Evde Domates Salça Nasıl Yapılır?

Önce yıkanan domatesler 4 parçaya bölünür. İyi bir salça yapmanın en önemli maddesi Kaya tuzu kullanmaktır. İyotlu tuz salçanın sulanmasına yol açar. Bazen domatesleri 2 dakika kaynatıp daha sonra soyanlar ve kabuksuz halde robottan geçirenler oluyor.

Domates salçası en kolay nasıl yapılır?

Salça Yapımı ( Kaynatarak) Tarifi Nasıl Yapılır? Domatesler yıkanır gelişi güzel kesilerek büyük tencereye konur, üzerine kırmızı biberler yıkanır, çekirdekleri çıkarılır,gelişi güzel kesilerek domateslere ilave edilir, arada karıştırarak iyice yumuşayıncaya yaklaşık 1 saat kadar pişirilir ve blender ile iyice ezilir.

El yapımı domates salçası nasıl yapılır?

Domateslerin yeşil saplarını çıkarın ve bir kaba iri iri doğrayın. Doğradığınız domateslerin üzerine kaya tuzunun yarısını ilave edin. Kapağını kapatın ve 3-4 gün iyice domatesler eriyip, kabukları kolay ayrılır kıvama gelinceye kadar bekletin.

Güneşte domates biber Salçasi nasil yapılır?

Genişçe bir tencerenin içerisine bir kat domates bir miktar kaya tuzu ve bir kat biber olarak malzemelerin hepsini yerleştiriyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp ve minimum 10-12 saat dinlendiriyoruz. Bir gün sonra tencereye 1 su bardağı su ekleyip ve ocağın altını açıyoruz. Salçayı 20-25 dakika ocakta pişiriyoruz.

You might be interested:  Salatalık Turşusu Ne Zaman Yapılır?

Organik domates salçası nasıl yapılır?

Organik Salça Yapımı

Taze ve özenle seçilmiş domatesler dörde bölünür ve kaya tuzu ile bir kavanoza kapatılır. Kavanozda suyunu salan domatesler tel bir süzgeçle kavanozdaki suyundan süzülür. Posası kalan domates aynı tel süzgeç ile bir kazana ezilerek kabuk ve çekirdeklerinden ayrılmış bir halde bir kazana düşer.

20 kg domatesten ne kadar salça çıkar?

Sulu bir domatesten daha fazla salça etmeniz mümkün. Ancak ortalama olarak 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilir.

Salça yaparken tuz ne zaman atılır?

Salça Yaparken Tuz Ne Zaman Atılır? Domateslerin suyunu süzdükten sonra salça yapımına geçme aşamasında tuz atılması en doğrusudur. Salçanın uzun süre bozulmamasını sağlayan en önemli faktör tuzdur. Bu tuzun da mutlaka turşuluk olarak tabir edilen kaya tuzu olması gerekir.

En sağlıklı salça nasıl yapılır?

İşte sağlıklı biber salçası tarifi:

Biber salçası yaparken seçtiğiniz biberlerin taze ve bol etli olmasına dikkat edin. Biberlerin saplarını ve çekirdeklerini iyice ayıklayın. Hepsini iri parçalar halinde doğrayıp aralarına kaya tuzu serperek tencereye aktarın. Az miktarda sıcak su eklediğiniz malzemeleri pişirin.

Domates salçası ekşi olmaması için ne yapmalı?

Cam kavanozlara doldurduğunuz salçanın üzerine zeytinyağı eklemek onun küflenmesini ve bozulmasını engelleyecektir. Zira ekleyeceğiniz yaklaşık iki parmak kadar zeytinyağı kavanozun kapağından hava girse dahi bu havanın salçayla buluşmasını önleyecektir.

Ev yapımı salça ne kadar?

Ev Yapımı salça fiyatları 25-40 lira Arasında Değişmektedir.

Güneşte salça nasıl yapılır Cahide?

BİBER SALÇASI YAPIMI

Saplarını ve çekirdeklerini temizleyin. Kıyma makinasından veya robottan çekin. Yeteri kadar tuz atıp,aynen domates salçasında olduğu gibi düz kaplara koyup,güneşte katılaşana kadar bekletin. Salçanızı daha kolay yapmak için, salça makinası da kullanabilirsiniz.

You might be interested:  Marul Suyu Nasıl Yapılır?

Biber salça kaç gün güneşte bekletilir?

Şimdi Güneşte kurutma biber salçasının en önemli püf noktasına geldik.Biberler Normalde en az 1 gün beklemeli güneş altında. Fakat en iyi lezzeti ve kıvamı yakalamanın peşindeyseniz en az 4 gün beklemelidir. Şunu da unutmayalım ki ne kadar çok beklerse o kadar suyu uzaklaşır ve rengi koyulaşır.

Ev yapımı kahvaltılık salça nasıl yapılır?

Küçük bir tavada zeytinyağı ıslatılır, salça eklenir güzelce karıştırılır, 2 dakika kavrulur. Sarımsaklar eklenir 1 dakika daha kavrulur ve baharatlar ve ceviz eklenir, karıştırılıp ocaktan alınır. Servis edilir.

Olca salça kime ait?

Olca, 1972 yılında kurulan Olca Gıda San. ve Tic. A.Ş. bünyesindeki salça, konserve ve kuşburnu pulpu, marmelat’ı markasıdır.

Evde biber Salcası nasıl yapılır?

Çekirdekleri kısımlarını çıkartın. Zedesiz ve etli biberleri gelişigüzel iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serperek derin ve kapaklı bir tencereye yerleştirin. Çok az sıcak su ilavesiyle kapağı kapalı tencerede 20 dakika kadar pişirin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *