Kabak Dolması Kurutması Nasıl Yapılır?

Kabak kurutma nasıl yapılır. Kabak kurutma nasıl yapılır. Dolmalık kabakları öncelikle güzelce yıkayarak sap kısımlarını kesin. Kabuklarını patates oyacağı için kullandığımız aletle güzelce ince bir şekilde soyun ve ardından ortadan ikiye bölün. Daha sonra kabakların içerisini kabak oyacağı ile güzelce oyun.
Pazardan veya manavdan aldığımız taze dolmalık kabakları ortadan ikiye kesiyoruz. Sonra dolma oyacağı ile içlerini çıkarıp dışlarına çizgiler atıyoruz ve hepsini böyle hazırlayınca iğneye ipliği saplayıp onar tane ipe diziyoruz. Güneş alan bir yere ipi gerip kurutuyoruz.

Kabak kuruturken kabukları soyulur mu?

Kış aylarında da nefis kabak dolmaları tüketmek istiyorsanız iri kabaklar seçip kurutarak bu keyfi sağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz iri, olgun kabakları iyice yıkayıp sap kısımlarını kestikten sonra kabuklarını soyun. Daha sonra tam ortasından enine doğru ikiye kesip içini boşaltarak kurutmaya hazır hale getirin.

Kabak gölgede kurur mu?

Kabağı kurutacağınız yerin direkt güneş almaması önemli. Gölge, çok rüzgar olmayan bir balkon en ideali. Önemli olan bir diğer noktaysa havanın nemli olmamasıdır. Nemli bölgelerde kurutulan sebzeler bir poşet içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Dolmalık kabak kurusu nasıl pişirilir?

Kabakları güzelce yıkayın ve saplarını kesin. Kabuklarını soyun ve ortadan ikiye kesin. Kabakları kurutmak için, ortalarından ip geçirip asacağınızdan, içlerini kabak-patlıcan oyacağı ile oyun. Çıkan içleri atıp israf etmeyin, bununla mücvere, böreğe veya omletinize harç yapabilirsiniz.

You might be interested:  Lahana Ne Zaman Yetişir?

Kabak Kurutmasi nasıl yapılır?

Kurutacağınız kabağın miktarına bağlı olarak, dilimlediğiniz kabakları kağıt havlu serili bir tabağa, eski bir gazete üzerine veya geniş bir sofra bezine dizebilirsiniz. Yalnızca, kabak dilimlerinin birbirine değmemesine dikkat edin. Son olarak, direkt güneş alan, nemden uzak bir yerde kurumaya bırakın.

Kabak nasıl kurutulur Cahide?

İrileşmiş, sertleşmiş kabakları soyup bir parmak kalınlığında irice doğrayın. Üzerine saf kaya tuzu serpin. Pamuklu bir bez üzerine serip güneşte kurutmaya bırakın. Kabak çok çabuk kurur.

Yemeklik kabak nasıl soyulur?

HAZIRLANIŞI

 1. Kabağın alt ve üst kısımlarını kesin.
 2. Soyucu ile kabağın kabuklarını soyun.
 3. Kabağı soymayacaksanız, bıçağı kabuk kısmına sürtün. Kabukları temizleyin.
 4. Soyulmuş kabağınız kullanılmaya hazır. Afiyet olsun!

Dekoratif kabak nasıl kurutulur?

Fetüsün yüzeyi sabunlu suyla yıkanır ve iyice kurutulur. Daha sonra balkabağı alkol veya başka herhangi bir alkol içeren sıvıyla ovulur. Bundan sonra, dekor materyali bir hafta boyunca direkt güneş ışığından izole edilen iyi havalandırılan bir odaya aktarılır. Orada, kabuğun rengi değişene kadar kabak kalır.

Mini kabaklar nasıl kurutulur?

Fırının üzerine yağlı kâğıt serilir ve dilimlenmiş olan kabaklar bir santimetre aralıklar ile koyulur. Daha sonra ise her 30 ya da 40 dakikada bir olacak şekilde kabaklar ters çevrilir.

Kabak oyucu nasıl kullanılır?

Oldukça kolay kullanıma sahip olan sebze oyucu oldukça pratiktir. Oymak istediğiniz sebzeye oyma aparatını sapladıktan sonra bastırarak kolayca çevirin ve kısa sürede oyma işlemini gerçekleştirin. Dolma yaparken hiç zorlanmayacağınız ve büyük bir pratiklik sağlayacak sebze oyma aparatı tam size göre.

Kurutulmuş kabak nasıl haşlanır?

Başka bir tencereye yağı koyuyoruz. Ardından soğanları küçük küçük doğrayıp tencereye aktarıyoruz ve kavuruyoruz. Ardından domates salçası ekleyip biraz daha kavuruyoruz. En sonunda kuru kabakları ekleyip 5 dakika daha kavuruyoruz ve su ekliyoruz. 10- 15 dakika pişirip ocağın altını kapatıyoruz.

You might be interested:  Taze Soğan Ne Kadar Sürede Yetişir?

Kuru kabak Yoğurtlaması nasıl yapılır?

Geniş bir tavaya sıvıyağ bırakılıp salçayı ve sarmısağı kavuruyoruz.Iyıce süzülmüş kabakları tavaya bırakıp tekrar kavruluyor. Ceyrek bardak suyu ılave edıp 2 dak. kadar kabakları pişiriyoruzServis tabağına alıp üzerine sarmısaklı yoğurt dökuyoruz.Daha sonrada yağda kızdırılmış bıberi yoğurdun uzerıne dokuyoruz

Evde kabak çekirdeği nasıl kurutulur?

Kabak çekirdeğinde etli kısım kalmadığından emin olun. Bir fırın tepsisine çekirdekleri yayın. Serin ve rutubetsiz yere kaldırın. Günlük olarak kabak çekirdeklerini kontrol edin, her iki tarafın eşit kurumasını sağlayın, çekirdekleri 1 ay boyunca fırın tepsisinde kurumaya bırakın.

Buzluğa kabak kavurması nasıl yapılır?

Buzluktan Kabak Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tenceremize sıvı yağını koyuyoruz. Üzerine soğanları küp küp doğuruyoruz. Pembeleşince salçayı ilave ediyoruz.
 2. Buzluktan çıkarttığım kabakları ekliyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı biraz pişiriyoruz.
 3. Sulanacaktır. Zaten suyu çektiği zaman biraz sıcak su ilave ediyoruz.

Kışlık su kabağı yemeği nasıl yapılır?

Urfa Usulü Su Kabağı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Nohudu bir gece önce suda bırakın. Ertesi gün düdüklüde haşlayın.
 2. Su kabağını soyup, ortasındaki çekirdekli kısmı çıkarıp, küp küp doğrayın. Domatesleri posası kalana kadar sıkın.
 3. Tencereye sıvı yağ ve haşlanmış etleri ekleyip, kavurun.
 4. Üzerine doğranmış su kabağını katın.

Kuru kabak kızartması nasıl yapılır?

Kuru Kabak Biber Kızartması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kuru biberleri kabakları bolca suyun içine koyup yumuşayıncaya kadar kaynatıyoruz (yaklaşık 15-20 dk).
 2. Kurular şişeceği için suyu az koymayın ve miktarına aldanıp çok atmayın.
 3. Yumuşayınca süzün ve zeytinyağlı birlikte biraz kızartın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *