Göbek Marul Nasıl Yetişir?

TOPRAK İSTEKLERİ: Salata ve marullar iyi drene edilmiş, özellikle 25-30 cm.lik toprak tabakasında humusça ve besin maddelerince zengin, tınlı kumlu veya kumlu tınlı toprakları sever. Salatalar pH 6,5-7, marullar pH 6,5-7 olan topraklarda iyi yetişir. Salata ve marullar toprak tuzluluğuna orta derecede hassastır.

Aysberg kaç günde yetişir?

Sıra Üzeri Ekim Mesafesi :25- 30 cm. Sıra Arası Ekim Mesafesi :40 – 60 cm. Olgunlaşma günü ortalama 30-35 gündür. Hasat peryodu 80 – 90 gündür.

Aysberk marul kaç ayda yetişir?

Yetişme süresi 2-3 ay gibi kısa süreli olan salata ve marul tiplerinde açıkta ve örtü altında değişik mevsimlere uygun olarak ıslah edilmiş çeşitlerle arka arkaya yılın 12 ayı üretim yapmak mümkün olmuştur.tabakasında humusça ve besin maddelerince zengin, tınlı kumlu veya kumlu tınlı toprakları sever.

Marul nasıl hızlı büyür?

Marul organik maddeyi çok sever.Bu topraklarda hızlı gelişerek kısa sürede hasat olgunluğuna gelir.Bu nedenle fide dikiminden önce toprak yanmış ahır gübresi ile 4-5 ton/da gübrelenmelidir. Ziraat Mühendisi kontrolünde vegetatif dönem boyunca N, P ve K gübrelemesi yapılabilir.

You might be interested:  Yemek Seçen Çocuğa Ne Yapılmalı?

Marul büyümesi için ne yapmalı?

Marulun en iyi yetiştiği toprak tipleri, kumlu tın ve killi tın arasında kalan topraklardır. Yüzeysel köklü olduğu için toprağın 20-30 cm lik üst kısmının yeterli besin maddesi içermesi gerekir. Toprak besin maddeleri ve organik maddece zengin olmalı, su tutma kapasitesi yerinde olmalıdır.

Iceberg tohumu ne zaman ekilir?

Marul Tohumu Nasıl Ekilir-Marul Tohumu Çimlendirmesi -Marul Fidesi Dikimi Nasıl Olur? Marul tohumu ekimi genelde İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içindeki aylar tavsiye edilir.Marul tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.

Marul ne kadar sürede yetişir?

Seraların içerisine 20-30 santimetre derinliğinde oluşturan havuzların üstünde yüzen süngerlerin üzerine dikilen marullar, 30-35 gün içinde hasat noktasına ulaşıyor.

Iceberg marul sağlıklı mı?

Zengin protein deposu olan atom marul, Omega 3 başta olmak üzere, çeşitli faydalı yağlara sahiptir. Lif deposudur ve Sakaroz, Glukoz, Fruktoz, Laktoz, Maltoz, tuz, Demir, fosfor, Kalsiyum, Manganez, Potasyum, Sodyum, Çinko, Selenyum, Folat, Tiamin, Beta-Karoten gibi aistler ve mineraller açısından zengindir.

Marul ekimi ne zaman yapılır?

Düşük sıcaklıklara karşı dayanaklı olan marul tohumu ekimi için en ideal dönem şubat ayının geneli ve mart ayının başı.

Kıvırcık nasıl çabuk büyür?

Marul bitkisi bol güneşi sever, azot ve humus bakımından zengin olan topraklarda yetişir. Çoğu zaman, marul bitkileri arasında 20-30 cm ve sıralar arasında 50-60 cm mesafe bırakılır. 1 hektarlık olan bir alanda (10.000 metrekare), yaklaşık 50.000 adet bitki dikebiliriz. Sık sık sulama yapmalıyız.

Marula hangi gübre verilir?

organik maddeyi çok sever. Organik maddece zengin topraklarda hızlı gelişerek kısa sürede hasat olgunluğuna gelir. Bu nedenle fide dikiminden önce toprak yanmış ahır gübresi ile 4-5 ton/da gübrelenmelidir.

You might be interested:  Acı Biber Elleri Yakınca Ne Iyi Gelir?

Tere güneşi sever mi?

Tere tohumları çimlenmeye başladıktan sonra üzerine kapatılmış olan şeffaf naylon kaldırılmalı ve direk güneş ışığına maruz kalmayacak bir noktada tutulmalıdır.

Marul çok su ister mi?

Çimlenme döneminden hasat evresine kadar marul bol bol suya ihtiyaç duyuyor. Marulların en çok su istediği zaman dilimi ise normal hasat iriliği ile başlıyor. Bu tarihten 15 gün kadar önce başlayan ve hasada kadar devam eden su ihtiyacı, toprağın sürekli nemli tutulması ile karşılanıyor.

Marul neden tohuma kalkar?

SICAKTA FAZLA BÜYÜMEDEN TOHUMA KALKAR

Özellikle yazın sıcaklarda normal büyüklüklerini almadan tohuma kalkmaktadırlar. Ancak yazları serin geçen bölgelerde yaz yetiştiriciliği de mümkündür.

Kıvırcık neye iyi gelir?

Mineral kaynağı Demir, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve mineral yönünden zengin olan kıvırcık, vücutta metabolizma hızını arttırır. İçerdiği kalsiyum sayesinde diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Demir ve bakır sayesinde ise vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcıdır.

Marul kaç günde çıkar?

İşlenmiş toprağa marul tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla örtünüz. Düzenli olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-12 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Marul kaç günde bir sulanır?

Marul bitkilerinin kök sistemi yüzeyseldir. Normalde az fakat sık sulama yapmak tercih edilir. Sıcak yaz aylarında, her gün marul bitkilerini sulamamız ve belki de bitkilere gölge sağlamamız gerekebilir.

Marul para kazandırır mı?

Dönüme 20 bin marul ekiyoruz. 1 hasatta haftalık 11 bin marul topluyoruz. 30-40 kuruş masrafımıza gidiyor. Komisyoncular tanesini 90 kuruş-1 TL arasında alıyor. Bize ortalama bir maruldan 50 kuruş kar kalıyor” diye konuştu.

Marul en çok hangi ilde yetişir?

Marul hangi bölgede yetişir? Oluşum süresi kısa olduğundan bölge ayırt etmeksizin nerdeyse tüm Türkiye’de yetiştirilmesi mümkündür. Yaz aylarını serin geçiren bölgeler de de 1000 m üstü yaylalarda yetiştirilme olanağına sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *