Günlük Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahana turşusunu hazırlarken ilk olarak lahana ve maydanozlar özenle yıkanıp 10 dakika kadar sirkeli suda bekletilir. İyice temizlenip yıkanan lahanalar küçük parçalara bölünerek kesilir ve turşu kabının içerisine lahanaları koymadan önce nohutlar eklenir.
Sivri acı biberi ve maydanozu çok ince kıyıyoruz. Defne yaprağı, tuz, sirke, suyu da ilave edip bir güzel karıştırırız. Güzelce harmanlandıktan sonra cam kavanoza yerleştiririz. 2 güne tam turşu tadını ala bileceğiz.

En çabuk lahana turşusu nasıl yapılır?

Kaynayan suyun içerisine sebzeleri atın. 5-8 dakika arası sebzeleri haşlayın. Havuç lahana gibi sert sebzeler kullanacaksanız diğer sebzelerden önce onları atın biraz daha uzun bir süre haşlayın. Hafif haşlanan sebzeleri kevgir yardımıyla süzdürüp bir kabın içerisine alın. Sebzeler soyunca kavanoza aktarın.

Lahana turşusu erimemesi için ne yapmalı?

Lahanayı kavanoza dizerken aralara, nohut, havuç ve sarımsağı da ilave edin. En son limon tuzunu koyup, üzerine sirke ve suyu ilave edin. Limon dilimini de en üstüne kapatıp, kavanozu sıkıca kapatın. Bir kere ters çevirin ve karanlık bir ortamda 10-15 gün dönmesini bekleyin.

5 litrelik lahana turşusu nasıl yapılır?

Bidonlara alt tabanına biraz lahana alınır ve iyice bastırılır. Üzerine biraz nohut, sarımsak, havuç, biber, kırmızı havuç eklenir. Üzerine tekrar lahana konur ve iyice bastırılır. Bu işlem bidon iyice dolana kadar yapılır.

You might be interested:  Yemek Yerleri Ne Zaman Kapanıyor?

Hemen turşu nasıl yapılır?

İşlem basittir. Önce sebzeleri, otları, baharatları, tuzu ve şekeri bir kavanozda birleştirin. Ardından hazırladığınız salamura suyunu kavanoza dökün. Kavanozu kapatın, salamurasını karıştırmak için sallayın ve buzdolabında saklayın.

En kolay lahana turşusu nasıl yapılır?

Yapılışı

 1. Turşu için küçük ve sert beyaz lahana kullanın.
 2. Dörde bölüp, bıçakla irice kıyın.
 3. Sarmısakları ayıklayın, ister bütün isterseniz havanda döverek kullanabilirsiniz.
 4. Lahanaları turşu kabına veya cam kavanoza iyice bastırarak yerleştirin.
 5. Lahanaların üstünü kapatacak kadar kaynatılıp soğutulmuş su ilave edin.

Haşlayarak beyaz lahana turşusu nasıl yapılır?

Soğuyan haşlanmış yapraklar 5 litrelik bidona doldurulurken yarısına gelindiğinde hazırlanan sarımsakların yarısı da bidona atılır. Yaprakların geri kalanı bidona doldurulduktan sonra sarımsakların kalanı da en üste konur. En son hazırlanan sirkeli su da bidona ilave edilir. 3-4 gün sonra turşunuz hazır olur.

Lahana turşusu neden yumuşar?

Tuzu az eklenen turşu; yumuşar, esner, suyu bulanıklaşır ve kararır. Tuzu fazla olan turşuların ise olgunlaşma süresi uzar, tadı fazla tuzludur ve özellikle salatalık gibi sebzelerin turşularının içinde fazla su birikmesine neden olur. Aynı zamanda turşunun rengini korur.

Bozulmaya başlayan turşu nasıl kurtarılır?

Hazırladığınız turşu suyunun içerisine birkaç kişniş tohumu ekleyin. Turşu suyunu önce kaynatıp sonrasında ılımasını beklemek, turşularınızın daha sert olmasını sağlayabilir. Turşusunu yapacağınız sebzelerin taze ve diri olmasına özen gösterin. Turşu kurarken sofra tuzu değil kaya tuzu tercih edin.

Turşu suyu uzarsa ne yapılmalı?

Eğer turşunuzu hazırlarken özellikle su, sirke ve tuz oranları arasında bir dengesizlik varsa suyu bulanıyor ve turşularınız yumuşuyor veya küfleniyor. Bu durumu engellemenin ilk yolu bu dengeyi kurmaktan geçiyor. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke oranı yeterli olacaktır.

You might be interested:  Patates Nasıl Saklanır?

5 kilo Tursuya ne kadar tuz ve sirke konur?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

5 kg’lik karışık turşu nasıl kurulur?

Havuç, salatalık, acur ve kırmızı biberler isteğe göre kesilir. 5 litrelik bidonun içine ilk olarak az miktarda beyaz lahanalar konur ve sıkıştırılır. Üzerine havuç, biber, acur, domates ve salatalık eklenir ve tekrar lahana eklenir. Bu şekilde bidon dolana kadar devam edilir.

5 kg’lik bidona turşu nasıl kurulur?

5 kg lık kavanoz için; 1 kg taze tarla salatalığı

Tam Ölçülü Turşu Tarifi İçin Malzemeler

 1. 12 su bardağı önceden kaynatılıp soğutulmuş su.
 2. 3 su bardağı sirke.
 3. 1 su bardağı salamura tuzu.
 4. 1 Türk kahvesi fincanı limon tuzu.
 5. 1 tatlı kaşığı şeker.
 6. Bu ölçülerle hazırlanan karışımdan 5 kiloluk+ 1 kiloluk turşu hazırlayabiliriz.

En kolay turşu nasıl yapılır?

Lahanaları sarımsak, sirke ve kaya tuzuyla 5 dakika ovduktan sonra onları da kavanoza ekleyin. Kavanozun aralarına doğranmış havuç ve biberleri ilave edin. Son olarak lahanaları ovduğunuz sirkeli suyu, su ekleyerek çoğaltın ve o karışımı da kavanoza koyun. Kavanozun üst sınırına gelinceye kadar su ekleyebilirsiniz.

Günlük yaz turşusu nasıl yapılır?

Yaz Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bütün malzemeleri tertemiz yıkayıp kavanoza dizelim.
 2. Tuz, şeker, sirke, limon tuzunu kaynar su ile çözündürelim ve turşumuzun üzerine dökelim.
 3. Kavanoza dolana kadar kaynamış su ile dolduralım.
 4. Kapağını sıkıca kapatıp kavanozu iyice çalkalayalım.

Sıcak suyla yapılan turşu kaç günde olur?

Üstüne tuz ve şekerle karıştırdığımız sirkeyi ekliyoruz. Ters çevirip 8 saat bekliyoruz. Sonra düz çevirip karanlık bir yere koyuyoruz yaklaşık 15 günde oluyor bulanma bozulma olmuyor ayrıca kıtır kıtır bir turşu oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *