Havuç Ekimi Nasıl Olur?

Havuç tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Havuç tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi hasadın verimliliği açısından önemlidir.Havuç tohumu ekim derinliği 2-3 cm, sıralar üzeri mesafe 5-10 cm,sıralar arası 25-35 cm arasındadır.Havuç fidesi kullanılacaksa havuç fidesi ekim

Tarlaya havuç nasıl ekilir?

Tarlaya havuç ekimi hazırlanıp inceltilen toprağa mibzerle yapılmalıdır. Ekim derinliği 0.5-1 cm arasında olması tavsiye edilmektedir. Bir dekara 600-800 gr tohum atılması uygundur. Ekilecek tohum mesafeleri sıra arası 30-40 cm, sıra üzeri mesafesi ise 5-12 cm arasında olmaktadır.

Havuç ekimi hangi ayda yapılır?

Havuç Ne Zaman Ekilir? Havucun ekileceği mevsim bölgenin iklimine bağlıdır. Türkiye’de havuç ekim zamanı genellikle Şubat-Temmuz arasıdır.

Havuç kaç günde bir sulanır?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde ilkbahar ve yaz aylarında ekildiği takdirde, 9 – 10 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Havuç Tohumu Kaç Günde Bir Sulanır? Havuç tohumu 2- 3 günde bir, düzenli aralıklarla sulanmalıdır. Suyu çok fazla seven bir tohum olmadığı için toprağı nemlendirmek yeterlidir.

Havuç tohumu kaç günde çıkar?

Havuç Tohumu Kaç Günde Çimlenir? Havuç tohumu ekildikten 9-10 gün sonra çimlenmeye başlar. 2-3 günde bir sulamak yeterlidir. Suyu çok fazla sevmediğinden toprağın nemli olması havuç tohumu için yeterli olur.

You might be interested:  Kereviz Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Bahçede havuç nasıl yetiştirilir?

Havuç Ekimi

Havuç tohumlarınızı toprağa serptikten sonra üzerini 1 santimetre kadar ince bir kapak toprağı ile örtüp, sisleme şeklinde sulayın. Havuç fideleri çıktıktan sonra önerilen dikim sıklığını sağlamak amacıyla fazlalık yapan bitkilerin en zayıflarını sökerek seyreltme yapın.

Havuç güneşi sever mi?

Havuçları ışık alan ama güneş ışığına doğrudan maruz kalmayan bir yere yerleştirin.

Havuç turp ne zaman dikilir?

Havuç ekimi için ilkbahar mevsimi tercih edilmelidir.

Hangi ayda ne ekilir?

Mayıs: Fasulye, Mısır, havuç, kabak, maydanoz, dereotu, brokoli ekilmektedir. Haziran: Salatalık, fasulye, karnabahar, beyaz kabak, brokoli, dereotu ve roka ekilebilmektedir. Temmuz: Fasulye, havuç, brokoli, Mısır, roka temmuz ayında ekilebilen sebzelerdir. Ağustos: Mısır, brokoli, dereotu, maydanoz, roka ekilir.

Turp ve havuç ne zaman dikilir?

Turp tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Turp tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.Turp tohumu ekim derinliği 0,5-1 cm, sıralar üzeri 5-10 cm cm, sıra üzeri 20-25 cm arasındadır.

Havuçta en çok hangi vitamin var?

A vitamini bakımından çok zengin olan havucun 100 gram havuçta 1670 mg A vitamini var. Ayrıca 33 mg kalsiyum, 5.9 gram C vitamini ve 12 mg magnezyum var. 100 gram çiğ havuçta 41 kalori var. Havuç suyunun kalorisi ise 40 dır.

Havuç kaç günde hasat edilir?

Havuç yetiştiriciliğinde, havuç çeşidine bağlı olarak, hasat ekiminden 50 günden 100 güne kadar çıkabilmektedir. Hasadı genel olarak yaz aylarında yapılmaktadır. Ayrıca havuç cinsine göre hasat zamanına göre değişebilmektedir. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında havuç hasadı yapılabilmektedir.

Havucun yan etkileri nelerdir?

Havucun zararları

 • Çok fazla beta-karoten, cildin turuncu-sarı bir renk almasına neden olabilir (karotenemi). Ciddi bir riski yoktur ve geçicidir. Ancak aşırı durumlarda A vitaminin görevini yapmasını engelleyebilir.
 • Çiğ havuç bazı insanlarda ağızda kaşıntıyla kendini gösteren oral alerjiye neden olabilir.
 • You might be interested:  Kuru Patlıcan Ve Biber Dolması Nasıl Yapılır?

  Havuç ne zaman çıkar?

  Havuç, bir kış sebzesidir. Havucun ekim zamanı, Şubat-Haziran ayları arasındadır. Hasat zamanı ise Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır.

  Havuç tohumu nasıl elde edilir?

  Yetiştirdiğiniz havuçlardan bazılarını topraktan çıkardıktan sonra hafifçe traşlayın ve traş ettiğiniz havucu 2-3 cm yaprak sapı dışarıda kalacak şekilde tekrar dikin. Diktiğiniz saplar ilk baharda yaprak açacak daha sonra çiçeklecektir.

  Maydanoz tohumu ne zaman çıkar?

  Maydanoz ocak-eylül arası ekilebilir bir bitki olsa da en uygun ekim zamanının mart sonu-nisan başı olduğunu unutmamalısınız. Maydanoz farklı koşullarda yetişebilen, oldukça uyumlu bir bitki. Ocak ayından eylül ayına dek, yani yılın büyük bir kısmında ekimi yapılabiliyor.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *