Kabak Çiçeği Dolması Nasıl Olur?

Kabak çiçeklerinin sap kısmındaki yeşilliklerini kopartın. Çiçeğin içindeki sarı kısmı çay kaşığı yardımı ile yaprağı yırtmadan çıkartın. Temizlediğiniz çiçekleri suda bekletmeye devam edin. (Kabak çiçekleri çabuk piştiği için dolmanın pirincini kavurarak yapmakta yarar var.) Soğanları zeytinyağında kavurun, üzerine yıkadığınız pirinci ilave edin.

Kabak çiçeği ile dolma nasıl yapılır?

İç kısımları ayıklanır, narin hareketlerle yıkanıp fazla suyu süzülür. Önceden hazırlanan hafif diri kıvamlı zeytinyağlı dolma harcı ile doldurulan çiçekler özenle kapatılıp kısık ateşte pişirilir. Taze sıkılmış limon suyu ya da sarımsaklı yoğurt eşliğinde hapur hupur, üçer beşer afiyetle yenilir.

Çiçek dolmasının içi nasıl hazırlanır?

Çiçeklerin dışındaki yeşil yaprakları temizlenir, yıkanır. Kabuğu soyulan domates, soğan, nane, maydanoz da küçük küçük doğranarak cam bir kaseye alınır. Geriye kalan tüm malzemeler ile birleştirilerek hazırlanan dolma içi 15 dakika bekletilir. Çiçeklerin içi çay kaşığı yardımı ile doldurulur.

Kabak çiçeği dolması ne zaman çıkar?

Kabak çiçeği dolması; yöreye göre değişse de genellikle temmuz ayında, Ege ve Akdeniz’de sabahın erken saatlerinde toplanan kabak çiçeklerinden yapılır.

Kabak çiçeği dolması neden acı olur?

sabahın erken saatlerinde toplanan körpe kabak çiçeklerinden vakit kaybetmeksizin yapılması gereken dolma. şayet çiçekler kartlaşmış ise o enfes yiyecek acı itici bir tat bırakabilir ağzınızda.

You might be interested:  Salatalık Maskesi Ne Kadar Bekletilmeli?

Balkabağı çiçeğinden dolma olur mu?

Amerika’da Connecticut tarla kabakları denilen bal kabağı çeşidi genellikle çiçekleri için özel olarak yetiştirilir. Ülkemizde özellikle Ege Bölgesinde kabak çiçeklerinden hem lezzetli hem de hoş görünümlü dolmalar yapılır.

Kabak çiçeği ile neler yapılır?

Dolmasından kızartmasına, salatasından kavurmasına birçok yemeği yapılır. Kabak çiçeği mevsimi yazdır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında Ege, Akdeniz sahillerindeki restoranlarda kabak çiçeği dolmasının tadına bakabilirsiniz.

Kabak çiçeği içi nasıl temizlenir?

Öncelikle kabak çiçeklerini akan su altında nazikçe yıkayıp suyunu süzdürüp kurulayınız. Sapını ve hafif dikenli taç yapraklarını dikkatlice kopartınız. Yaprakları parmaklarınızla aralayıp içindeki tohum kısmını kopartınız. Bu narin ve lezzetli çiçeği temizlemek için yapılacaklar işte bu kadar.

Kabak çiçeği nasıl muhafaza edilir?

Kabak çiçeği derin dondurucuda saklanabilir. Kendim kabak çiçeğini kış aylarında kullanmak için, derin dondurucuda saklıyorum.

Kabak çiçeği dolması kaç dk pişer?

Çiçeklerin yapraklarını fotoğraftaki gibi kapatıp tencereye dizin. Çiçeklerin yarısına gelecek kadar su ekleyin, biraz zeytinyağı gezdirin ve kısık ateşte kapağı kapalı olarak 20-25 dakika pişirin.

Kabak çiçeği ne zaman olur?

Daha çok reçellerini, şerbetlerini yaptığımız çiçeklerin, yemek olarak en çok kullanılanı kabak çiçeği. Tam da ‘çiçeği burnunda’ deyiminin gerçek olduğu bahar mevsimi, kabak çiçeği için en ideal mevsim.

Kabak çiçeği mevsimi ne zaman?

Egeli kadınların hünerli ellerinde unutulmaz bir lezzete dönüşen kabak çiçeklerini haziran-ağustos aylarında pazarlarda bulmanız mümkün. Genellikle zeytinyağlı olarak hazırlanan kabak çiçeği dolmasının kıymalısı da yapılabiliyor.

Kabak hangi mevsimde olur?

Hazirandan eylül sonlarına kadar doğal yetiştirilen kabakları tüketmeniz mümkündür. Ancak kış aylarında da birçok tezgahta kabak bulabilme imkanı vardır. Bunlar da sera ile yetiştirilen kabaklardır. Kısacası yılın hemen her mevsiminde kabak kolay bulunabilecek sebzeler arasında yer alır.

You might be interested:  Domates Sosu Nasıl Saklanır?

Acı kabak yenir mi?

‘Karpuz, kavun, salatalık, kabak gibi sebze ve meyvelerde acı tat hissederseniz yemeyin’

Kabak zehirler mi?

Cucurbitacin yeşil kabakta olması gereken miktardan fazla çoğalırsa çok zararlı ve tahriş edici bir etkiye sahiptir. Nazofarinks ve ağız boşluğunun mukoza zarını olumsuz yönde etkiler. Bu madde az miktarda yükselir ve vücutta birikir ise daha sonra, gastrit veya mide ülseri, 12 duodenum ülseri kazanabilirsiniz.

Kabak çiçeği koparılır mı?

4 kişilik ilik bir aile için 12 kabak çiçeği 1 kuru soğan 4 yemek kaşığı pirinç 1 çay kaşığı nane, 1 tatlı kaşığı kuş üzümünden oluşan iç hazırlandıktan sonra kabak çiçekleri yıkanıp içlerindeki parçaları tabanını delmeyecek şekilde kopartılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *