Güneşte Kabak Nasıl Kurutulur?

Pamuklu bir bez üzerine serip güneşte kurutmaya bırakın. Kabak çok çabuk kurur.Etkili sıcakta,en geç iki gün içerisinde kabaklar kuruyacaktır. Kuruyan kabakları temiz bir bez torba içinde kuru bir yerde saklayın. Cam bir kavanoza da koyabilirsiniz.
Yorgan iğnesine yorgan ipini geçirin, yorgan iğnesini dilimlediğiniz kabakların ortasından geçirip ipe dizin. İpe dizdiğiniz kabakları bol güneşli fakat aynı zamanda hafif rüzgar alan bir yere asın. Kabaklar kıtır kıtır oldu mu iyice kurumuş demektir.

Kışlık kabak kurutması nasıl yapılır?

Kurutacağınız kabağın miktarına bağlı olarak, dilimlediğiniz kabakları kağıt havlu serili bir tabağa, eski bir gazete üzerine veya geniş bir sofra bezine dizebilirsiniz. Yalnızca, kabak dilimlerinin birbirine değmemesine dikkat edin. Son olarak, direkt güneş alan, nemden uzak bir yerde kurumaya bırakın.

Kabak gölgede kurur mu?

Kabağı kurutacağınız yerin direkt güneş almaması önemli. Gölge, çok rüzgar olmayan bir balkon en ideali. Önemli olan bir diğer noktaysa havanın nemli olmamasıdır. Nemli bölgelerde kurutulan sebzeler bir poşet içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Kabak kuruturken neden kararır?

Kabak kurutmaya karar verdiyseniz ihtiyacınız olan en önemli etkenler rahat bir açık alan, güneş ve rüzgârdır. Kabakların kusursuz bir şekilde kurutulması için yakıcı bir güneşin mutlaka olması, güneş yoksa da havanın rüzgârlı olması gerekir.

Minik kabaklar nasıl kurutulur?

Fırının üzerine yağlı kâğıt serilir ve dilimlenmiş olan kabaklar bir santimetre aralıklar ile koyulur. Daha sonra ise her 30 ya da 40 dakikada bir olacak şekilde kabaklar ters çevrilir.

You might be interested:  Patates Kızartması Nasıl Olur?

Buzluğa kışlık kabak nasıl konur?

İlk olarak kabakları yıkıyoruz ve iyice kuruluyoruz. Sonra alacalı soyuyoruz ve yarım daire biçiminde doğruyoruz. Poşetlere yerleştiriyoruz ve poşetlerin havasını pipet yardımıyla alıp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Dondurucuya atıyoruz.

Dekoratif kabak nasıl kurutulur?

Fetüsün yüzeyi sabunlu suyla yıkanır ve iyice kurutulur. Daha sonra balkabağı alkol veya başka herhangi bir alkol içeren sıvıyla ovulur. Bundan sonra, dekor materyali bir hafta boyunca direkt güneş ışığından izole edilen iyi havalandırılan bir odaya aktarılır. Orada, kabuğun rengi değişene kadar kabak kalır.

Kuruluk kabak nasıl yapılır?

Pazardan veya manavdan aldığımız taze dolmalık kabakları ortadan ikiye kesiyoruz. Sonra dolma oyacağı ile içlerini çıkarıp dışlarına çizgiler atıyoruz ve hepsini böyle hazırlayınca iğneye ipliği saplayıp onar tane ipe diziyoruz. Güneş alan bir yere ipi gerip kurutuyoruz.

Kabak oyucu nasıl kullanılır?

Oldukça kolay kullanıma sahip olan sebze oyucu oldukça pratiktir. Oymak istediğiniz sebzeye oyma aparatını sapladıktan sonra bastırarak kolayca çevirin ve kısa sürede oyma işlemini gerçekleştirin. Dolma yaparken hiç zorlanmayacağınız ve büyük bir pratiklik sağlayacak sebze oyma aparatı tam size göre.

Kışlık kabak nasıl yapılır?

Dondurucuda Kışlık Kabak Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kabakları yıkayıp kabuklarını soyup yemeklik küp küp doğruyoruz.
  2. Kabaklarımızı istediğimiz miktarlarda buzdolabı poşetlerine koyup fazla havasını pipetle çekiyoruz yani vakumluyoruz.
  3. Dondurucuya koyup kışın ister yemek ister çorba olarak kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde kabak çekirdeği nasıl kurutulur?

Kabak çekirdeğinde etli kısım kalmadığından emin olun. Bir fırın tepsisine çekirdekleri yayın. Serin ve rutubetsiz yere kaldırın. Günlük olarak kabak çekirdeklerini kontrol edin, her iki tarafın eşit kurumasını sağlayın, çekirdekleri 1 ay boyunca fırın tepsisinde kurumaya bırakın.

Balkabagı nasıl kurutulur?

Balkabağı içerisinden çıkartmış olduğunuz çekirdekleri hazırlayınız. Balkonunuza naylon ve temiz bir poşet sererek çekirdekleri üzerinde saçınız. Güneşli bir havada serdiğiniz takdirde çekirdekler hızlıca kuruyacaktır. Eğer soğuk havalarda kurutacak olursanız evde bir sobanın ya da peteğin yanına da serebilirsiniz.

You might be interested:  5 Kiloluk Lahana Turşusuna Ne Kadar Tuz Konur?

Bal kabağı kurutulur mu?

Kurutulmuş bal kabağı, taze bal kabağının kurutulmuş şeklidir. Bal kabağı yaklaşık %94 civarında su içerir. Bu nedenle kurutma sonucunda yaklaşık 15 kg bal kabağından 1 kg bal kabağı kurusu kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su uçar ve ürünün özü kalır.

Süs kabakları ne zaman toplanır?

SU KABAKLARININ TOPLANMASI

Su kabağının hasat zamanı genellikle ekim yapıldıktan sonra ortalama 6 ay gibi bir süre sonra yapılır. Su kabağı hafiflemeye başlamış rengi de yeşilden sarıya dönmüştür. Bu sukabağınızın hasadı kesim zamanının geldiğini gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *