Incir Cipsi Nasıl Yapılır Nefis Yemek Tarifleri?

İncirleri çok ince bir şekilde yuvarlak olarak kesin. 2. Ardından 100 derecede önceden ısıtılmış yağlı kağıt serili bir tepsiye incirleri dizerek yaklaşık 1-2 saat incirler kuruyup çıtırlaşana kadar pişirin.

Aydın inciri nasıl kurutulur?

İncirlerin üzerini ince bir tülbentle ya da tülle örtün. İncirleri dizdiğiniz tepsiyi güneş gören bir yere koyun. 2-3 saatte bir kontrol ederek kurutun. Bu şekilde incirlerin yaklaşık 3-5 gün içinde tamamen kuruması sağlanabilir. İki tarafında güzelce kuruması için arada incirleri ters düz etmeyi unutmayın.

İncir nasıl kurutulur nasıl saklanır?

İncir saklama koşulları

Kuruyan incirleri 2 hafta içinde tüketecekseniz eğer kapalı ve güneş almayan yerde muhafaza edebilirsiniz. Eğer kış mevsimine saklamak istiyorsanız buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde ve hava almayan poşet ya da kavanozda saklayabilirsiniz. 1 yıl boyunca hiç bozulmadan tazeliğini koruyabilir.

Siyah incir kurutulur mu?

Aydın’da sadece yaş tüketilen sofralık siyah incirin, kurutulabilen çeşidi geliştirildi. Aydın’da incirde araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile kalite analizlerinin yapıldığı İncir Araştırma Enstitüsü’nde daha sadece yaş olarak tüketilen siyah incirin, kurutulabilen çeşidi geliştirildi.

Fırında incir kurutması nasıl yapılır?

İncirleri fırında kurutmak için, meyveleri fırın tepsisine aralıklı bir şekilde dizin. Fırını 45 dereceye ayarladıktan sonra tepsiyi fırına yerleştirin. 12 saat boyunca kontrollü bir şekilde incirleri pişirin. Ortalama 12 saat sonunda incirler kurumuş olacaktır.

You might be interested:  Eldeki Acı Biber Acısını Ne Geçirir?

İncir kurutmak için neye Bandırılır?

Geleneksel bandırma işleminin amacı, incirlerin kurtlanmasını, bozulmasını engellemektir. Bunun yanı sıra bandırılan incirlerin, daldayken üzerlerine yapışan toz topraktan da arındırılması amaçlanır. Bandırma, kuru incirin ömrünü uzatır.

İncirin Kurtlanmaması için ne yapmalı?

İncirleri, böcek ve sineklerden muhafaza etmek adına üstünü bir ince bez ile örtün ve güneşte kuruması için bekletin. Doğru biçimde kurutulması için, meyvelerin hem üzerinde hem de altında hava giriyor ve çıkıyor olmalı. Geceleri incirleri içeri getirin, fakat sabah yeniden güneşte bırakın. 2-3 gün süresince kurutun.

Kuru incir evde nasıl muhafaza edilir?

Peki kuru incir nasıl muhafaza edilir? Serin bir yerde tutulması öneriliyor. Uzun süre boyunca tüketmeyecekseniz, buzdolabı poşetlerine koyarak dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Derin dondurucunuz varsa, dondurucunuzda da kuru incirlerinizi muhafaza edebilirsiniz.

İncir Bandırma suyu nasıl hazırlanır?

Kargı sepet bandırma için hazırlanmış defne suyunun içerisine konulur. Yaklaşık 5dk civarında incirlerin suyun içerisinde kalması sağlanır. İncirler sıcak su ile yumuşayacaktır, defne suyu incirler üzerinde doğal bir koruma oluşturacaktır. 5dk sonra incirler sudan çıkarılır ve güneşe serilir.

Yaş incir derin dondurucuda saklanır mı?

Eğer inciri 10-15 gün içerisinde tüketeceğinizi düşünüyorsanız buzdolabında veya derin dondurucuda saklamanıza gerek yok. Güneş görmeyen bir yerde saklayabilir ve tüketebilirsiniz. Ama uzun süre saklamayı düşünüyorsanız derin dondurucuda saklamak en doğru yöntemlerden biridir.

Evde yaş incir nasıl kurutulur?

Evde Taze İncir En Kolay Nasıl Kurutulur?

  1. Öncelikle sağlam ve çürük olmayan incirleri seçin.
  2. Seçilen incirleri güzelce yıkayın ve suyunun süzülmesini bekleyin.
  3. Uzun saplarını dilerseniz kesebilirsiniz.
  4. Yıkanan ve suyunu süzen incirleri boyuna olacak şekilde ikiye kesip kurutabilirsiniz.

İnciri ne kurutur?

Dip kısmına tuz dökün üzerinden az miktar su dökün tuz kurutur. Baharın tazelenince üzerinden tulumba ile ot kurutma ilaçı atın.

You might be interested:  Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

İncir nasıl muhafaza edilir?

Üreticiden aldığınız kuru inciri 10-15 gün içerisinde tüketeceğinizi düşünüyorsanız buzdolabında saklamanıza gerek yok. Güneş görmeyen bir yerde saklayabilir ve tüketebilirsiniz. Ama uzun süre saklamayı düşünüyorsanız buzdolabında saklamak en doğru yöntemlerden biridir.

İncir fırında kaç derecede kurutulur?

Fırında kurutma:

Kestiğiniz incirleri aralıklarla tepsilere dizin ve 50 derecede kapağı hafif aralık şekilde fırınlayın. İncirleri saat başı ters düz edin. Yaklaşık 10-12 saat içinde incirleriniz tamamen kuruyacaktır. Kuru incirleri hava almayan cam kavanozda güneş görmeyecek şekilde uzun süre saklayabilirsiniz.

Sertleşmiş kuru incir nasıl yumuşatılır?

İnciri yemeden önce fırında 1-2 dakika hafif ısıtırsanız incir yumuşayacaktır. Kışın doğalgaz peteğinin yanında 5-6 dakika bekletilen kuru incir yumuşak hale gelir ve istediğiniz gibi yiyebilirsiniz.

İncir nasıl kurutulur nefis yemek tarifleri?

İncir Kurusu Tarifi Nasıl Yapılır? İncirleri yıkayıp elimizle üzerlerine basarak yassılaştırın. Daha sonra büyükçe bir tepsiye dizip güneş gören bir yerde 5 gün kadar arada ters-düz yaparak kurutun. 5 günün sonunda un ile incirleri ovalayıp buzdolabında saklayın. Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *