alacalı soyuyoruz ve yarım daire biçiminde doğruyoruz. Poşetlere yerleştiriyoruz ve poşetlerin havasını pipet yardımıyla alıp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Dondurucuya atıyoruz.

Kabak nasıl kurutulur Cahide?

İrileşmiş, sertleşmiş kabakları soyup bir parmak kalınlığında irice doğrayın. Üzerine saf kaya tuzu serpin. Pamuklu bir bez üzerine serip güneşte kurutmaya bırakın. Kabak çok çabuk kurur.

Kabak oyucu nasıl kullanılır?

Oldukça kolay kullanıma sahip olan sebze oyucu oldukça pratiktir. Oymak istediğiniz sebzeye oyma aparatını sapladıktan sonra bastırarak kolayca çevirin ve kısa sürede oyma işlemini gerçekleştirin. Dolma yaparken hiç zorlanmayacağınız ve büyük bir pratiklik sağlayacak sebze oyma aparatı tam size göre.

Kışlık kabak nasıl yapılır?

Dondurucuda Kışlık Kabak Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kabakları yıkayıp kabuklarını soyup yemeklik küp küp doğruyoruz.
  2. Kabaklarımızı istediğimiz miktarlarda buzdolabı poşetlerine koyup fazla havasını pipetle çekiyoruz yani vakumluyoruz.
  3. Dondurucuya koyup kışın ister yemek ister çorba olarak kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
You might be interested:  Kışlık Kabak Nasıl Hazırlanır?

Evde kabak çekirdeği nasıl kurutulur?

Kabak çekirdeğinde etli kısım kalmadığından emin olun. Bir fırın tepsisine çekirdekleri yayın. Serin ve rutubetsiz yere kaldırın. Günlük olarak kabak çekirdeklerini kontrol edin, her iki tarafın eşit kurumasını sağlayın, çekirdekleri 1 ay boyunca fırın tepsisinde kurumaya bırakın.

Kuru kabak Yoğurtlaması nasıl yapılır?

Geniş bir tavaya sıvıyağ bırakılıp salçayı ve sarmısağı kavuruyoruz.Iyıce süzülmüş kabakları tavaya bırakıp tekrar kavruluyor. Ceyrek bardak suyu ılave edıp 2 dak. kadar kabakları pişiriyoruzServis tabağına alıp üzerine sarmısaklı yoğurt dökuyoruz.Daha sonrada yağda kızdırılmış bıberi yoğurdun uzerıne dokuyoruz

Kurutulmuş kabak nasıl haşlanır?

Başka bir tencereye yağı koyuyoruz. Ardından soğanları küçük küçük doğrayıp tencereye aktarıyoruz ve kavuruyoruz. Ardından domates salçası ekleyip biraz daha kavuruyoruz. En sonunda kuru kabakları ekleyip 5 dakika daha kavuruyoruz ve su ekliyoruz. 10- 15 dakika pişirip ocağın altını kapatıyoruz.

Buzluğa kabak kavurması nasıl yapılır?

Buzluktan Kabak Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Tenceremize sıvı yağını koyuyoruz. Üzerine soğanları küp küp doğuruyoruz. Pembeleşince salçayı ilave ediyoruz.
  2. Buzluktan çıkarttığım kabakları ekliyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı biraz pişiriyoruz.
  3. Sulanacaktır. Zaten suyu çektiği zaman biraz sıcak su ilave ediyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *