Evde Kabak Nasıl Kurutulur?

Kabak çekirdeğinden etli kabağın kısmını ayırın. Kabak çekirdeklerini serin veya ılık su kullanarak yıkayın. Kağıt havlu üzerine kabak çekirdeklerini dökün ve kurulayın. Kabak çekirdeğinde etli kısım kalmadığından emin olun. Bir fırın tepsisine çekirdekleri yayın.
Yorgan iğnesine yorgan ipini geçirin, yorgan iğnesini dilimlediğiniz kabakların ortasından geçirip ipe dizin. İpe dizdiğiniz kabakları bol güneşli fakat aynı zamanda hafif rüzgar alan bir yere asın. Kabaklar kıtır kıtır oldu mu iyice kurumuş demektir.

Güneşte kabak nasıl kurutulur?

Kabakları kurutarak kışa iyi bir hazırlık yapmak istiyorsanız pişirme yönteminiz her ne olacaksa olsun kabakların iyi bir şekilde kuruması için bir yorgan iğnesi yardımıyla ipe dizerek kurutmaya uygun bir yere asın ya da dilimledikten sonra biz bez üzerine dizerek güneş altına bırakın.

Kışlık kabak kurutması nasıl yapılır?

Kurutacağınız kabağın miktarına bağlı olarak, dilimlediğiniz kabakları kağıt havlu serili bir tabağa, eski bir gazete üzerine veya geniş bir sofra bezine dizebilirsiniz. Yalnızca, kabak dilimlerinin birbirine değmemesine dikkat edin. Son olarak, direkt güneş alan, nemden uzak bir yerde kurumaya bırakın.

Minik kabaklar nasıl kurutulur?

Fırının üzerine yağlı kâğıt serilir ve dilimlenmiş olan kabaklar bir santimetre aralıklar ile koyulur. Daha sonra ise her 30 ya da 40 dakikada bir olacak şekilde kabaklar ters çevrilir.

You might be interested:  Tahinli Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Süs bal kabağı nasıl kurutulur?

Sapı iyice kuruyup, kahverengi olduktan sonra, üzerinde uzunca bir sap bırakacak şekilde kesip, kabağı saplarından bağlayıp havadar bir yere asın. Kabakları asarak kurutacaksanız, sabunlu suyla yıkayıp, tekrar suyla durulamanız kabak üzerindeki mikropların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Bahçe kabağı nasıl kurutulur?

Kabak nasıl kurutulur?

  1. Kabağı kurutacağınız yerin direkt güneş almaması önemli. Gölge, çok rüzgar olmayan bir balkon en ideali.
  2. Önemli olan bir diğer noktaysa havanın nemli olmamasıdır. Nemli bölgelerde kurutulan sebzeler bir poşet içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Kuruluk kabak nasıl yapılır?

Pazardan veya manavdan aldığımız taze dolmalık kabakları ortadan ikiye kesiyoruz. Sonra dolma oyacağı ile içlerini çıkarıp dışlarına çizgiler atıyoruz ve hepsini böyle hazırlayınca iğneye ipliği saplayıp onar tane ipe diziyoruz. Güneş alan bir yere ipi gerip kurutuyoruz.

Buzluğa kışlık kabak nasıl konur?

İlk olarak kabakları yıkıyoruz ve iyice kuruluyoruz. Sonra alacalı soyuyoruz ve yarım daire biçiminde doğruyoruz. Poşetlere yerleştiriyoruz ve poşetlerin havasını pipet yardımıyla alıp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Dondurucuya atıyoruz.

Kabak nasıl kurutulur Cahide?

İrileşmiş, sertleşmiş kabakları soyup bir parmak kalınlığında irice doğrayın. Üzerine saf kaya tuzu serpin. Pamuklu bir bez üzerine serip güneşte kurutmaya bırakın. Kabak çok çabuk kurur.

Bal kabağı kurutulur mu?

Kurutulmuş bal kabağı, taze bal kabağının kurutulmuş şeklidir. Bal kabağı yaklaşık %94 civarında su içerir. Bu nedenle kurutma sonucunda yaklaşık 15 kg bal kabağından 1 kg bal kabağı kurusu kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su uçar ve ürünün özü kalır.

Süs kabakları ne zaman toplanır?

SU KABAKLARININ TOPLANMASI

Su kabağının hasat zamanı genellikle ekim yapıldıktan sonra ortalama 6 ay gibi bir süre sonra yapılır. Su kabağı hafiflemeye başlamış rengi de yeşilden sarıya dönmüştür. Bu sukabağınızın hasadı kesim zamanının geldiğini gösterir.

You might be interested:  Salatalık Turşusunun Sert Olması Için Ne Yapılır?

Süs balkabağı nasıl saklanır?

Balkabağı mevsimi geldiğinde bir kaç gün içinde tüketecekseniz dilimli balkabağı alabilirsiniz. Eğer uzun süre bekletecekseniz bütün olarak kilerde saklamanızı öneririz. Bütün bir bal kabağı almak istemiyorsanız da dilimleri düzgünce paketleyip buzlukta saklamanız gerekecek.

Süs kabağı ile ne yapabilirim?

Yağ, un gibi malzemeleri saklamak için kullanılmış, evlerde şekerlik, kolonyalık ve çiçek saksıları olarak yerini almıştır. Günümüzde abajur, aplik, saklama kapları, kalemikler, mutfak, büro malzemeleri olarak değerlendirilmekte

Minyatür balkabağı nasıl yetiştirilir?

Tohumdan veya Fide İle Bal Kabağı Yetiştirmek

Kabakları tohumdan veya bir fide satın alarak yetiştirebilirsiniz. Kabak yetiştirmek için en iyi dikim zamanı, sıcaklığın 19 C’nin üzerine çıktığı zamandır. Soğuk bölgelerde, nisandan mayıs sonuna kadar ekilebilir, daha sıcak iklimlerde Temmuz ayına kadar ekim yapılabilir.

Küçük süs kabağı nasıl yetiştirilir?

Kabak Haziran ayından başlayarak, ilk donlara kadar sürekli meyve verir. Kaliteli, nemli, havalandırılmış ekim toprağına tohumları 1 cm derine ekin. Sulayın. 24°C de tohumlar 6-10 günde hızla filizlenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *