Iftarda Nasıl Yemek Yemeliyiz?

İftar bir çorba ile açılmalı ve bir süre ara verdikten sonra yemeğe geçilmelidir. İftara su, çorba, peynir, zeytin, hurma veya kuru kayısı ile hafif başlayarak, ana yemeğe daha sonra geçilmesi daha uygundur. Sağlıklı beslenme ilkeleri açısından değerlendirildiğinde ramazana en uygun tatlı bence güllaç.

İftarda cok yememek icin ne yapmali?

Mutlaka sahura kalkılmasını, iftar ile sahur arasında bol bol su tüketilmesini, protein ve sebze ağırlıklı beslenme türünün tercih edilmesini öneriyorum. Ayrıca kızartılmış besinlerden uzak durarak, tatlı yerine meyve veya meyve kurusu tüketmek daha doğru bir davranış olacaktır.

İftarda oruç nasıl açılır?

‘Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.’ ‘Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim.

Ramazanda nasıl kilo veririm?

Ramazan’da nasıl kilo verilir?

 1. Öğünleri tek seferde bitirme. İftar vakti yemeğe saldırmak, yapılabilecek en büyük yanlış.
 2. Yürüyüş İftarını yaptıktan sonra yapabileceğin en iyi şey güzel bir yürüyüş.
 3. Bol su tüket.
 4. Gece öğünü (iftardan 2 saat sonra)
 5. Metabolizmanı hızlandıracak gıdalar tüket.
 6. Sahurda çok dikkat et.
 7. Son olarak…

Iftarda oruç açarken ne denir?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) iftar vakti geldiğinde orucunu, ‘Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.’ şeklinde dua ederek açardı. Bu duanın anlamı, (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.) ( Ebu Davud, Savm: 22) şeklindedir.

You might be interested:  Anestezi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir?

Oruç açılırken ne yapılır?

Orucu duayla açmak sünnettir. İlk iş susuzluğun giderilmesidir. Bol sulu gıdalar tüketilmelidir. İftar öncesi 1 bardak su, hurma ya da zeytinle başlayıp ardından ılık bir çorba ve bir dilim ekmek yedikten sonra 15 – 20 dakika ara verilmelidir.

Oruç açılırken niyet edilir mi?

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Sahurda ne yersek kilo almayız?

Ramazan’da Kilo Almamak İçin Pratik Öneriler

 • İftar ve sahur arasında 2 öğün daha yapın.
 • Çorbadan hemen sonra ana yemeğe geçmeyin.
 • Kızartılmamış eti tercih edin.
 • Kuru baklagilleri iftar sofranızdan eksik etmeyin.
 • Ara öğünlerde meyve ve fındık tercih edin.
 • Yumurta, peynir ve yoğurtla tok kalın.
 • Sahurda çay yerine ıhlamur için.
 • Diyet yapan insan sahurda ne yemeli?

  Bu nedenle sahurda protein içeren süt içilmeli, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli yanına mutlaka tam tahıllı ekmek eklenmeli. Yiyecek olarak da çorba, az yağlı yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu olacaktır.

  Ramazan diyeti kaç kilo verdirir?

  Gün boyu aç kalındığında, iftarda hafif yemeklere yönelmek diyetin ilk adımıdır. Yemek yerken aşırıya kaçılmamalı, az yağlı ve düşük kalorili besinler tercih edilmelidir. Kolay bir şekilde uygulanan ramazan diyeti ile 10 kilo vermek mümkün.

  1 ay oruç tutarak kaç kilo verilir?

  Haftanın 5 günü sağlıklı, 2 günü de çok düşük kaloriyle beslenirseniz 1 ayda 7 kilo vermeniz mümkün. Aralıklı oruç adı verilen diyetle fazla yağlarınızı yakıp, uzun süre kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *